مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی
مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی که به جراحی ابدو نیز مشهور است یک جراحی تهاجمی است که برای فرم دهی و کاهش سایز شکم و اطراف آن به کار می رود. در این روش پزشک جراح با خارج کردن چربی های شکم و کشیدن پوست اضافه باعث ایجاد ظاهر صاف و فرم بهتر در ناحیه شکم می شود.

جراحی ابدومینوپلاستی بیشتر مناسب افرادی است که با ورزش و رژیم غذایی موفق به کاهش چربی های ناحیه شکم نشده اند. عمل ابدومینوپلاستی با بیهوشی کامل بیمار انجام می شود و بسته به شرایط ممکن بیمار یک شب را در بیمارستان بستری شود.

انجام صحیح مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی، بهبودی سریعتر و کاهش دوره نقاهت جراحی دارد. در این مقاله بصورت کامل به مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی می پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شوید:

مراقبت های اولیه بعد از جراحی ابدومینوپلاستی
رژیم غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی
تعویض پانسمان جراحی ابدومینوپلاستی
مراقبت از درن های جراحی ابدومینوپلاستی
خوابیدن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی
کشیدن بخیه ها
در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مراقبت های اولیه بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

 • حضور همراه بیمار در روز جراحی ابدومینوپلاستی و یک هفته پس از آن الزامی است.
 • احساس درد در روزهای اول جراحی به علت وسعت جراحی ابدومینوپلاستی طبیعی بوده و لازم است برای کنترل درد مسکن های تجویز شده توسط پزشک مطابق دستور مصرف شوند.
 • حداقل تا یک ماه پس از جراحی ابدو مصرف دخانیات و مشروبات الکلی ممنوع است.
 • برای جلوگیری از عفونت مصرف به موقع و مطابق دستور آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط جراح الزامی می باشد.
 • به علت امکان بروز خونریزی شدید به هیچ وجه نباید چند روز قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی آسپرین مصرف کرد.
 • برای کاهش تورم و بهبود نتیجه عمل باید به مدت شش هفته از گن مخصوص شکم استفاده شود. علاوه بر این پوشیدن گن باعث می‌ شود پوست شکم با ماهیچه های زیرین آن اتصال پیدا کرده و فرم جدید شکم تثبیت شود.
 • لازم است که بیمار بعد از جراحی روزانه کمی پیاده روی سبک داشته باشید تا از تمرکز جریان خون در یک نقطه و لخته شدن خون در پاها جلوگیری شود.
 • بیمار می تواند بسته به نظر جراح و وسعت جراحی دو هفته بعد از جراحی به سر کار برود ولی باید از خم شدن روی شکم و نشستن های طولانی خودداری کند.
 • تا دو هفته بعد از جراحی بیمار اجازه رانندگی ندارد.
 • مصرف روزانه حداقل 8 لیوان آب باعث تسریع روند بهبود و جریان مایعات در بدن می شود.
 • تا زمان جدا کردن درن ها و بسته شدن زخم های جراحی نباید استحمام کرد.
 • بیمار باید یک تا دو ماه از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن وزنه خودداری کند. این زمان بسته به شرایط بیمار و وسعت جراحی متغیر است.
 • در این عمل پوست اضافی شکم بریده شده و بافت های باقیمانده برای ایجاد ظاهر صاف، روی هم کشیده می شود. همین مسئله باعث می شود بیمار تا سه هفته نتواند کاملا راست بایستد. لازم است از کشیدگی بیشتر در این ناحیه و صاف کردن اندام ها به میزان زیاد، جلوگیری شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

رعایت رژیم غذایی مناسب جزو موارد تاثیر گذار در دوره نقاهت پس از جراحی ابدومینوپلاستی می باشد.

 • برای جلوگیری از تورم مصرف نمک باید محدود شود.
 • بهتر است برای جلوگیری از یبوست میوه و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.
 • رژیم غذایی غنی از پروتئین به روند ترمیم زخم ها و بهبودی بیمار کمک می کند.
 • مصرف کافئین و نوشابه قطع شود.
 • بیمار باید مصرف آب و آب لیمو را افزایش دهد. بهتر است از آبمیوه طبیعی استفاده شود.

تعویض پانسمان جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی روی زخم های جراحی پانسمان می شود. برای جلوگیری از بروز عفونت لازم است تا این پانسمان به صورت روزانه عوض شود و در صورتی که ترشحات درن ها باعث خیس شدن پانسمان می شود، باید پانسمان روزی 3 تا 4 بار تعویض شود.

مراقبت از درن های جراحی ابدومینوپلاستی

مراقبت از درن ها هم جزء مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به حساب می آید. پس از این که جراحی زیبایی شکم انجام شد در صورت صلاحدید جراح، لوله هایی برای خارج کردن ترشحات و خونابه در زیر شکم کار گذاشته می شود. این لوله ها درن (Drain) نام دارند. استفاده از این درن ها باعث بهبود سریع تر و جلوگیری از عفونت و لخته شدن خون می شود. به طور میانگین درن ها 3 الی 5 روز در بدن باقی می ماند.

