کپسول پروتز سینه

کپسول پروتز سینه

جراحی پروتز سینه یکی از جراحی هایی پرطرفدار زیبایی است که با هدف افزایش حجم سینه انجام می شود.در بعضی از موارد این جراحی مانند سایر جراحی های زیبایی و درمانی با عوارض جانبی و مشکلاتی همراه است. یکی از این مشکلات بعد از جراحی پروتز سینه، کپسول پروتز سینه است.

در این مطلب به بررسی کامل کپسول، علائم کپسول پروتز سینه و راه های درمان کپسول پروتز سینه می پردازیم.

کپسول پروتز سینه چیست

پروتز سینه یک جسم خارجی است که در پروسه جراحی در بدن قرار داده می شود. به صورت طبیعی بدن نسبت به وجود جسم خارجی عکس العمل نشان داده و بعد از گذشت چند ماه پس از جراحی، یک غشا در اطراف پروتز سینه تشکیل می شود.

در حالت کلی غشا یا همان کپسول ایجاد شده در اطراف پروتز بافت نرمی داشته و باعث استحکام پروتز در محل قرارگیری می شود و از جابجایی پروتز جلوگیری می کند. می توان گفت تمام افرادی که جراحی پروتز سینه را انجام می دهند دچار کپسول پروتز سینه هستند و تا زمانی که این غشا بافت نرم و طبیعی دارد هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کند.

در بعضی از افراد به علت واکنش شدیدتر بدن نسبت به جسم خارجی، غشا ضخیم تری دور پروتز ایجاد می شود که باعث ایجاد درد شدید و تغییر شکل سینه می شود.

به غشا ضخیم اطراف پروتز سینه، کپسول پروتز سینه یا کپسول کنتراکچر گفته می شود. احتمال تشکیل کپسول در پروتزهای سیلیکونی بسیار بیشتر از پروتزهای آب نمکی بوده و بطور میانگین دو سال پس از جراحی علائم خود را نشان می دهد.

علائم انقباض کپسول پروتز سینه

همانطور که در بالا گفتیم بدن در حالت عادی با ایجاد غشا در اطراف پروتز باعث تشکیل کپسول می شود که این مسئله تا زمانی که غشا بافت نرمی داشته باشد مشکلی ایجاد نمی کند. در مواردی که غشا دور پروتز بافت ضخیم تری دارد با ایجاد انقباض باعث بروز علائم و مشکلاتی می شود.

علائم انقباض کپسولار

 • احساس درد شدید در سینه
 • سفت شدن بافت سینه
 • تغییر شکل سینه ها
 • ایجاد محدودیت در حرکت دست ها و اندام های فوقانی

البته در همه موارد این علائم ناشی از انقباض کپسول نیست و می تواند نشان دهنده مشکلاتی مانند پارگی پروتز سینه باشد. در هر صورت بهتر است با بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ایجاد کپسول کنتراکچر

به طور کلی نمی توان علت دقیقی را برای بروز مشکل انقباض کپسولار مشخص کرد و تنها 5 درصد از افرادی که جراحی پروتز سینه را انجام داده اند دچار این مشکل می شود ولی به صورت کلی افرادی با مشخصات زیر را می توان مستعد ابتلا به انقباض کپسول پروتز دانست:

 • افرادی که دارای سابقه بیماری خود ایمنی هستند.
 • افرادی که تحت پرتو درمانی قرار گرفته اند.
 • افرادی که زخم های بدن آن ها با تشکیل اسکارهای بدشکل ترمیم می شود.
 • سابقه ژنیتکی ( بیماری خود ایمنی در اقوام درجه یک ).
 • افرادی که دچار پارگی پروتز شدند.
 • افرادی که به سینه هایشان ضربه شدید وارد شده است.

تشخیص کپسول پروتز سینه

تشکیل کپسول حالت های مختلفی را ایجاد می کند که پزشک بسته به نوع و شرایط کپسول، راههای درمانی مختلفی را در پیش می گیرد.1- بافت سینه نرم و حالتی کاملا طبیعی دارد. در این شرایط نیازی به درمان نیست.2- بافت سینه کمی سفت شده است ولی همچنان فرم طبیعی دارد.3- بافت سینه کاملا سفت شده است و سینه حالت طبیعی خود را از دست داده است.4- در این حالت علاوه بر سفت شدن بافت سینه و از دست رفتن حالت طبیعی، بیمار احساس درد می کند.با توجه به حالت های مختلف بالا، پزشک پس از معاینات فیزیکی برای تشخیص دقیق شرایط بیمار و انتخاب روش درمان صحیح یکی از روش های عکسبرداری MRI و یا سونوگرافی سینه را تجویز می کند.

درمان انقباض کپسول پروتز سینه

جراح پس از تشخیص قطعی وضعیت کپسول کنتراکچر با توجه به شرایط بیمار یکی از دو حالت درمانی تهاجمی ( عمل جراحی ) و یا غیر تهاجمی را برای درمان استفاده می کند.

روش های جراحی

 1. کپسولکتومی: در این روش جراح ابتدا کپسول و پروتز قدیمی را خارج کرده و آن را با نوع جدیدی از پروتز با پوشش خارجی ماتریکس ( ماده ای شبیه به کلاژن و از جنس پوست ) جایگزین می کند.
 2. کپسولکتومی باز: در این روش درمان انقباض کپسول جراح تلاش می‌کند با ایجاد برش هایی در بافت کپسول، پروتز را به حالت صحیح خود برگرداند. در بعضی از موارد جراح بخشی از کپسول را خارج کرده و یا پروتز را با نمونه جدید جایگزین می کند.
 3. این روش نسبت به دو متد قبلی پیچیده‌تر است. در جراحی اتولوگ، پزشک پروتزهای سینه را خارج می‌کند. سپس سینه بیمار را با استفاده از بافت فلپی که از ناحیه دیگری چون شکم یا باسن برداشته شده است، بازسازی می‌کند. استفاده از این روش باعث از بین رفتن خطر ایجاد مجدد انقباض کپسول می‌شود، اما نقطه ضعف آن این است که فرایند جراحی پیچیده و زمان‌برتر است و نیاز به جراح با تجربه‌ای در زمینه بازسازی سینه دارد.

روش های غیر تهاجمی

روش های غیرتهاجمی به اندازه روش جراحی در درمان انقباض کپسول سینه موثر نیستند ولی در حالت های 2 و 3 کپسول می توانند کاربردی باشند.

 • استفاده از امواج صوتی برای نرم کردن بافت سینه.
 • استفاده از لکوترین‌های ضد التهاب مانند زافیرلوکاست یا مونته‌لوکاست.
 • تجویز ویتامین E بصورت خوراکی

جمع بندی

همانطور که در بالا توضیح دادیم درصد کمی از افرادی که جراحی پروتز سینه را انجام داده اند با احتمال ایجاد انقباض کپسول پروتز سینه یا کپسول کنتراکچر مواجه هستند. در صورت بروز علائمی مانند سفتی بافت سینه، درد در ناحیه سینه و مشکل در حرکت دست ها و اندام های فوقانی باید به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص به موقع، درمان کپسول پروتز با یکی از روش های تهاجمی و یا غیرتهاجمی انجام شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها