پروتز سینه

عمل پروتز سینه چیست

 پروتز سینه، روش جراحی است که به بزرگ شدن اندازه سینه خانم ها کمک می کند. این روش جراحی هم چنین می تواند به فرم دهی و پر شدن سینه ها نیز کمک کند. عمل پروتز سینه، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، روشی سرپایی است و در اغلب موارد نیازی به بستری بودن فرد در بیمارستان نیست.

بسیاری از خانم ها بر این باورند که سینه های آن ها کوچک است، رشد لازم را نداشته و یا نامتقارن است. گاها تصور می کنند آن گونه که باید سینه های جذابی ندارند. در برخی از خانم ها به دنبال بارداری، زایمان و شیردهی فرم سینه ها تغییر شکل پیدا می کند و همین مسئله موجب کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود.

بسیاری از خانم ها برای دستیابی به فرم و اندازه سینه مورد نظرشان، اقدام به جراحی پروتز سینه می کنند. این جراحی با قرار دادن پروتز پشت بافت طبیعی پستان خانم ها انجام می شود. پروتزها کیسه هایی به شکل پستان هستند که با ژل سیلیکون یا سرم نمکی پر شده اند. آن ها برای بهبود ظاهر پستان، در بالای عضله اصلی قفسه سینه یا در زیر آن قرار می گیرند.

نمونه کار پروتز سینه
نمونه کار پروتز سینه

پروتز پستان برای خانم‌های مبتلا به سرطان که بعد از بهبودی امکان جایگزین کردن بافت پستان را دارا هستند، چیزی شبیه به معجزه است.

پروتز سینه روشی مناسب برای پر کردن فضای تخلیه شده سینه برای خانم‌های مبتلا به کنسر سینه است. در مواقعی نیز، خانم‌ها برای بهبود شکل و فرم پستان، از پروتز استفاده می‌کنند. در تعریفی دیگر، پروتز سینه به بافت اسفنجی و حجیمی که داخل کاپ سوتین قرارداده می‌شود نیز، گفته می‌شود. در ادامه به توضیحات بیشتری در خصوص جزییات پروتز سینه می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شوید:

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟
مزایای عمل جراحی پروتز سینه
انواع پروتز سینه
آیا اثر پروتز سینه طولانی مدت است؟
مدت زمان عمل پروتز سینه
عوارض پروتز سینه در دراز مدت چیست؟
اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه
اقدامات و مراقبت های بعد از پروتز سینه
خطر ترکیدگی پروتز سینه
بهترین زمان تعویض پروتز سینه
شیردهی بعد از عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟

برای عمل پروتز سینه و کار گذاشتن ایمپلنت‌های سیلیکونی، نخست باید یک برش در پوست ایجاد شود. این برش می‌تواند در محل‌های مختلفی ایجاد گردد که بسته به تکنیک جراحی، اندازه پروتزها و فرم سینه‌ها، انتخاب می‌شود:

برش در زیر هاله نوک سینه

برش در زیر سینه

برش در زیر بغل

برش در بالای شکم

پس از ایجاد برش، پروتز درون سینه کار گذاشته می‌شود. بسته به شکل اولیه سینه، می‌توان پروتز را دقیقا زیر پوست و بافت نرم سینه جاگذاری کرد و یا آن را در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد. در خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند معمولا پروتز در پشت عضلات سینه کار گذاشته می‌شود؛ چرا که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست مشخص شود. همچنین در مواردی می‌توان با تزریق چربی، کمی به سینه حجم داد تا فرم‌دهی توسط پروتز بهتر انجام شود.

از سوی دیگر در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌ها دارند و دچار افتادگی شده‌اند، می‌توان پروتز را روی ماهیچه‌های سینه و درست زیر پوست و بافت نرم سینه قرار داد. این کار کمک می‌کند تا سینه‌ها و بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد.

همچنین گاهی نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز در سینه‌های افتاده انجام شود. این موارد که پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگذاری شود و یا آیا به لیفت سینه نیازی هست یا خیر، پس از معاینه توسط جراح پلاستیک و زیبایی مشخص می‌شود.

نمونه کار پروتز سینه
نمونه کار پروتز سینه

مزایای عمل جراحی پروتز سینه

غالباً پس از تغییر ناگهانی وزن، بارداری و شیردهی یا به دلیل روند طبیعی پیری، پستان ها از نظر اندازه کاهش می یابند و گرانش نیز اثر خود را می گذارد. جراحی بزرگ کردن پستان با پروتز می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی برای زنان سودمند باشد و ممکن است اعتماد به نفس زن را بهبود بخشد و تأثیر زیادی در عزت نفس او داشته باشد.

از دیگر مزایای جراحی پروتز سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش حجم و سایز سینه ها

اصلاح نامتقارن بودن سینه ها نسبت به هم

پر به نظر رسیدن سینه

بالا رفتن اعتماد به نفس

مناسب ترین افراد کاندید پروتز سینه

خانم‌های بهبود یافته از سرطان سینه که بافت سینه را در این بیماری ازدست داده‌اند

خانم‌های دارای عدم تقارن در شکل و فرم سینه

خانم‌هایی که وزن زیادی کم کرده‌اند و بافت سینه دچار شل شده است اما چندان پوست اضافی ندارد

خانم‌هایی که از شکل و فرم سینه خود رضایت ندارند

خانم‌هایی که سینه‌های کوچکی دارند و علاقه‌مند به افزایش سایز سینه هستند

خانم‌هایی که بعد از زایمان و شیردهی بافت سینه آن‌ها دفرم شده‌ است

بهترین سن پروتز سینه، چه سنی است؟

قطعا اگر علاقه‌مند به استفاده از پروتز سینه و فرم‌دهی به سینه‌های‌تان باشید، دانستن سن پروتز سینه برای‌تان اهمیت زیادی دارد. براساس اعلامیه FDA سازمان غذا و داروی آمریکا، رشد سینه در زنان معمولا تا ۱۸ الی ۲۰ سال ادامه دارد.

حداقل سن برای انجام پروتز سینه سالین باید بالای ۱۸ سال باشد و حداقل سن برای استفاده از پروتز سینه سیلیکونی ۲۰ سال است. درصورتی که مشکل زمینه‌ای و بیماری خاصی نداشته باشید، می‌توانید در هر سن و سالی لذت داشتن سینه‌های خوش فرم و زیبا را تجربه کنید.