در قسمت خارجی بدن مخزن هایی برای جمع شدن این ترشحات وجود دارد که هر چند وقت یک بار باید تخلیه شود. بیمار باید مقدار ترشحات تخلیه شده را یادداشت کرده و به پزشک ارائه دهد. نباید هیچ گونه ضربه یا فشاری به درن ها وارد شود. در روزهای اول ترشحات پررنگ تر است و پس از چند روز کمرنگ ‌تر می‌شود‌. درن ها حتماً باید توسط پزشک یا پرستار جدا شده و بیمار نباید خود سرانه برای جدا کردن این درن ها اقدام کند. پس از اینکه درن ها جدا شد، باید صبر کرد تا سوراخ ها به طور طبیعی بسته شده و سپس استحمام کرد.

خوابیدن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

در هنگام خواب سر باید بالاتر از دیگر اعضای بدن قرار گرفته و زاویه 30 الی 40 درجه ای با بدن ایجاد کند. بیمار نباید روی شکم خوابیده و در صورتی که بخواهد روی پهلو بخوابد، بهتر است پاهای خود را جمع کند.

کشیدن بخیه ها

بخیه ها در جراحی ابدومینوپلاستی بین 10 تا 14 روز پس از جراحی کشیده می شوند. توجه داشته باشید که کشیدن بخیه ها باید با نظر جراح انجام شود و بیمار نباید خودسرانه اقدام به کشیدن بخیه ها کند.

در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • زمانی که تب بیشتر از 38 درجه باشد.
 • در صورتی که با استفاده از مسکن نتوان درد را کاهش داد.
 • اگر در ناحیه شکم بیش از حد معمول تورم ایجاد شود.
 • اگر در محل بخیه یا درن ها خونریزی شدید ایجاد شود.
 • در صورتی که تغییر رنگ پوست در اطراف برش ها دیده شود.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی تامی تاک یک عمل جراحی پلاستیک متداول است که سال‌ها محبوبیت خود را حفظ کرده است. در واقع، جدیدترین آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا نشان می دهد که این یکی از پنج عمل زیبایی بود که سال گذشته برای مردان و زنان انجام شد. با وجود محبوبیت این جراحی، بسیاری از افراد اغلب نمی دانند که در طول دوره بهبودی خود چه انتظاری داشته باشند. درک روند بهبودی و جدول زمانی می‌تواند به آسان‌تر کردن جراحی شکم برای بسیاری از بیماران کمک کند. زمان بهبودی متفاوت است هیچ پاسخ واحدی برای مدت زمان بهبودی پس از عمل جراحی شکم وجود ندارد. مانند هر عمل جراحی، یک چارچوب زمانی کلی وجود دارد، اما بهبودی فردی بر اساس عوامل مختلفی از جمله موارد زیر است: سن سلامت عمومی نوع شکم مراقبت های بعد از جراحی پس از تکمیل این روش، جراح شما در مورد جدول زمانی مشخص تری برای بهبودی صحبت خواهد کرد، اما به طور کلی، اکثر بیماران در حدود هشت هفته احساس طبیعی تر می کنند. چرا نوع تاک مهم است چندین نوع عمل جراحی شکم وجود دارد که می توان آن را انجام داد. شما می توانید یک “تاممی تاک کشیده” کامل یا بیشتر درگیر انجام دهید، یا می توانید یک تاک “مینی” انجام دهید، که فقط بر روی یک ناحیه کوچک در پایین شکم تمرکز می کند. هرچه کانتور شکم شما گسترده تر باشد، بهبودی کامل ممکن است بیشتر طول بکشد. این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که شما یک تایک شکم کشیده را انتخاب کنید زیرا این می تواند پهلوها، کمر و پایین سینه را درگیر کند. در طول ریکاوری تامی تاک چه انتظاری باید داشت مهمترین چیزی که در طول این فرآیند باید به خاطر داشته باشید این است که باید دستورالعمل های جراح خود را به دقت دنبال کنید. در صورت داشتن سوال یا نگرانی با مطب پزشک تماس بگیرید. انتخاب یک جراح پلاستیک دارای گواهی تخته برای جراحی شکم همیشه توصیه می شود زیرا او الزامات آموزشی و ایمنی سختگیرانه ای را که جراحان دیگر ندارند رعایت کرده است. جراح پلاستیک دارای گواهی هیئت مدیره شما می تواند در طول فرآیند بهبودی مشاوره و کمک ارائه دهد. 1. بلافاصله پس از جراحی مستقیماً به دنبال تامی تاک، شکم شما با پانسمان جراحی پوشانده می شود مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی در بسیاری از موارد، لوله‌های نازک و کوچکی در اطراف برش شما قرار می‌گیرند تا مایعی که در اطراف آن جمع می‌شود تخلیه شود. این امر رایج است و نباید باعث ناراحتی اضافی برای شما شود. در چند روز اول بهبودی باید در یک زاویه استراحت کنید و برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون به شما دستورالعمل هایی برای حرکت داده می شود. مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی . وقتی در خانه هستید این مهم است که حداقل یک یا دو روز اولی که بعد از عمل در خانه هستید، کمک بگیرید. برای شما داروهای ضد درد تجویز می شود و تحرک کمی دارید، بنابراین نمی توانید خودتان را به خانه برسانید. هنگامی که به خانه می‌روید، احتمالاً در خم شدن، بلند کردن یا ایستادن طولانی‌مدت مشکل خواهید داشت، بنابراین داشتن فردی برای کمک در اطراف خانه در دوره اولیه پس از جراحی شکم می‌تواند بهبودی را به طور قابل توجهی آسان‌تر کند. Abdominoplastyمراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین