جراحی لیفت سینه ، ماموپلاستی

ماموپلاستی مجموعه ای از عمل های جراحی را شامل می شود که هدف اصلی آنها اصلاح فرم سینه می باشد.
درخواست مشاوره

معرفی ماموپلاستی

جراحی لیفت سینه یا ماموپلاستی به نوعی از جراحی سینه اطلاق می شود که به منظور اصلاح سایز سینه انجام می شود. بسیاری از افراد این ذهنیت را دارند که ماموپلاستی برای بزرگ کردن سینه کاربرد دارد. اصل ماجرا این است که در ماموپلاستی سایز سینه به حالت استاندارد می رسد. یعنی اگر سینه از سایز استاندارد بزرگ تر باشد، عمل کاهشی انجام می شود و اما اگر سایز سینه ها خیلی کوچک باشد، عمل افزایشی باید انجام شود.

ماموپلاستی یا عمل جراحی لیفت سینه حالت تهاجمی دارد اما با این وجود خطرات جدی به دنبال ندارد. بدین ترتیب افرادی که به دنبال اصلاح فرم سینه خود می باشند، می توانند این عمل را به عنوان یک روش مطمئن و موثر انتخاب کنند. در سال های اخیر توجه به زیبایی به خصوص در بین خانم ها افزایش یافته است. با توجه به اینکه سینه ها یکی از المان های زیبایی در بدن خانم ها شناخته می شوند، استقبال از عمل جراحی لیفت سینه افزایش یافته است.

ماموپلاستی یا  عمل بالا کشیدن سینه برای خانم هایی که از افتادگی سینه ناراحت هستند، بسیار مناسب است. فرم سینه ها بعد از جراحی لیفت سینه در وضعیت استاندارد قرار می گیرد. این موضوع باعث می شود تا افرادی که این عمل زیبایی را انجام می دهند فرم بدنی ایده آلی پیدا کنند. البته میزان تخصص جراح نیز در نتیجه عمل زیبایی سینه بی تاثیر نیست. همه عمل های زیبایی نیاز به تخصص و تجربه بالای پزشک دارند تا به بهترین شکل ممکن و با کمترین آسیب انجام شوند. انتخاب پزشک برای انجام عمل لیفت سینه کار چندان راحتی نیست اما با تحقیق از بیمارانی که قبلا این عمل زیبایی را انجام داده اند تا حدودی می توان به انتخاب بهتر دکتر کمک کرد.

آشنایی با انواع مختلف ماموپلاستی

همان طور که قبلا نیز ذکر کردیم ماموپلاستی به مجموعه ای از عمل های زیبایی اطلاق می شود و برای یک عمل خاص از این واژه استفاده نمی شود. در این بخش قصد داریم نمونه های مختلفی از عمل ماموپلاستی یا جراحی لیفت سینه را معرفی کنیم تا شما همراهان عزیز به خوبی آنها را بشناسید و بدانید با توجه به شرایط بدنی که دارید، کدام روش برای شما مناسب تر می باشد.

بزرگ کردن سینه breast augmentation

اولین روش عمل ماموپلاستی که در اینجا قصد داریم معرفی کنیم، بزرگ کردن سینه breast augmentation نام دارد. این عمل افزایشی نیز نامیده می شود یعنی در این روش سایز سینه ها از سایز فعلی بزرگ تر می شود. این تکنیک برای کسانی کاربرد دارد که از سایز کوچک سینه های خود ناراضی هستند. گاهی اوقات ممکن است یکی از سینه ها سایز مناسبی داشته باشد و فقط یکی از آنها کوچک باشد. در چنین شرایطی عمل زیبایی یا جراحی لیفت سینه فقط روی سینه کوچک انجام می شود.

کوچک کردن سینه breast reduction

این نوع از عمل ماموپلاستی برعکس روش قبلی است. چنانچه فردی دارای سینه های بزرگ بوده و مشکلات جسمی مثل گردن درد و… به سراغ او می رود، بهتر است با این تکنیک سایز سینه های خود را اصلاح نماید. بزرگ بودن سینه ممکن است در هر دو سینه و یا یکی از آنها مشاهده شود که در هر صورت قابل درمان می باشد. با توجه به اینکه سینه های بزرگ می توانند زندگی عادی فرد را تحت تاثیر قرار دهند، عمل کوچک کردن سینه یا جراحی لیفت سینه می تواند راه حل مناسبی برای هر چه بهتر شدن زندگی این افراد شود.

ترمیم و بازسازی سینه breast reconstruction

این تکنیک زمانی کاربرد دارد که شخص به دلایل مختلف از جمله سرطان پستان سینه ها را برداشته است. برداشتن سینه یا ماستکتومی یک روش کاملا تهاجمی برای رهایی از سرطان سینه می باشد. با توجه به مزایای این روش بسیار رایج است و مورد استفاده قرار می گیرد. مشکل اساسی این روش حذف سینه و محروم شدن فرد از زیبایی مربوط به سینه ها می باشد. با ماموپلاستی یا جراحی لیفت سینه می توان مشکل این افراد را کاملا حل کرد. ترمیم و بازسازی سینه کمک می کند تا این افراد از نظر روحی و روانی به سطح قابل قبولی برسند و بتوانند با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور یابند. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که عمل ماموپلاستی از جمله روش های جراحی به شمار می رود که علاوه بر تاثیر بر روی جسم، اثرات مثبتی بر روی ذهن افراد نیز می گذارد.

مزایای انجام عمل زیبایی بر روی پستان

یکی از مزایای اصلی ماموپلاستی، ایجاد اعتماد به نفس در افراد می باشد. افرادی که سینه های نامتقارن و بد سایز دارند، هرگز اعتماد به نفس کافی نخواهند داشت. این افراد در طولانی مدت ممکن است دچار بیماری های روحی و روانی هم بشوند. بدین ترتیب با انجام این عمل می توان جسم و روان فرد را از بیماری نجات داد. البته اینکه نتیجه عمل تا چه حد موفقیت آمیز و نزدیک به خواسته ذهنی فرد باشد نیز در این امر بی تاثیر نیست. تجربه و تخصص پزشک در بهبود نتیجه عمل جراحی زیبایی سینه تاثیر بسیار زیادی دارد.

از دیگر مزایای ماموپلاستی می توان به فراهم شدن شرایط جسمی برای ورزش کردن اشاره کرد. معمولا افرادی که سینه های نامتقارن و یا بزرگ دارند، برای انجام فعالیت های ورزشی با مشکلاتی مواجه می شوند. در طولانی مدت ممکن است این افراد با مشکلاتی در ناحیه گردن و حتی ستون فقرات مواجه شوند. با انجام عمل زیبایی پستان یا جراحی لیفت سینه می توان فعالیت های ورزشی را راحت تر و با تحمل فشار بسیار کمتری بر روی گردن و ستون فقرات انجام داد.

یکی از سوالاتی که اغلب بیماران با آن مواجه می شوند و با پزشک مطرح می کنند، سن مناسب برای ماموپلاستی می باشد. در پاسخ به این سوال می توان گفت هیچ گونه محدودیت خاصی وجود ندارد و همه افراد می توانند از مزایای این روش جراحی برای لیفت سینه بهره مند شوند. البته افراد بهتر است بالای 18 سال سن داشته باشند تا با عوارض خاصی در آینده مواجه نشوند. در هر سنی که باشید بهتر است قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید.

ماموپلاستی به چه افرادی توصیه نمی شود؟

به طور کلی افراد می توانند از ماموپلاستی برای اصلاح فرم پستان خود استفاده نمایند. در این اینجا سعی می کنیم استثنائاتی که وجود دارند را معرفی کنیم تا در صورت عدم اطلاع متوجه شوند و تصمیم مناسب تری بگیرند.

اگر قصد بار داری دارید

 اولین دسته از افرادی که بهتر است سراغ ماموپلاستی نروند یا حداقل احتیاط بیشتری داشته باشند، افرادی هستند که در آینده قصد دارند بچه دار شوند و به فرزند خود شیر بدهند. البته این افراد باید با پزشک خود به طور دقیق مشورت کنند و تصمیم نهایی را بعد از مشورت با پزشک بگیرند. علت نیاز به مشورت هم این است که معمولا در همه موارد جراحی زیبایی، بافت سینه آسیب جدی نمی بیند.