نمونه کار پروتز سینه
نمونه کار پروتز سینه

انواع پروتز سینه

پروتز سینه انواع مختلفی دارد. برخی پروتزها به‌صورت پوشیدنی هستند و برخی دیگر نیز به‌وسیله جراحی داخل بافت سینه قرار داده می‌شوند. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر انواع پروتز سینه می‌پردازیم:

۱- پروتز سینه متحرک

طبق اطلاعات منتشرشده در سایت cancer.com مرجع اینترنتی سرطان و مشکلات آن، پروتز سینه متحرک یکی از رایج‌ترین و آسان‌ترین انواع پروتز محسوب می‌شود که توسط خانم‌ها برای مواقع خاص استفاده می‌شود. معمولا پروتزهای متحرک سینه، از بافت اسفنجی نرم ساخته شده‌اند و به‌وسیله کاپ سوتین، زیر سینه یا در کناره‌ها قرار می‌گیرند تا ظاهر سینه را به فرم دل خواه نزدیک کنند.

کاربرد پروتز سینه معمولا در زیر لباس است و بدون لباس نمی‌توان از پروتز متحرک استفاده کرد؛ مگر در زمان استفاده از سینه بندهای روزمره. پروتز سینه متحرک معمولا برای مهمانی‌ها، عکاسی‌ها و رویدادهای این‌چنینی استفاده می‌شود و تهیه آن بسیار آسان است.

۲- پروتز سینه دائم

با مطالعه دقیق اطلاعات ارائه‌شده در سایت بنیاد حمایت از زنان مبتلا به سرطان پستان بریتانیا، متوجه خواهید شد که پروتز دائم یا نیمه دائم، توسط شرکت‌های تهیه کننده لوازم پزشکی ساخته می‌شوند.

شکل و فرم پروتز سینه دائم متفاوت است و پزشک متخصص با معاینه دقیق فرد، بهترین مدل و سایز پروتز سینه را پیشنهاد می‌کند. سپس، با انجام یک جراحی ساده، پروتز را در محل موردنظر زیر پوست یا ماهیچه سینه جای می‌دهد.

انواع پروتز سینه براساس جنس ساخت کدامند؟

قطعا اگر کاندید استفاده از پروتز سینه باشید، برای شما اهمیت فراوانی دارد که بدانید ترکیب ساخت پروتز سینه چیست و انواع پروتزهای سینه برحسب جنس ساخت چیست؟ درواقع، به گزارش WebMD پروتز سینه دو نوع مختلف و رایج است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

۱- پروتز سینه سالین

در پروتز سینه سالین، از آب نمک استریل استفاده شده است. این نوع پروتز با پوسته‌ای از سیلیکون ساخته شده است و مواد داخل آن که حجم موردنیاز برای سینه را ایجاد کرده‌اند، آب نمک هستند. در بعضی از انواع پروتز سینه سالین، آب نمک بعد از قرار دادن پروتز در محل موردنظر به آن وارد می‌شود و سیلیکون حجیم می‌شود. اما در برخی دیگر، آب نمک استریل قبل از قراردادن پروتز در سینه، داخل آن وجود دارد و حجم موردنظر ایجاد شده است.

۲- پروتز سینه سیلیکون

یکی از انواع رایج پروتز سینه، پروتزهای سیلیکونی است. این نوع پروتزها تمام سیلیکونی هستند و ساختاری بسیار نرم دارند. داخل این نوع پروتز با استفاده از ژل سیلیکون پر شده است. ژل سیلیکون که داخل این نوع پروتز یا ایمپلنت سینه قرار گرفته است، به میزان بسیار زیادی بافت سینه طبیعی را شبیه‌سازی می‌کند. خانم‌هایی که نسبت به طبیعی بودن سینه حساس هستند، معمولا از پروتز سینه سیلیکونی استفاده می‌کنند. ایمپلنت سیلیکونی در انواع شکل و فرم با سایز متفاوت عرضه می‌شود و پزشک براساس صلاحدید و نظر متقاضی، آن را تهیه می‌کند.

آیا اثر پروتز سینه طولانی مدت است؟

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در تحقیقات پیش از جراحی پروتز بررسی می‌گردد، میزان ماندگاری پروتز سینه است. معمولا میزان ماندگاری پروتز سینه ارتباط مستقیمی با مدت زمان اعلام شده توسط شرکت سازنده دارد. پارامتر دیگری که مدت زمان ماندگاری پروتز سینه را تعیین می‌کند، آناتومی بدن ما و نحوه برخوردن بدن با پروتز به عنوان جسمی خارجی است.

گاهی در بعضی افراد پروتز سینه حدود ۱۰ الی ۱۵ سال ماندگار است؛ در برخی افراد نیز بعد از یک الی دو سال به دلیل مشکلات متعدد، ماندگاری پروتز سینه به پایان می‌رسد. پس، طبق تعریف بنیاد حمایت از زنان مبتلا به سرطان پستان بریتانیا، می‌توان گفت که پروتز سینه درمانی نیمه طولانی است که به شدت برای خانم‌ها کاربرد دارد.

نمونه کار پروتز سینه
نمونه کار پروتز سینه

هشدار FDA در خصوص میزان ماندگاری پروتز سینه

سازمان غذا و داروی آمریکا، در هشداری واضح اعلام کرد که افراد متقاضی استفاده از پروتز سینه، باید این واقعیت را بپذیرند که احتمال نیاز به انجام جراحی‌های جانبی بعد از جراحی پروتز سینه در افراد وجود دارد. براساس ماهیت پروتزهای سینه که نشان دهنده محدودیت زمانی استفاده از آن است، می‌توان گفت که همه افراد در معرض انجام جراحی‌های بعدی قرار دارند، اما هیچ کس نمی‌تواند زمان مشخصی برای این جراحی‌ مشخص کند.

مدت زمان عمل پروتز سینه

جراحی زیبایی پستان جراحی راحت و کم‌خطری است که طبق نظر پزشک فوق تخصص پوست و زیبایی شما لازم است برای انجام دادن آن، یک شب را در بیمارستان و یا در کلینیک تخصصی جراحی بگذرانید.

در عین حال که این جراحی سرپایی و کم‌خطر است، اما لازم است حتما توسط یک متخصص بی‌هوشی خبره تحت بیهوشی عمومی کامل قرار گیرید. مدت زمان کل جراحی از لحظه ورود بیمار به اتاق عمل تا زمان ریکاوری او حدودا ۱ الی ۲ ساعت به طول می‌انجامد که این زمان با توجه به نیاز بیمار و شرایط او سنجیده می‌شود.

پس از ریکاوری در بیمارستان نیز تیم‌های پزشکی شما را به مدت ۱ شب تحت نظارت کامل خود قرار می‌دهند تا از سلامت شما اطمینان حاصل شود.

عوارض پروتز سینه در دراز مدت چیست؟

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، پروتز سینه گاهی در بعضی افراد، دارای عوارضی است که نمی‌توان آن را به همه انواع پروتز تعمیم داد. درواقع، طبق بررسی‌های انجام شده توسط FDA، ارتباطی بین پروتز سینه و ایجاد لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مرتبط با کاشت پستان وجود دارد. هرچند این عوارض هنوز اثبات نشده‌اند و تنها احتمالاتی از بروز آن وجود دارد، اما FDA تشخیص داده است که، افراد دارای تجربه کاشت پستان، گاهی در معرض ابتلا به سرطان در بافت مایع یا اسکار اطراف محل جراحی می‌شوند.

همچنین، در برخی از خانم‌ها مشکلاتی مثل بیماری لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز دیده می‌شود. مشکلات مختلف در شیردهی و تولید مثل نیز، در برخی افراد دارای تجربه پروتز پستان دیده می‌شود. عوارض پروتز سینه در دراز مدت گاهی بروز درد مفصل ، درد عضلانی ، گیجی ، خستگی مزمن ، بیماری های خودایمنی نیز گزارش شده است. اما FDA ادعا می‌کند که هنوز شواهد دقیقی برای اثبات این ادعا ندارد و نمی‌تواند هیچ موضوعی را تایید یا تکذیب کند

مزایای پروتزهای های نمکی

از مزایای پروتزهای های نمکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آن ها مقاومت بالایی در استفاده طولانی مدت دارند.

از آنجا که پروتزهای سالین مشابه مایعات بدن است، در صورت پارگی پروتز به راحتی توسط بدن جذب یا دفع شود.

آن ها به شکل های گرد یا قطره اشکی موجود هستند.

معایب پروتزهای نمکی

از معایب پروتزهای نمکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ممکن است زودتر از پروتزهای سیلیکونی پاره یا تخلیه شوند.

این پروتزها بیشتر در معرض چروک شدن یا جمع شدن هستند.

ممکن است نسبت به پروتزهای سیلیکونی ظاهر غیر طبیعی تری داشته باشند.

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

یکی از نکات مهم، یافتن جراح سینه ماهر و با تجربه و شرکت در جلسات مشاوره است. در طول این جلسات، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد، چرا که برخی شرایط پزشکی می توانند بر روی نتیجه جراحی و احتمال بروز عوارض حین جراحی و بعد از آن تاثیر بگذارند.

بافت و آناتومی سینه به طور کامل مورد بررسی می گیرد و اندازه و انواع پروتز با توجه به اندازه و پهنای شانه در نظر گرفته می شود.

در کنار بررسی های انجام شده از سوی پزشک، از بیمار خواسته می شود یک سری نکات و مراقبت ها را رعایت کند تا دوره نقاهت راحت و سریعی را پشت سر بگذارد. نکاتی از قیبل:

عدم مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند آسپیرین و داروهای حاوی آسپیرین، ژلوفن و نوافن. این قبیل داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهند. آن چه اهمیت دارد این است که بیمار تمامی داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهد تا در صورت لزوم، داروی مصرفی جدید جایگزین شود.

کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات. نیکوتین موجود در سیگار، احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی را افزایش می دهد.

نخوردن و نیاشامیدن آب، مایعات و غذا، شش تا هشت ساعت قبل از جراحی.

انجام تست های تجویز شده از سوی پزشک

بهبودی پس از جراحی کاشت پروتز سینه

ممکن است بلافاصله پس از جراحی پروتز سینه، مقداری درد، تورم و کبودی بروز کند. همچنین ممکن است تنگی قفسه سینه روی دهد و تنفس محدود شود. این امری طبیعی است و علائم در طی چند هفته آینده بهبود می یابد.

معمولا پس از جراحی در بیمارستان یا کلینیک در حالت نیمه نشسته استراحت خواهید کرد. این به راحتی شما کمک می کند و تورم را به حداقل می رساند. در صورت نیاز به شما مسکن داده می شود. پس از بازگشت به خانه، می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه، مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. با این حال، اگر مشکلات معده، کلیه یا کبد دارید یا در گذشته به آن مبتلا بوده اید، نباید از ایبوپروفن استفاده کنید.

همچنین اگر آسم دارید، ایبوپروفن نیز ممکن است برای شما مناسب نباشد. می توانید برای مصرف نوع مسکن با پزشک جراح خود مشورت کنید

اقدامات و مراقبت های بعد از پروتز سینه

در طول دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی سینه، پوشیدن سوتین مخصوص برای بیمار ضروری است. این سوتین، علاوه بر این که به فرم دهی بهتر سینه ها در این دوران کمک می کند، از شدت التهاب و تورم سینه ها نیز کم می کند.این سوتین باید به مدت شش ماه تا یک سال مورد استفاده قرار بگیرد تا فرد از احساس درد و ناراحتی در امان باشد به علاوه فرم سینه ها ها در این سوتین به بهترین شکل ممکن قرار گرفته می شوند

ممکن است بیمار چند روز اول بعد از جراحی، درد داشته باشد. در چنین شرایطی، مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مانند استامینوفن می تواند به تسکین درد بیمار کمک کند. مصرف آنتی بیوتیک نیز از بروز عفونت پیشگیری می کند.

التهاب و تورم سینه تا چند هفته بعد از جراحی، کاملا طبیعی است و به مرور از شدت آن کاسته خواهد شد. ممکن است تا چند روز از میزان حساسیت سینه ها کم شود که این مورد نیز به مرور برطرف خواهد شد.

بخیه ها یک هفته بعد از جراحی کشیده می شوند. تقریبا می توان گفت که بیمار ده روز بعد از جراحی، قادر به انجام تمام کارهای روزانه خود خواهد بود

پس از جراحی پروتز پستان، ممکن است غیر طبیعی بودن نتیجه جراحی کمی نگران کننده باشد اما باید توجه داشت که این غیرطبیعی بودن شکل سینه ها بعد از عمل کاملا طبیعی است و با گذشت زمان، ظاهر طبیعی تری پیدا خواهد کرد. همچنین ممکن است تغییراتی در احساس سینه ها تجربه شود، زیرا نواحی مختلف سینه نسبت به گذشته حساسیت کمتری پیدا می کنند. در بیشتر موارد، هرگونه تغییر در احساس موقتی خواهد بود، اگرچه گاهی ممکن است دائمی باشد.

همانطور که ذکر شد سینه ها معمولاً طی چند ماه پس از جراحی ظاهری طبیعی پیدا می کنند، زیرا بافت پستان، عضله و پوست برای قرار دادن پروتزها کشیده شده اند

خطر ترکیدگی پروتز سینه

یکی از سوالاتی که اغلب در ذهن خانم ها پس از عمل پروتز سینه مطرح می شود این است که آیا امکان ترکیدن پروتز سینه وجود دارد؟

توصیه می شود در صورت مشاهده علائم ترکیدگی پروتز سینه، برای انجام اسکن، سونوگرافی یا MRI به مراکز درمانی مراجعه کنید و تا از پارگی پروتز اطمینان حاصل کنید. البته می توانید ابتدا سونوگرافی پستان انجام دهید. در صورتی که این روش نشانه ای از پارگی را نشان نداد، اما شما همچنان دچار اضطراب بوده یا علائمی را تجربه می کنید، می توانید از روش سی تی اسکن استفاده کنید که دقیق تر است گرچه احتمال ترکیدن پروتزها بسیار نادر است

بهترین زمان تعویض پروتز سینه

تعویض پروتز سینه دلایل مختلفی می تواند داشته باشد:

برخی از خانم ها بعد از جراحی ممکن است رضایت کافی را از نتیجه عمل خود نداشته باشند و یا بخواهند سایز پروتز خود را تغییر دهند.

در برخی از افراد نیز ممکن است پروتز آن ها جابجا شده باشد یا در اثر فشار زیاد پاره شده باشد.

برخی خانم ها نیز ممکن است دچار انقباض کپسول شده باشند که مجبور به تعویض پروتز سینه می شوند.

شیردهی بعد از عمل پروتز سینه

یکی از سوالات رایج در رابطه با جراحی پروتز سینه این است که آیا بعد از پروتز سینه می توان شیر داد؟

شانس ورود محتویات پروتزها به داخل شیر مادر بسیار کم است. اگرچه در صورت وارد شدن فشار زیاد به پروتزها ممکن است پاره شوند اما ذکر این نکته ضروری است که در صورت پارگی پروتزها، مواد درونی آن ها باید از غشاهای سلولی زیادی عبور کنند تا به شیر مادر برسند اما در کل ورود این محتویات به داخل شیر مادر بسیار بعید است.

به هر حال روند شیردهی بستگی به محل جایگذاری پروتز سینه دارد. اگر تصمیم دارید که بعد از پروتز سینه باردار شوید و شیردهی داشته باشید این مساله را با پزشک تان درمیان بگذارید. در این شرایط جراحان پروتز سینه را در دیواره عضلانی قفسه سینه جایگذاری می کنند به همین ترتیب هیچ مشکلی برای زنان در روند شیردهی شان ایجاد نخواهد شد.

شیردهی و حاملگی بعد از یکی از سوالات رایج در خصوص بارداری و شیردهی پس از جراحی می باشد که جالب است بدانید این جراحی زیبایی اختلالی در بارداری و شیردهی برای فرد ایجاد نخواهد کرد ولی در صورتی که در زمان شیردهی عفونت رخ دهد احتمال دارد که این عارضه بر روی پروتز تاثیر بگذارد و موجب سفت تر شدن آن شود. در حالت کلی با بارداری ارتباطی ندارد. اما در خصوص شیردهی گفتنی است که انجام جراحی پروتز سینه سبب ایجاد مشکلاتی نظیر از بین رفتن غدد شیری و ترشحات شیری نمی شود. در صورت آنکه زمان شیردهی با عفونت مواجه نشوید پروتز ایجاد مشکل نخواهد کرد، اما اگر مبتلا به عفونت شیردهی شوید به ویژه در پروتز های که مستقیم زیر نسج پستان قرار گرفته اند، ممکن است پروتز دچار مشکل شود. عارضه دیگری که احتمال دارد شیردهی روی تاثیر بگذارد، افتادگی و تغییر فرم سینه خواهد بود. معمولا این نوع عارضه در پروتز های که در زیر نسج پستان قرار گرفته اند بیشتر دیده می شود و یک عارضه طبیعی است. بنابراین با پروتز می توان شیردهی انجام داد و گاهی ممکن است شیردهی سبب تاثیر سوء روی پروتز شود و سبب تغییر بسیار کمی در فرم سینه ایجاد نمایید. افتادگی پستان بعد از به طور معمول پروتز های که بر روی عضله سینه قرار می گیرند شکل طبیعی و زیبایی پستان را حفظ می کنند ولی پروتز های که زیر عضله پستان قرار می گیرند در صورتی که پستان بزرگ شود می تواند موجب افتادگی و بدفرم شدن سینه گردد که در مواردی نیاز به جراحی مجدد خواهد داشت. بسیاری از بیماران می پرسند که آیا جراحی با عوارض همراه است؟ در پاسخ باید بگوییم، همانند سایر روش های جراحی، پروتز سینه نیز می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد. از جمله: اسکار خونریزی تجمع مایع در حفره سینه عفونت تورم، درد و یا التهاب افزایش و یا کاهش حساسیت احتمال بروز عوارض مرتبط با پروتز مانند پاره شدن و یا عوارض بیهوشی مانند عفونت قفسه سینه، لخته شدن خون و یا حساسیت به ماده بیهوشی نیز وجود دارد. جراحی پروتز سینه، انجام تست ها و معاینات مربوط به سینه را دشوار نمی سازد. با این حال، می تواند با ماموگرافی تداخل داشته باشد. به همین خاطر، گاها نیاز است این تست در مراکز با دستگاه هایی پیشرفته تر انجام شود. دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه در بسیاری از موارد، بیمار همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شود، اما این نکته را در نظر داشته باشید که این جراحی، دوره نقاهت چند ماه را به همراه دارد. توصیه می شود بیمار روز بعد از جراحی را در منزل استراحت کند تا اثرات بیهوشی از بین برود. به مدت سه ماه بعد از جراحی، بیمار باید پستان بند مخصوصی بپوشد تا فرم جدید سینه ها حفظ شود. کاملا طبیعی است که بیمار بعد از جراحی، احساس درد داشته باشد و سینه ها متورم باشند. در صورت بروز درد می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مصرف کرد. معمولا نیاز است بیمار یک تا دو هفته به محل کار نرود. انجام فعالیت های شدید بدنی مانند بلند کردن اجسام سنگین به مدت چند ماه ممنوع می باشد. بخیه ها معمولا یک تا دو هفته بعد از جراحی کشیده می شوند. سینه شش تا دوازده ماه بعد، فرم طبیعی خود را خواهد داشت و شما می توانید نتایج نهایی را مشاهده کنید. در خصوص مراقبت های بعد از جراحی باید بگوییم، بیمار باید به رعایت بهداشت بخیه ها اهمیت دهد و استحمام کند و داروهای تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کند. یکی دیگر از مواردی که بیماران باید در نظر داشته باشند، مراجعه منظم به پزشک و بررسی پروتز می باشد. آیا تعویض ضروری است؟ یکی از سوالات شایع در خصوص این است که آیا پس از چند سال نیاز به سینه داریم؟ در گذشته شاید بیان می شد که پروتز نیاز به تعویض دارد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تنها زمانی پروتز ها نیاز به تعویض دارند که دچار پارگی شده باشند. از دیگر عارضه های که احتمال دارد اتفاق افتد پارگی خود به خودی پروتز پس از چندین سال می باشد و جالب است بدانید تا زمانی که به پروتز آسیبی وارد نشود نیاز به تعویض وجود نخواهد داشت. پروتز سینه در صورت آنکه مشکلی نداشته باشد نیاز به تعویض ندارد و الزامی نیست که پروتز سینه پس از ده سال تعویض شود اما راس ده سال پروتز بایستی بررسی شود، زیرا پس از ده سال احتمال پارگی پروتز خود به خود افزایش می یابد ولی بدان معنا نیست که پس این دوره زمانی بدون پارگی تعویض شود. در نهایت بگوییم، هر سینه ای که پروتز داشته باشد یا نداشته باشد بایستی تحت کنترل قرار گیرد تا در صورت وجود هر گونه مشکلی به راحتی اقدام به تعویض پروتز نماییم. آیا پروتز پستان در ارتفاعات بالا آسیب می بیند؟ یکی از سوالات شایع که گاها موجبات نگرانی افراد را فراهم می کند، تاثیر ارتفاعات بر پروتز سینه است که بایستی بدانید که ارتفاع به هیچ عنوان تاثیری روی پروتز سینه نخواهد داشت. پروتز پستان در ابتدا با کمی حباب هوا همراه خواهد بود که بتدریج جذاب خواهد شد و همچنین پروتز های سیلیکونی یا آب نمک در ارتفاع با تغییر حجم مواجه نخواهند بود. شایان ذکر است که پروتز سینه در افرادی که غواضی می کنند با فشار های بالا در عمق زیاد زیر دریا نیز دچار آسیبی نخواهد شد. استفاده از پروتز سینه روش های متعددی همچون تزریق چربی به سینه و جراحی پروتز برای بزرگ کردن سینه ها وجود دارد. امروزه از پروتزهای مورد تایید FDA امریکا استفاده می شود. پروتز ها عمر مشخصی ندارند و تا زمانی که آسیبی به آن ها وارد نگردد نیازی به تعویض نخواهند داشت. به طور معمول پروتز ها به مدت ده سال بدون آسیب ناشی از ضربه های شدید خطرناک نبوده و نیازی به تعویض نخواهد بود.استفاده از ساز و کار جراحی زیبایی سینه جراحی پروتز سینه پس از سنین بلوغ در حدود هجده سال قابل انجام است و حداکثر سن انجام این جراحی در افراد با محدود سنی شصت سال انجام می شود. به طور معمول پس از جراحی از سوتین های مخصوصی استفاده می شود تا مشکلی برای فرد ایجاد نگردد. عمل کوچک کردن سینه تنها از طریق جراحی و برش قابل انجام است و با ساکشن امکان کوچک کردن سینه ها وجود ندارد، در واقع ساکشن روشی غیر علمی و نادرست است. جراحی کوچک کردن سینه در حیطه کاری جراح پستان انجام می شود، البته تکنیک این جراحی بسته به شرایط جسمی فرد متفاوت می باشد. نکته ای که بایستی بدان دقت نمایید چنین است که بزرگ یا کوچک کردن سینه ها بدون انجام اعمال جراحی میسر نخواهد بود. سازو-کار-جراحی-زیبایی-سینه در برخی موارد بعضی از افراد با کمک داروهای هورمونی تمایل دارند تا اقدام به بزرگ نمودن سینه های خود نمایند، جالب است دقت نمایید که این عمل می تواند آسیب جدی به سایر اعضای فرد وارد نمایید. تزریق چربی به سینه از دیگر روش های بزرگ کردن پستان است ولی این روش در افراد چاق قابل انجام است اما آنچه کماکان در حال بررسی است اینکه تزریق چربی احتمال دارد موجب ابتلا به سرطان شود که این نظریه هنوز ثابت نشده است. نتایج جراحی زیبایی سینه با تغییر فرم و اندازه سینه ها همراه است. این جراحی هم چنین می تواند به بهبود کیفیت زندگی و بالا رفتن سطح اعتماد به نفس کمک کند. اما آن چه که اهمیت دارد این است که بیماران باید انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از جراحی داشته باشند و تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. در پایان به این نکته اشاره کنیم که، سینه ها بعد از جراحی زیبایی سینه نیز روند افزایش سن طبیعی را خواهند داشت و مواردی مانند تغییرات وزن می تواند بر بافت و ظاهر سینه ها تاثیر بگذارد. خانم هایی که بعد از جراحی، از ظاهر سینه های خود ناراضی هستند، می توانند با مشورت جراح پستان، جراحی دیگری را انجام دهند. نتایج جراحی سینه در دو بازه زمانی بلافاصله پس از جراحی و پس از پنج سال نمایان می شود. نتایج جراحی خود را با ستارگان سینما مقایسه نکنید زیرا اگر بخواهید سینه های بسیار بزرگ داشته باشید بایستی منتظر عواقب و خطرات آن باشید. در نهایت بگوییم، برای انجام جراحی ایمپلنت سعی نمایید تمامی انتظارات خود را با جراح پستان در میان بگذارید اما در خصوص سایز و محل قرارگیری آن اجازه دهید تا جراح تصمیم گیری نماید زیرا انتخاب هر کدام از آن ها نیاز به تجربه و تخصص دارد. 1. (شکل مصنوعی سینه) چیست؟ ایمپلنت یک فرم مصنوعی سینه است که جایگزین شکل تمام یا بخشی از سینه برداشته شده می شود. در کاپ سوتین با یا بدون جیب سوتین جا می شود. “پروتز” کلمه بیش از یک پروتز است. بیشتر پروتزهای سینه از ژل سیلیکونی نرم که در یک لایه نازک محصور شده ساخته می شوند. آنها به گونه ای ساخته شده اند که شبیه شکل طبیعی سینه یک زن یا بخشی از سینه باشد. سطح بیرونی نرم و صاف به نظر می رسد و ممکن است شامل یک طرح کلی نوک پستان باشد. بسیاری از زنانی که برای سرطان سینه جراحی کرده اند و بازسازی نکرده اند از پروتز استفاده می کنند. با این حال، ممکن است برای خانم‌هایی که سینه‌هایشان به طور طبیعی از نظر اندازه یا شکل با یکدیگر متفاوت است، یا بازسازی سینه‌هایی که یکنواخت نبوده، مفید باشد. برای برخی از زنان، استفاده از پروتز ممکن است یک انتخاب موقت قبل از بازسازی باشد. سایر زنان ممکن است ترجیح دهند (یا نتوانند) بازسازی سینه را انجام دهند و پوشیدن پروتز را انتخاب طولانی مدت موثر و مناسبی بدانند. برخی از زنانی که قصد بازسازی ندارند، ترجیح می دهند از پروتز استفاده نکنند. بازگشت به بالا 2. آیا بعد از جراحی سینه به من پروتز موقت سینه داده می شود؟ اگر بازسازی فوری انجام نداده اید، به شما پروتزهای موقت سینه داده می شود تا در دوران نقاهت پس از عمل جراحی بپوشید. در مورد پروتزهای موقت سینه بیشتر بدانید. بازگشت به بالا 3. چگونه می توانم ایمپلنت سینه دائمی تهیه کنم؟ هنگامی که ناحیه اسکار شما به طور کامل بهبود یافت و تورم کاهش یافت (معمولاً در عرض شش تا هشت هفته)، در صورت تمایل می‌توانید پروتز سیلیکونی دائمی را نصب کنید. پرستار مراقبت از پستان شما معمولاً یک قرار ملاقات مناسب برای شما ترتیب می دهد. اگر قراری به شما داده نشده است، از پرستار مراقبت از پستان خود بپرسید. اتصالات پروتز شما اغلب در بیمارستان محلی شما انجام می شود. پرستار مراقبت از پستان ممکن است این عمل را خودش انجام دهد یا ممکن است توسط متخصص آموزش دیده دیگری مانند یک افسر لوازم جراحی یا نماینده یک شرکت پروتز انجام شود. در این قرار ملاقات باید یک سوتین مناسب و حمایت کننده داشته باشید. برخی از خانم‌ها نگاهی به انتخاب پروتزها قبل از قرار ملاقات یا حتی قبل از عمل در صورت امکان مفید می‌دانند تا ایده‌ای داشته باشند که چه انتظاری دارند. می توانید این موضوع را با پرستار مراقبت از پستان خود در میان بگذارید. معمولاً در قرار ملاقات مناسب یا خیلی زود پس از آن پروتز به شما داده می شود. با این حال، اگر سبکی را انتخاب کنید که در انبار موجود نیست، ممکن است مجبور شوید بیشتر منتظر بمانید. اگرچه خرید پروتز بدون آزمایش اولیه توصیه نمی شود، اما آنها از برخی تامین کنندگان متخصص نیز در دسترس هستند. بازگشت به بالا 4. آیا باید هزینه ایمپلنت سینه خود را پرداخت کنم؟ بیماران NHS مجبور نیستند هزینه پروتزهای خود را بپردازند. همه سبک های پروتز در NHS در دسترس نخواهد بود. اگر یک بیمار خصوصی هستید، بررسی کنید که آیا طرح بهداشت خصوصی شما هزینه پروتز شما را پوشش می دهد یا خیر. اگر مجبور به پرداخت هزینه پروتز خود هستید، نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده روی آن نخواهید داشت و متخصص از شما می خواهد که فرم معافیت مالیات بر ارزش افزوده را امضا کنید که بیان می کند جراحی سینه انجام داده اید. یا ممکن است بتوانید پروتز را از NHS به همان روشی که بیماران NHS می توانند برای جایگزینی درخواست کنند، داشته باشید. بازگشت به بالا 5. آنچه در اتصال پروتز پستان اتفاق می افتد چه چیزی را برای اتصال پروتز خود ببرید مهم است که در قرار ملاقات خود از یک سوتین مناسب استفاده کنید تا متخصص بتواند ببیند پروتز چگونه در سوتین شما قرار می گیرد. پوشیدن یک تاپ ساده و رنگ روشن مفید است. این کار انتخاب پروتزی که فرم خوبی به شما می دهد آسان تر می کند. شما ممکن است ترجیح دهید تاپ بپوشید که به سرعت و به راحتی قابل پوشیدن و درآوردن باشد. می‌توانید در مورد سبک‌های لباسی که ممکن است بخواهید پروتز خود را با آن بپوشید و اگر می‌خواهید آن را برای هر چیزی فعال بپوشید، صحبت کنید. ممکن است مفید باشد که قبل از قرار ملاقات در مورد لباس و لباس شنایی که قصد پوشیدن پروتز خود را دارید فکر کنید. شما همچنین می توانید انواع تاپ با یقه های مختلف را انتخاب کنید تا بتوانید نحوه عملکرد آن با سبک های مختلف را مشاهده کنید. در اتصالات فیتتر توضیح می دهد که در حین اتصال چه اتفاقی می افتد و بررسی می کند که آیا یک سوتین مناسب دارید. در قرار ملاقات خود باید داشته باشید: مجموعه ای از اندازه ها و سبک های پروتز حریم خصوصی کافی یک آینه بزرگ و نور خوب تا بتوانید خودتان ببینید که پروتز در سوتین و لباسی که روی آن قرار دارد چگونه است. زمان کافی برای انتخاب درست پروتز شما باید احساس راحتی داشته باشد، شکل خوبی به شما بدهد و با رنگ پوست شما مطابقت داشته باشد. بازگشت به بالا 6. انواع پروتزها در سبک‌ها، شکل‌ها، وزن‌ها، رنگ‌های پوست و مواد مختلف و با طیف وسیعی از لوازم جانبی عرضه می‌شوند. در مورد انواع بیشتر بدانید. بازگشت به بالا 7. چگونه باید از خود مراقبت کنم؟ متخصص پروتز اطلاعاتی را در مورد نحوه مراقبت از نوع خاص پروتز به شما می دهد. اگر از توصیه های مربوط به مراقبت از روابط عمومی خود پیروی می کنید دکتر اسماعیل اسلامی

