لیفت شقیقه

لیفت شقیقه

لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه نوعی جراحی برای از بین بردن افتادگی، شل شدن پوست، چین و چروک در ناحیه چشم ابرو و شقیقه بخصوص در سنین بالا است. این روش با لیفت چشم و ابرو و جوانسازی تاثیر بسیاری در زیبایی فرد دارد.

البته برخی مراجعه‌کنندگان نیز جوان هستند ولی از ظاهر افتاده چشم و ابروی خود راضی نبوده و دوست دارند این جراحی نه برای جوانسازی بلکه برای زیبایی انجام دهند.

در هر صورت پزشک بعد از معاینه در صورتی که صلاح ببیند جراحی را انجام می‌دهد. خوشبختانه لیفت شقیقه یک جراحی غیر تهاجمی با بی حسی موضعی است و زیباجو بعد از عمل هیچ علائمی در ظاهر خود نخواهد داشت و به راحتی می‌تواند به روال عادی زندگی خود برگردد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شوید:

مزایای لیفت شقیقه
معایب لیفت شقیقه
مدت زمان ماندگاری لیفت شقیقه
انواع روش لیفت شقیقه
لیفت شقیقه با تزریق ژل
لیفت شقیقه با نخ
لیفت شقیقه با پلاسما جت
لیفت شقیقه با جراحی (تمپروپلاستی)
تفاوت لیفت شقیقه با لیفت ابرو
معایب و عوارض جانبی لیفت شقیقه

مزایای لیفت شقیقه

لیفت شقیقه در سنین بالا با از بین بردن چین و چروک اطراف چشم و ابرو و شقیقه، از بین بردن افتادگی و شلی پوست و تغییر حالت در چشم و ابرو باعث زیبایی و جوانتر دیده شدن فرد می‌شود. از طرفی این روش دائمی بوده و برخلاف بوتاکس و سایر روش‌ها نیاز به تمدید ندارد و صورت زیباجو حالات طبیعی خود را از دست نمی‌دهد.

صاف کردن چین و چروک های شقیقه

خط ابرو را در امتداد برآمدگی طبیعی ابرو بلند کرده و تغییر موقعیت دهید

بازگرداندن قوس جوانی به ابروها

تاثیر اندک در کاهش افتادگی پلک بالا

بهبود ظاهر چین و چروک های “پای کلاغی” در گوشه چشم

معایب لیفت شقیقه

عوارض و معایب این عمل تا حد زیادی به مهارت، تخصص و تجربه پزشک بستگی دارد. به همین دلیل اگر پزشک خوبی انتخاب کنید جای نگرانی وجود ندارد. با این حال عدم تقارن ابروها، آسیب به عصب‌های حسی، فرورفتگی در ناحیه ابرو، احساس خستگی و تاری دید و … می‌تواند از عوارض عمل نادرست لیفت شقیقه باشد.

مدت زمان ماندگاری لیفت شقیقه

به طور کلی ماندگاری این عمل بالاست، اما نمی‌توان ماندگاری دقیقی را اعلام کرد. زیرا ماندگاری در افراد مختلف متفاوت است. به علاوه با ادامه روند پیری به مرور شاهد کاهش نتایج عمل خواهید بود. با این حال به طور کلی ماندگاری جراحی لیفت شقیقه بسیار بالاست به طوری که در دسته جراحی‌هایی با ماندگاری دائمی قرار می‌گیرد.

انواع روش لیفت شقیقه

لیفت شقیقه در ابتدا تنها از طریق جراحی ممکن بود. بسیاری از افراد به دلیل طولانی بودن دوره نقاهت و هزینه زیاد آن از انجام عمل منصرف می‌شدند. اما امروزه لیفت شقیقه و ابرو بدون جراحی از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. متخصص زیبایی با توجه به میزان افتادگی پوست و انتظارات مراجعه‌کننده بهترین روش لیفت شقیقه را پیشنهاد می‌دهد.

1- لیفت شقیقه با تزریق ژل

لیفت شقیقه با تزریق ژل یک روش ایمن در عمل زیبایی محسوب می‌شود. اما به دلیل میزان عروق و رگ‌ها در قسمت شقیقه یکی از سخت‌ترین ناحیه‌ها برای تزریق ژل است. تزریق اشتباه در این ناحیه می‌تواند منجر به نابینایی شود. به همین دلیل انتخاب پزشک متخصص در این روش بسیار مهم است. حتما سوابق و میزان تجربه پزشک در تزریق ژل را بررسی کنید.

در این روش عموما از ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک استفاده می‌شود. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن وجود دارد و بدون هیچ‌گونه عوارض پس از مدتی در بدن جذب می‌شود. با افزایش سن ناحیه اطراف شقیقه چربی خود را از دست می‌دهد. با تزریق ژل می‌توان به پر کردن این ناحیه و حجم دادن به شقیقه و ابروها کمک کرد. با کشیده شدن پوست چین و چروک در اطراف شقیقه و چشم‌ها کاهش پیدا می‌کند. برای تزریق فیلر در ناحیه شقیقه باید از ژل‌هایی با مجوز FDA استفاده شود. البته هیچ‌کدام از برندهای ژل برای استفاده در ناحیه شقیقه مجوز ندارند. برخی از معتبرترین ژل‌ها عبارتند از:

Juvéderm

Restylane

Radiesse

Sculptra Aesthetic

Bellafill

برای انجام لیفت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. البته برخی برندهای ژل مانند Radiesse دارای بی‌حس کننده هستند و درد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

2-لیفت شقیقه با نخ

افرادی که به دلیل بالا رفتن سن یا کاهش شدید وزن دچار افتادگی پوست در ناحیه شقیقه و ابرو‌ها شده‌اند، می‌توانند لیفت شقیقه با نخ را امتحان کنند. این افراد در ناحیه گونه و خط فک هم پوست اضافه دارند، که با استفاده از نخ پوست این نواحی نیز کشیده می‌شود.

لیفتینگ شقیقه با نخ روشی تقریبا بدون درد است و حدود دو ساعت طول می‌کشد. در این روش نخ به عنوان قلاب عمل کرده و لایه‌های زیرین پوست را به بالا می‌کشد و پوست سفت می‌شود. در لیفت با نخ می‌توان پس از ۱۰ روز تمامی فعالیت‌های روزانه را از سر گرفت. نتایج در این روش بلافاصله قابل مشاهده است. مقداری کبودی و ورم در روز‌های اول مشاهده می‌شود

3-لیفت شقیقه با پلاسما جت

لیفت شقیقه با پلاسما جت روشی بسیار کم تهاجم است. دستگاه پلاسما جت روی پوست قرار می‌گیرد و باعث تحریک بافت‌ها می‌شود. انرژی پلاسما تشکیل کلاژن و فیبرهای الاستین را تحریک می‌کند. با این روش چین و چروک‌ها کاهش پیدا کرده و پوست صاف می‌شود. در پلاسما جت برش، تزریق و سوزش وجود ندارد. هیچ بافتی از صورت برداشته نمی‌شود. این روش برای نواحی کوچکی از پوست با خطوط زیاد مثل اطراف چشم و شقیقه بسیار مناسب است.

قبل از شروع درمان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و درد به حداقل می‌رسد. ممکن است، تنها ۲ تا ۳ روز تورم و قرمزی در ناحیه شقیقه مشاهده کنید. پوسته پوسته شدن بعد از انجام پلاسما جت کاملا طبیعی است. عموما در این روش یک جلسه درمان کافی نیست. پزشک با توجه به نوع پوست و میزان چین و چروک ۳ تا ۴ جلسه پلاسما جت را تجویز می‌کند. بین جلسات حدود یک ماه فاصله است. ماندگاری این روش از دیگر روش‌های غیرجراحی بیشتر بوده و هر ۵ سال می‌توان آن را تمدید کرد.

4-لیفت شقیقه با جراحی (تمپروپلاستی)

برای انجام لیفت شقیقه با جراحی (تمپروپلاستی) در ناحیه رویش مو (قسمت بالای گوش) برش کوچکی حدود ۳ سانتی‌متر ایجاد می‌کنند. بافت زیرین پوست به سمت بالا کشیده شده و سفت می‌شود. در این حالت خطوط پنچه کلاغی نیز صاف شده و از بین می‌رود. پوست اضافی برداشته شده و محل برش بخیه زده می‌شود. از آن‌جایی که محل برش داخل مو قرار دارد، جای آن پس از جراحی دیده نمی‌شود. بخیه‌ها ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی برداشته می‌شوند.

جراحی لیفتینگ شقیقه در بیشتر مواقع با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. گاهی بیماران از جراح پلاستیک زیبایی و ترمیمی می‌خواهند، در کنار لیفتینگ شقیقه از روش‌های ترکیبی مثل لیفت گونه و لیفت گردن هم استفاده کند. این روش لیفتینگ دائمی است و نیازی به تمدید آن نیست. اگرچه بدن روند طبیعی پیری را طی می‌کند، اما ناحیه لیفت شده نسبت به نواحی دیگر بدن ظاهری جوان‌تر و سفت‌تر دارد.