اگر بیماری زمینه ای دارید

افرادی که بیماری زمینه ای دارند هم گروهی هستند که کاندید ایده آلی برای ماموپلاستی به شمار نمی روند. بیماری هایی مثل فشار خون، دیابت و… از جمله بیماری هایی هستند که ریسک عمل را افزایش می دهند. البته در صورتی که معاینات دقیق توسط پزشک انجام شود و انجام عمل بلامانع به نظر برسد، می توان این عمل زیبایی را بر روی پستان افراد بیمار نیز انجام داد.

اگر دچار چاقی و اضافه وزن هستید

چاقی و اضافه وزن مورد دیگری است که چراغ هشدار را برای انجام ماموپلاستی روشن می کند. افرادی که چاق هستند ممکن است بعد از جراحی با مشکلاتی مثل تاخیر در خوب شدن جای زخم مواجه شوند. بدین ترتیب این افراد نیز بهتر است قبل از نهایی کردن تصمیم خود با پزشک با تجربه و کاربلدی در این زمینه مشورت کنند. بعد  از معاینات لازم توسط پزشک در صورت ابراز امیدواری از سوی پزشک می توان برای انجام عمل زیبایی بر روی پستان اقدامات لازم را انجام داد.

هزینه عمل ماموپلاستی به چه عواملی بستگی دارد؟

اولین عامل تاثیرگذار در قیمت عمل ماموپلاستی این است که عمل بر روی یکی از پستان ها انجام می شود یا هر دو. مورد بعدی که می توان به آن اشاره کرد این است که همراه با ماموپلاستی آیا عمل دیگری مثل ماستوپکسی و… نیاز است یا خیر. اگر جواب مثبت است باید هزینه جراحی دیگر نیز جداگانه پرداخته شود. علاوه بر موارد ذکر شده عواملی مثل تجربه و تخصص پزشک، بیمارستانی که عمل در آن انجام می شود و… نیز بر روی قیمت این عمل جراحی تاثیرگذار هستند.

نحوه انجام کار به چه صورت است ؟

عمل ماموپلاستی، یک جراحی تخصصی پلاستیک است که توسط جراح فوق تخصص انجام می‌شود. در این عمل، فرد متقاضی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و مدت زمان آن معمولاً بین 2 تا 4 ساعت است.

ابتدا، جراح در سه ناحیه از سینه که این محدوده‌ها را با استفاده از خودکار مشخص می‌کند، برش‌هایی انجام می‌دهد. سپس با دقت، مقداری از چربی و بافت اضافی از سینه برداشته می‌شود، به گونه‌ای که ارتباط خونی آن با سینه قطع نشود. این مرحله با هدف ایجاد تناسب و سایز مورد نظر در سینه انجام می‌شود.

در پایان، قسمت‌های برش‌داده شده با دقت بخیه و پانسمان میشوند. استفاده از بخیه‌های مناسب در این مرحله، بهبودی سریع‌تر و بهتری را برای متقاضی به همراه دارد.

مشاوه قبل  از جراحی

عمل ماموپلاستی به عنوان یک روش موثر برای بهبود شکل و اندازه سینه‌ها شناخته شده است. اما لازم است پیش از تصمیم‌گیری درباره انجام این عمل، با یک جراح فوق تخصص پلاستیک مشورت کنید تا تمام جوانب و جزئیات عمل را به طور دقیق بررسی کنید.

مراقبت های بعد از جراحی

بهتر است بعد از انجام ماموپلاستی یک سری از موارد رعایت شوند تا نتیجه عمل رضایت بخش باشد.

نیاز به داشتن مراقب

پس از عمل ماموپلاستی، مراقبت و بهبودی متقاضی بسیار اهمیت دارد. در این روش جراحی، شخص متقاضی تحت بیهوشی کامل قرار گرفته است و به همین دلیل پس از عمل، احساس سنگینی و گیجی را تجربه می کند که نیازمند توجه و حضور همراه برای مدت تا 24 ساعت است. در این مدت، حمایت و حضور یک فرد نزدیک بهترین گزینه است تا به شخص متقاضی در کاهش این عوارض کمک کند .

خوابیدن صحیح

یکی از مواردی که در عمل جراحی لیفت سینه (ماموپلاستی ) تاکید زیادی روی آن می شود، نحوه خوابیدن است. خوابیدن روی شکم و حتی روی پهلو ها بلافاصله بعد از عمل زیبایی پستان مناسب نیست. بهترین حالت این است که کمر بر روی زمین قرار بگیرد تا سینه ها بالا باشند و فشاری به آنها وارد نشود. روش صحیح خوابیدن می تواند از به وجود آمدن عوارض احتمالی یا تاثیرات منفی بر روی نتیجه عمل جلوگیری کند.

مراقبت های دارویی

پس از جراحی و با توجهه وضعیت شما ، پزشک داروهایی را برای شما تجویز مینماید . داروهای تجویز شده توسط جراح ماموپلاستی را به صورت منظم مصرف نمایید.

مراقبت های بهداشتی

یکی از دغدغه ها پس از عمل جراحی لیفت سینه استحمام میباشد . امکان حمام رفتن ، به فاصله دو روز پس از جراحی امکان پذیر میباشد .

استفاده از سوتین طبی پس از جراحی لیفت سینه بسیار مهم و حائز اهمیت است. لطفا سوتین مناسب خود را با تجویز  پزشک تهیه نموده و در مدت زمان توصیه شده از آن استفاده نمایید .

کلام پایانی

در این مطلب متوجه شدیم که ماموپلاستی چه نوع عملی است و انواع آن کدامند و در ادامه نیز مزایای آن معرفی شدند. امیدواریم اگر کاندید این عمل هستید بتوانید بهترین نتیجه را از آن دریافت نمایید. رعایت نکات مهم بعد از عمل جراحی لیفت سینه مثل درست خوابیدن، نکشیدن سیگار، عدم فعالیت های سنگین و… می توانند نتیجه عمل را رضایت بخش نمایند.

سوالاتمتداول


بله، ممکن است ماموپلاستی منجر به ترک‌هایی بر روی سینه شود. با این حال، بیشتر جراحان پلاستیک از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که ترک‌ها را در محل‌های قابل پنهان کردن، مانند زیر سینه، در حاشیه سینه یا در محل طبیعی تماس بین پوست سینه و پوست زیر بامبو پنهان می‌کنند.


زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره پس از ماموپلاستی بستگی به نوع و مقدار جراحی، توانایی بهبودی شما و نحوه پیشرفت شما دارد. در بیشتر موارد، افراد بعد از حدود یک تا دو هفته می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. با این حال، هر فرد به صورت اختصاصی توسط پزشک خود راهنمایی می‌شود و زمان بازگشت به فعالیت‌های عادی براساس وضعیت خود تعیین می‌شود.


ماموپلاستی ممکن است تأثیری بر شیردهی داشته باشد. در بعضی موارد، این جراحی می‌تواند باعث تخلیه آسان‌تر شیر از پستان شود. با این حال، برخی از زنان پس از جراحی لیفت سینه موفقیت‌آمیز می‌توانند بدون مشکل شیردهی کنند. برای بررسی تأثیر ماموپلاستی بر شیردهی، بهتر است با یک پزشک متخصص در این زمینه مشاوره کنید.


بله، ممکن است ماموپلاستی منجر به ترک‌هایی بر روی سینه شود. با این حال، بیشتر جراحان پلاستیک از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که ترک‌ها را در محل‌های قابل پنهان کردن، مانند زیر سینه، در حاشیه سینه یا در محل طبیعی تماس بین پوست سینه و پوست زیر بامبو پنهان می‌کنند.


در بیشتر موارد، نیازی به بستری شدن پس از جراحی لیفت سینه یا ماموپلاستی وجود ندارد و این جراحی به صورت خارج از بیمارستان (جراحی روزانه) انجام می‌شود. با این حال، در موارد خاص و بزرگی که نیاز به بازسازی و بازسازی چندگانه دارند، بستری شدن ممکن است لازم باشد. همچنین، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند تا برای یک شب در بیمارستان بمانید تا در دسترس باشد و پیشرفت شما را نظارت کند.
نمونهکارها
درخواست مشاوره
اطلاعات خود را ارسال نمایید تا مشاوران ما در سریع ترین زمان با شما تماس بگیرند ...
  راه های ارتباط با مرکز

  برای ارتباط با مجموعه میتوانید از اطلاعات زیر استفاده کنید
  آدرس:
  تهران - خیابان سرو غربی - خیابان بخشایش ساختمان پزشکان افتخار - طبقه چهارم -واحد404
  تلفن تماس:
  021 22 38 13 28
  موبایل:
  0910 517 97 61 -0910 503 25 59