رینوپلاستی

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی (Rhinoplasty) یا جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی بینی در جهان است که با دو هدف بهبود ظاهر بینی و درمان مشکلات احتمالی مثل انحراف و پولیپ بینی انجام می شود. این مشکلات بینی ممکن است در اثر شکستگی، ضرب دیدگی، به صورت مادر زادی و یا ژنتیکی باشد که با استفاده از رینوپلاستی از بین می رود. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، رینوپلاستی یک روش عمل زیبایی بینی است که می تواند بینی شما را به شکل و فرم دلخواه شما برساند. در این جراحی معمولا با ایجاد برش در ناحیه پایینی بینی، کار جراحی آغاز می‌شود و با توجه به تغییراتی که مورد نیاز است، می توان پره های بینی، غضروف، شکل و فرم استخوان بینی را تغییر داد.

در برخی افراد تنها مشکلی که در این عضو از صورت وجود دارد قسمت قوز بینی است که با از بین بردن این بخش از بینی فرد در ظاهر خود تغییرات بسیاری می کند. برخی از افراد نیز هیچ مشکلی در بینی خود ندارند ولی علاقه مند هستند که نوک بینی خود را متناسب با صورت خود بالا ببرند و حالت سوراخ های آن را بهبود ببخشند تا در زیبایی آن ها تاثیر بسزایی داشته باشد..

پس به صورت خلاصه رینوپلاستی یک نوع جراحی بینی است که با هدف افزایش زیبایی و درمان مشکلات احتمالی بینی مثل پولیپ بینی و انحراف بینی و … انجام می‌شود.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شوید:

رینوپلاستی چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند؟
انواع روش های جراحی رینو پلاستی
جراحی بینی باز
جراحی بینی بسته
آلارپلاستی
رینوپلاستی مناسب چه افرادی است
اقدامات لازم برای قبل از عمل جراحی بینی رینوپلاستی
مراقبت های بعد از جراحی بینی رینوپلاستی
دوره نقاهت بعد از جراحی بینی رینوپلاستی

رینوپلاستی چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند؟

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی و غیر قرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی که در اثر ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی به وجود آمده است
 • بدشکلی های بعد از عمل جراحی

انواع روش های جراحی رینو پلاستی:

جراحی بینی رینوپلاستی با سه تکنیک مختلف انجام می شود و پزشک متخصص با توجه به فرم بینی بیمار، فرمی که بعد از عمل می خواهد، مشکلات تنفسی و ویژگی های جسمی یکی از روش ها و تکنیک را انتخاب کرده تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. هر 3 تکنیک جراحی بینی با بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی قابل اجرا می باشد که انتخاب آن به نوع جراحی، میزان تغییرات لازم در ساختار بینی و نظر پزشک بستگی دارد.

در انجام روش های مختلف رینوپلاستی می توان از تکنولوژی های جدیدی استفاده کرد تا هم عوارض ناشی از عمل را کاهش داده و هم بینی را دقیقا به فرم دلخواه رساند. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از روش تصویر برداری سه بعدی است که باعث می شود میزان و عمق برش ها و آسیب به بافت بینی به حداقل مقدار کاهش پیدا کند.

در این روش در بخش های مختلفی روی بینی برش های ریزی زده می شود تا بتوان لوله آندوسکوپی را از داخل آن ها رد کرد. سر این لوله ها دوربین های فیلم برداری ریزی تعبیه شده تا بتواند داخل بینی را به وضوح و دقت به پزشک نمایش دهد. با این روش پزشک می تواند ظریف ترین و حساس ترین تغییرات را نیز روی بینی انجام داده و عوارضی مانند تورم و خونریزی به کم ترین مقدار ممکن کاهش پیدا کند.

جراحی بینی رینوپلاستی با روش های زیر اجرا می شود:

1- جراحی بینی باز:

در این روش که ابتدا یک برش کوچک در ناحیه ی کلوملا ، داده می شود و پوست بینی به بالا کشیده می شود پزشک جراح در این حالت دسترسی راحت تر و همچنین قدرت مانور بیشتری خواهد داشت . این سبک جراحی به پزشک  این اجازه را می‌دهد که به‌راحتی دسترسی آزادی به بخش‌های مختلف بینی داشته باشد و هرگونه تغییرات موردنیاز را در آن لحاظ کند.

در روش باز، جراح با ایجاد برش‌ در ناحیه‌ی‌ بین دو سوراخ، پوست را به آرامی از روی بافت زیرین آن جدا کرده و مستقیما به ساختار بینی دسترسی دارد و جزئیات ساختار بینی را مشاهده می‌کند. از جمله مزیت این روش را می‌توان راحتی در اعمال تغییرات در ساختار بینی و همچنین، رفع مشکلات بینی دانست.

از این روش رینوپلاستی می توان برای رفع مشکل و زیبا کردن بینی در مدل های مختلف بینی گوشتی، بینی های دارای قوز و یا انحراف استفاده کرد. اگر بینی شما نیاز به تغییراتی از قبیل بیرون آمدن و یا تو رفتن دارد، بدون شک پزشک شما این روش را پیشنهاد خواهد داد. مدت زمان انجام این نوع رینوپلاستی از انواع دیگر بیشتر است و شما بعد از آن نیاز به مراقبت های بیشتری دارید.

2- جراحی بینی بسته:

جراحی بینی بسته همان‌طور که از اسم آن پیداست، برای مواقعی کاربرد دارد که دسترسی آزادی مدنظر نیست. در این جراحی، میزان برش زیر بینی بسیار اندک است و دسترسی تنها از همین ناحیه امکان‌پذیر است. در این روش پوست بینی برداشته نشده و بر روی سطح بینی هیچ برشی ایجاد نمی‌شود و تمام برش‌های لازم برای جراحی، در ناحیه‌ی داخلی بینی صورت می‌گیرد. در این روش پزشک با ورود از طریق سوراخ‌های بینی، جراحی را انجام می‌دهد. و فرد بعد از رینوپلاستی شاهد کم‌ترین میزان تورم، درد و مشکلات اینچنینی خواهد بود.

اگر شما به دنبال تغییرات جزئی در بینی تان هستید، این روش رینوپلاستی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در این روش ممکن است تنها یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شده و یا تمام عمل از طریق حفره های بینی انجام شود.

با توجه به نوع این عمل بینی شما کم ترین مقدار تورم، درد و مشکلات بعد از عمل را جربه خواهید کرد. این روش همچنین برای افرادی که دوست ندارند جای بخیه حتی برای زمان کوتاهی نیز روی صورت آن ها بماند، مناسب است.

3- آلارپلاستی:

آلارپلاستی را می توان جدیدترین روش انجام رینوپلاستی دانست که باعث می شود بینی شما ظریف تر و باریک تر دیده شود. این عمل زیبایی بیشتر برای تغییرات در سوراخ های بینی انجام می شود. این متد معمولا برای افرادی کاربرد دارد که علاقه‌مند به اعمال تغییرات در سوراخ‌های بینی هستند. آلار پلاستی به پزشک این امکان را می‌دهد که غضروف‌های نوک بینی را محدود کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند کند.

رینوپلاستی مناسب چه افرادی است؟

در صورتی که شرایط شما یک یا تعدادی از موارد زیر باشد، این عمل زیبایی می تواند برای شما مفید و مناسب باشد.