جراحی پروتز پستان جراحی بزرگ کردن سینه که با قرار گیری پروتز داخل بافت سینه همراه می باشد، با عنوان جراحی پروتز پستان شناخته می شود. در این روش جراحی، از پروتزهای سیلیکونی استفاده خواهد شد. در برخی موارد، می توان از چربی دیگر نواحی بدن نیز کمک گرفت. بسیاری از بیماران از نتایج این روش جراحی رضایت کامل دارند، اما آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که بیمار آشنایی کاملی با این روش جراحی و باید و نبایدها داشته باشد. آنچه در این مقاله می خوانید نمایش بزرگ کردن سینه ها تنها روش بزرگ کردن سینه ها انجام جراحی پروتز سینه است و هر کدام از روش ها همچون مصرف پروتئین سویا، ژل یا قرص تنها سبب بروز عوارض و عفونت می گردد. جراحی زیبایی سینه در حیطه پزشکی یک جراحی بسیار پرطرفدار است. اما پستان زیبا به چه معناست؟ دید جراح سینه از زیبایی پستان چه می تواند باشد و تفاهم آن با خواست افراد چیست؟ بعضی اوقات به تفاوهم رسیدن با بیماران بسیار سخت است ولی تمایل اکثریت افراد به ویژه در جوانان به اشکال سینه های غیر طبیعی و عروسکی است. پروتز پستان زیبایی پستان به چه معناست؟ گاها برخی از جوانان بزرگ بودن سینه را زیبایی تلقی می کنند. در واقع زیبایی پستان بدین معنا نیست که بسیار بزرگ باشد. سینه های بسیار بزرگ تنها در مدت زمان بسیار کوتاهی زیبایی دارند و پس از مدت یک تا دو سال با عوارض بسیار زیادی همراه خواهند بود. در صورت آنکه تصمیم به جراحی بزرگ کردن سینه دارید بایستی قبل از اقدام به جراحی برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی در این زمینه با جراح سینه مشورت نمایید. فرم سینه پس از جراحی برای هر فرد متفاوت است، زیرا بستر کاشت پروتز یکسان نمی باشد. به همین خاطر فردی که سینه های کوچک و سفتی دارد پس از جراحی فرم سینه آن با فردی که سابقه شیردهی، افتادگی و پوست شل را دارد متفاوت خواهد بود. در تمامی افراد سیستم عضلانی، پوست و نسج پستان متفاوت است به همین منظور تعریف زیبایی سینه برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و زیبایی برای اشخاص در یک چهارچوب مشخصی تعریف می گردد. توضیحاتی در خصوص پروتزها لایه خارجی پروتز سینه از سیلیکون و در برخی موارد از پلی اتیلن تشکیل شده است. داخل پروتز می تواند ژل سیلیکون و یا سالین وجود داشته باشد. پروتزهای سیلیکونی، ظاهر طبیعی تری را نسبت به پروتزهای سالینی ایجاد می کنند و فرم های مختلفی دارند. پروتزهای مملوء از سالین، ظاهر به نسبت کمتر طبیعی دارند و احتمال پاره شدن آن ها بیشتر می باشد. اندازه و سایز پروتز قبل از جراحی و در طول جلسات مشاوره، اندازه پروتز و میزان کش آمدن پوست بررسی خواهد شد. در خانم هایی که لاغر هستند، انتخاب پروتز سایز بزرگ باعث می شود سینه ظاهر طبیعی و زیبایی نداشته باشد. پزشک با معاینات دقیقی که قبل از جراحی انجام می دهد، سایز مناسب پروتز را برای بیمار در نظر خواهد گرفت. فرم پروتز پروتز می تواند به صورت گرد و یا قطره اشکی باشد. پروتزهای گرد، فرم پرتری به قسمت بالای سینه می دهند. با انتخاب هر یک از انواع پروتز، شما می توانید میزان برجستگی و بیرون زدگی سینه را انتخاب کنید تا با مشورت جراح پستان، بهترین فرم پروتز تعیین گردد. محل قرارگیری پروتز سینه محل قرارگیری روی عضله یا زیر عضله سینه یک بحث تخصصی و جراحی است و محل قرارگیری آن بسته به بستر پذیرش پروتز مشخص می گردد. عوامل مختلفی در انتخاب محل قرارگیری پروتز نقش دارند که این عوامل عبارت است از: سن وضعیت پوست وضعیت تصمیم گیری آینده (اقدامات بارداری) شغل و … هر کدام این پارامتر ها تعیین می کند نوع، سایز و محل قرارگیری پروتز به چه صورت باشد. چرا افراد به دنبال جراحی پروتز سینه هستند؟ افراد به دلیل داشتن سینه های بزرگ تر و بهبود فرم سینه ها، خواهان جراحی پروتز سینه هستند. نکته ای که وجود دارد این است که سینه ها در حالت طبیعی و به مرور زمان و یا بعد از بارداری، شیردهی و یا تغییرات وزن، حالت افتاده ای پیدا می کنند و از حجم آن ها کاسته می شود که پروتز سینه می تواند به حجم دهی بیشتر سینه ها کمک کند. در برخی خانم ها، یکی از سینه ها از دیگری کوچک تر است و انجام جراحی پروتز سینه می تواند به حفظ تعادل اندازه سینه ها کمک کند. اقدامات قبل از جراحی در ابتدا بیمار باید با پزشک در خصوص دلایل انجام جراحی و خواسته های خود صحبت کند. پزشک نیز به بررسی هر گونه بیماری و یا شرایط موجود در زمان حال و گذشته خواهد پرداخت. سینه ها با دقت توسط پزشک بررسی می شوند و عکس برداری هایی صورت خواهد گرفت. موردی که قبل از جراحی باید به آن اهمیت داده شود، اندازه گیری وزن و قد بیمار است تا اندازه مناسب پروتز تعیین شود. خانم هایی که چاق هستند و یا در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام این جراحی را به تعویق بیندازند. جراحی پروتز سینه چگونه انجام می شود؟ پروتزها می توانند در زیر سینه و یا زیر عضله سینه قرار بگیرند. قرارگیری پروتز زیر سینه، گزینه ساده تری است. در خانم هایی که لاغر هستند، پروتز زیر عضله قرار می گیرد تا سینه فرم بهتری پیدا کند. در خصوص محل مناسب قرار گرفتن پروتز، قبل از جراحی مشاوره خواهید شد. برش های این روش جراحی زیر چین های طبیعی سینه، زیر بغل و یا هاله قهوه ای رنگ دور سینه زده می شود. در برخی موارد، درنی به بیمار متصل می شود تا خون و مایعات اضافی تخلیه گردد. این درن، یک تا دو روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد. جراحی لیفت سینه و پروتز در صورتی که میزان افتادگی سینه خفیف باشد، جراحی می تواند موثر باشد. اگر سینه حالت افتاده ای پیدا کرده باشد و سایز سینه ها مناسب باشد، جراحی بالا کشیدن سینه بدون نیاز به پروتز انجام می شود که اصطلاحا ماستوپکسی نام دارد. در طول این جراحی، نوک سینه به سمت بالا کشیده می شود و پوست و بافت سینه از طریق ایجاد برشی در اطراف هاله قهوه ای رنگ و زیر سینه ها کشیده خواهد شد. در برخی موارد، نیاز است هر دو روش لیفت و پروتز، به طور همزمان و یا جدا از هم انجام شوند. جراحی آیا من می توانم به موفق آمیز بودن جراحی کمک کنم؟ بله، بیمار باید تا جایی که می تواند باید به سلامت خود اهمیت بدهد. آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار وزن بدنی متعادلی داشته باشد، رژیم غذایی سالمی را دنبال کند و به ورزش اهمیت دهد. از بیمار خواسته می شود اگر سیگاری است، استعمال سیگار و دخانیات را از شش هفته قبل از جراحی، کنار بگذارد تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد. توصیه می شود بیمار بیست و چهار ساعت قبل از جراحی، استحمام کند تا ناحیه جراحی کاملا تمیز باشد. برش در جراحی برش در طول جراحی پروتز سینه به سه طریق انجام می شود که عبارت است از: خط برش زیر پستان این نوع برش در تمامی موارد راحت و بدون عارضه خواهد بود و معمولا پروتز های که از طریق برش زیر سینه قرار می گیرند، با کمترین اسکار همراه خواهند بود. خط برش دور هاله این نوع برش در افرادی که هاله بزرگی دارند اما تمایل داشته از پروتز های کوچکی استفاده نمایند، مناسب خواهد بود اما اختلالی همچون کم شدن حس نوک سینه به صورت موقتی برای فرد ایجاد خواهد شد. خط برش زیر بغل این نوع برش به نسبت دیگر جراحی ها سخت خواهد بود و نیاز به اسکوپی داشته و برای پروتزهای کوچک مناسب است. در مواردی این نوع برش برای مخفی کردن جدی خطر بخیه برای افراد کلوئید ساز استفاده می شود. همچنین بهتر است بدانید که پروتز های که از طریق برش ناحیه زیر بغل در سینه قرار داده می شوند بایستی اندازه کوچکی داشته باشند. عوارض پروتز سینه جراحی پروتز سینه همانند هر یک از اعمال جراحی دیگر بدون عوارض نخواهد بود. تمامی اعمال جراحی با عوارض همچون عفونت و تورم همراه اند اما عوارض خاصی که برای پروتز سینه وجود دارد این است که؛ بدن برخی از افراد پروتز را نمی پذیرند و شروع به پس زدن پروتز می کند. پس زدن پروتز به دلیل تکنیک جراحی و جراح پستان نخواهد بود و این عارضه خیلی دیر رخ می دهد و فرد حدود شش ماه بعد با سفتی یک طرفه سینه متوجه آن خواهد شد. پس زدن پروتز از عوارض خاص جراحی بزرگ کردن سینه می باشد که در اکثریت موارد درمان آن به صورت طبی است و نیاز به جراحی ندارد. عوارض نامتناسب بودن سایز پروتز زمانی که بستر پروتزگذاری آمادگی و پذیرش پروتز بزرگ را نداشته باشد، عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت که این عوارض عبارت است از: آتروفی نسج پستان استفاده از پروتز بزرگ سبب فشار آوردن به نسج پستان و در نهایت آتروفی یا از بین رفتن نسج می شود. ایجاد چین و چروک روی بافت سینه بزرگی پروتز سبب ایجاد چین های روی بافت سینه می شود که این چین ها روی سینه نمایان و قابل لمس خواهند بود. افتادگی سینه استفاده از پروتز بزرگ در یک پوست شل به معنای ایجاد یک پتوز و افتادگی در بافت سینه می باشد. آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟ پروتزهای مورد تایید FDA امریکا به هیچ عنوان سبب ابتلا به سرطان پستان نخواهد شد. به طور معمول افرادی که پروتز سینه را انجام می دهند، می توانند ماموگرافی انجام دهند اما تشخیص کمی با مشکل همراه خواهد بود و در چنین زمان های می بایست به مراکز خاصی مراجعه نمایید اما قابل توجه است که از دیگر روش های تشخیصی سرطان پستان انجام سونوگرافی و MRI می باشد. در صورت ابتلا به سرطان وجود پروتز گاها دردسر ساز خواهد بود و هنگام انجام بیوپسی سوزنی امکان سوراخ شدن پروتز وجود دارد، همچنین در صورت نیاز به انجام درمان هایی همچون رادیوتراپی امکان سفت شدن و پس زدن پروتز وجود خواهد داشت. برخی از افراد بر این باورند که انجام جراحی زیبایی سینه اعم از پروتز و لیفت سینه سبب ایجاد سرطان می گردد. در حقیقت پروتز های مورد استفاده در کشور ایران دارای مجوز های مورد تایید وزارت های ایران و آمریکا است و طبق تحقیقات گسترده ای که انجام شده است استفاده از این نوع پروتزها از لحاظ سرطان زایی مضر نیستند و سبب ایجاد سرطان پستان نمی شوند. در موارد بسیار نادر در دنیا یک نوع سرطان ناشی از پروتز گزارش شده است که این نوع سرطان تنها به دلیل پروتز سینه و در جدار کپسول پروتز ایجاد می شود و این نوع سرطان به هیچ عنوان کشنده نیست و با برداشتن پروتز و کپسول آن قابل درمان خواهد بود. در نهایت بگوییم، پروتز هایی که دارای مجوز رسمی هستند سبب ابتلا به سرطان نخواهد شد. Breast prosthesis

مشاوره آنلاین