تفاوت لیفت شقیقه با لیفت ابرو

از لیفت ابرو برای اصلاح چین و چروک پیشانی، خط اخم، شیارهای بین ابرو و افتادگی ابرو استفاده می‌شود. لیفت ابرو به طور کلی برای بالا بردن ناحیه ابرو و پیشانی کاربرد دارد. اما در لیفت شقیقه تنها روی گوشه بیرونی ابرو یا انتهای پیشانی کار می‌شود. در این روش وسط ابرو و پیشانی به هیچ وجه تغییر نمی‌کند. لیفتینگ شقیقه باعث بالا رفتن ناحیه گونه و کاهش افتادگی چشم‌ها نیز می‌شود.

با توجه به آناتومی صورت هر شخص، لیفت ابرو می‌تواند چشم‌ها را بازتر و ظاهر را جوان‌تر کند. این روش بسیار طبیعی بوده و هیچ‌کس متوجه عمل زیبایی نمی‌شود. اما لیفتینگ شقیقه روشی است، که در عین ظرافت تغییرات زیادی در چشم‌ها ایجاد می‌کند. نتیجه کار ظاهری زیبا و جوان‌پسند خواهد بود

معایب و عوارض جانبی لیفت شقیقه

روش‌های غیرجراحی لیفتینگ شقیقه عوارض بسیار کمی دارند. برخی عوارض لیفت شقیقه شایع بوده و در بسیاری از افراد دیده می‌شود. این علائم طی چند روز از بین می‌روند. اما برخی عوارض نادر می‌تواند جدی‌تر باشد. به عنوان مثال عوارض شایع لیفت با تزریق ژل شامل موارد زیر است:

ورم

قرمزی

درد در ناحیه تزریق

کبودی

خارش

ضرر لیفت شقیقه با تزریق ژل که به صورت نادر اتفاق افتاده و حتما باید به پزشک اطلاع داده شود، شامل موارد زیر است:

عفونت

نشتی ژل از محل تزریق

ایجاد التهابی به نام گرانولوم

جابجایی ژل از ناحیه تزریق به نواحی دیگر صورت

آسیب عروق خونی

از دست دادن بینایی در اثر تزریق به شریان‌های انتقال خون به چشم

مرگ بافت صورت در اثر انسداد جریان خون

در روش لیفتینگ شقیقه با نخ عموما عوارضی مثل کبودی، ورم و قرمزی تا چند روز قابل مشاهده است. در صورت وجود هر نوع عارض دیگر مانند عفونت باید به پزشک مراجعه کرد.

جراحی لیفت شقیقه همانند هر نوع جراحی عوارضی در پی دارد. برخی عوارض مانند کبودی، تورم و کمی درد طبیعی است. عوارض نادر این روش خونریزی و عفونت بوده و در صورت مشاهده این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

دکتر اسماعیل اسلامیبسیاری از خانم‌ها با بالا رفتن سن خود شاکی از افتادگی پوست در ناحیه چشم و ابرو­های خود هستند. دلیل این اتفاق این است که با بالا رفتن سن چربی‌های زیر پوست دچار تحلیل می‌شود و دیگر پوست نمی‌تواند مانند سابق خاصیت کشسانی و ارتجاعی خود را حفظ کند و به مرور زمان دچار افتادگی می‌شود؛ و یا به زبان ساده تر شل می‌شود. لیفت شقیقه در واقع یک نوع عمل زیبایی محسوب می‌شود که هدف از این جراحی این است که پزشکان به واسطه بالا کشیدن گوشه ابرو، چین و چروک های ایجاد شده در اطراف چشم را از بین ببرند. ممکن است بسیاری از افراد جوان نیز متقاضی برای چنین عمل زیبایی باشند زیرا از ظاهر افتاده چشم و ابروی خود رضایت ندارند و هدف از انتخاب این جراحی جوانسازی نیست بلکه به عنوان یک عمل زیبایی آن را برمی­گزینند. بطور کلی لیفت شقیقه یک عمل جراحی غیر تهاجمی است که طی آن پزشک از بی­حسی موضعی استفاده می‌کند و بعداز عمل فرد متقاضی هیچ علائمی در ظاهر خود ندارد و به راحتی می­تواند به روال قبلی زندگی خود برگردد. دلایل جراحی لیفت شقیقه کسانی که جراحی لیفت شقیقه را انتخاب می‌کنند قطعا دلایل خودشان را دارند. عده ای ممکن است برای جوانسازی پوست لیفتینگ را انجام می­دهند و عده ای دیگر ممکن است دلیلشان تنها زیبایی باشد. به طورکلی لیفتینگ برای افرادی مناسب است که به دلیل افزایش سن شاکی از افتادگی ابرو و پلک خود هستند و این عمل جراحی غیرتهاجمی را انتخاب می‌کنند تا بتوانند به نتیجه دلخواه خود برسند. بهتر است افراد زیر 22 سال برای لیفت شقیقه اقدام نکنند و منتظر بمانند، زیرا تا قبل از 22سالگی چهره هنوز شکل واقعی خود را بدست نیاورده است و ممکن است افراد به آن نتیجه دلخواه دست پیدا نکنند و یا اینکه این جراحی ماندگاری خوبی برای آنها نداشته باشد. جراحی لیفت شقیقه نیز برای کسانی که هدفشان این است کمی دم ابرو خود را به سمت بالا بکشند در حالیکه نیازی به لیفت ابرو ندارند می­توانند کاندید مناسبی برای لیفت شقیقه محسوب شوند. گروه دیگری از افراد هستند که به دلایل ژنتیکی شکایت از افتادگی پوست شقیقه خود دارند ،این افراد نیز می­توانند گزینه خوبی برای انجام جراحی باشند. بطور خلاصه جراحی لیفت شقیقه در موارد زیر می­تواند کاربرد داشته باشد. اگر اهداف زیرا دارید می توانید جراحی لیفت شقیقه را انتخاب کنید. لیفت شقیقه با جراحی چگونه انجام می‌شود؟ در طی عمل جراحی شقیقه پزشک اول یک برش بسیار ظریف و کوچک در اطراف چشم و پوست شقیقه ایجاد می‌کند، سپس از محل آن، پوست شقیقه و لایه های زیرین تا حدی می­کشند که بطور کامل چین و چروک های اطراف چشم و قسمت شقیقه از بین برود و دم ابروها نیز کمی متمایل به سمت بالا کشیده شود. پزشک باید به این موضوع دقت کند که یک حالت تقارن بین چشم و ابرو وصورت ایجاد شود و این عمل لیفت شقیقه حالت تقارن چهره را ازبین نبرد. در عمل لیفت شقیقه برای کشیدن پوست شقیقه دو روش پیش روی پزشک قرار دارد، روش SMAS و Macs که در ادامه راجع به هردو روش توضیح خواهیم داد: 1) عمل لیفت شقیقه به روش SMAS: در این روش پزشک تنها لایه سطحی زیر پوست را می­کشد و معمولا این روش برای کسانی مناسب تراست که چروک های سطحی دارند. و با این برش نتیجه عمل ماندگارتر خواهد ماند. 2) عمل لیفت شقیقه به روش Macs: طی این روش پزشک لایه های زیرین و عمیق تر پوست را می­کشد و معمولا اگر چین و چروک و افتادگی پوست شدید باشد از این روش استفاده می‌شود که قطعا بهترین نتیجه و ماندگاری را به کمک این روش بدست خواهید آورد. بخاطر داشته باشید که عمل لیفت شقیقه به مدت زمانی حدود یک الی دو ساعت نیاز دارد و در این جراحی اکثر اوقات افراد بیهوش نمی­شوند و به صورت بی حسی موضعی مورد جراحی قرار می­گیرند. در صورتی که انتخاب عمل شما به صورت بیهوشی باشد فرد باید 8 ساعت قبل از عمل جراحی بصورت ناشتا باشد و تا چند روز قبل از عمل از مصرف داروهای ضد انعقاد خون اجتناب کند. لازم است بدانید که بسته به اینکه از کدام روش برای لیفت شقیقه و پیشانی خود استفاده می­‌کنید، هزینه ها متغییر هستند و نمی­توان هزینه‌ای به صورت ثابت و دقیق تعیین کرد زیرا همانطور که اطلاع دارید عمل شقیقه و پیشانی در هر فردی متفاوت است و نسبت به روش‌های موقت دیگر از جمله بوتاکس هزینه بیشتری به خود اختصاص داده است. البته که بیشترین هزینه مربوط به جراحی لیفت شقیقه با کمک نخ و لیفت شقیقه با جراحی است. توجه داشته باشید که این عمل، عملی بسیار تخصصی است و نیاز به افراد مجرب و متخصص دارد پس بهتر است گول ارزان بودن قیمت کلینیک ها را نخورید و بدون تحقیق و اگاهی لیفت شقیقه و پیشانی را در هیچ کلینیکی انجام ندهید. بطور کلی هزینه عمل لیفت شقیقه و پیشانی به عوامل متعددی بستگی دارد. نمونه ای از این عوامل را می­توان به سن شما، نوع پوست بیمار، میزان افتادگی، شیوه انجام عمل، و دستمزد پزشک انتخابی خود اشاره کرد.Blepharoplasty

مشاوره آنلاین