 • اگر مشکل تنفسی دارید اما ظاهر بینی تان خوب است. در این شرایط می توانید بدون تغییر فرم بینی خود، مشکلات تنفسی خود را برای همیشه رفع کنید.
 • اگر بینی شما در یک حادثه دچار شکستگی آسیب شده باشد، با استفاده از رینوپلاستی می توانید هم فرم بینی را به شکل دلخواه درآورده و هم مشکلاتی را که در اثر ضربه ایجاد شده اند برطرف کنید.
 • اگر مشکلات شما ژنتیکی یا مادرزادی است، با این روش می توانید با خیال آسوده مشکلات زیبایی و تنفسی خود را رفع کنید.
 • اگر بینی شما بزرگ است، با رینوپلاستی می توانید اندازه آن را کاملا با دیگر اجزای صورت خود متناسب کنید.
 • اگر بعد از عمل جراحی بینی، بینی شما از فرم افتاده یا از شکل آن راضی نیستید، می توانید با استفاده از رینوپلاستی دقیقا به چیزی که می خواهید برسید.
 • اگر در بینی خود احساس عدم تقارن و قرینگی دارید، این عمل زیبایی می تواند مشکل شما را رفع کند.
 • اگر نوک بینی شما افتاده و باعث می شود فاصله بینی و لب شما کم تر از چیزی که هست نشان دهد، این عمل می تواند زیبایی واقعی صورت را به شما برگرداند.
 • اگر بینی شما پهن است و یا سوراخ های آن بزرگ است، رینوپلاستی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

لازم به ذکر است که این عمل زیبایی محدودیت جنسیتی ندارد و هم آقایان و هم خانم ها می توانند از آن برای تغییر فرم بینی و مشکلات تنفسی استفاده کنند. در مورد محدودیت سنی بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهتر است این عمل زیبایی بعد از ۱۸ سالگی انجام شود و انجام آن را برای نوجوانان کم تر از ۱۸ سال توصیه نمی کنند. زیرا تا قبل از این سن هنوز جهش رشد نوجوانان تکمیل نشده و ممکن است بعد از انجام عمل، بینی مجددا تغییر شکل دهد.

اقدامات لازم برای قبل از عمل جراحی بینی رینوپلاستی

از دو هفته قبل از رینوپلاستی از خوردن داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. زیرا رقیق شدن خون شما حین عمل می تواند دردسرساز شده و باعث خونریزی بیش از حد هنگام جراحی شود.

حتماً قبل از جراحی ناشتا باشید؛ چرا که برای عمل بینی، شما تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت و از این نظر بسیار مهم است که حداقل از نیمه شب قبل از روز عمل چیزی نخورده و ننوشیده باشید. همچنین، در روز قبل مقدار زیادی آب بنوشید. قبل از عمل بینی، از هیچ گونه لوازم آرایشی، کرم یا پماد استفاده نکنید.

پیراهنی دکمه باز برای بعد از جراحی انتخاب کرده و با خیالی آسوده برای عمل بینی آماده شوید. همچنین، مواردی وجود دارد که قبل از جراحی باید از آن‌ها اجتناب کنید. برای مثال، به هیچ وجه قبل و بعد از عمل، سیگار نکشید. سیگار کشیدن، عروق خونی را منقبض کرده و سبب کاهش جریان اکسیژن خواهد شد. در مورد الکل نیز چنین است. استعمال سیگار و مشروبات الکلی قبل از عمل بینی، می‌تواند سبب بروز مشکلات عدیده‌ای شود. همچنین، برخی داروها وجود دارند که از مصرف آن‌ها قبل از عمل باید اجتناب کرد. پس اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً قبل از عمل بینی، با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی رینوپلاستی:

یکی از مهم ترین مراحل موفقیت در هر عمل زیبایی، مراقبت هایی است که بعد از آن باید انجام دهید. اگر شما درباره مراقبت های بعد از رینوپلاستی بی تفاوت باشید و تصور کنید که با انجام عمل تمام راه را رفته اید، احتمالا تنها چند روز بعد از عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بنابراین مراقبت های بعد از رینوپلاستی را جدی بگیرید. این مراقبت ها حتما توسط پزشک مرکز به شما گفته خواهد شد. مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

تا چند روز بعد از عمل بینی، سعی کنید سر خود را خم نکرده و آن را بالا نگه دارید. این کار هم به تنفس شما کمک کرده و هم میزان تورم را کاهش می دهد.

استفاده از کمپرس سرد و یا کمپرس گرم ( بسته به تجویز پزشک)

برای کاهش درد و تورم ناشی از جراحی داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع و به اندازه مصرف کنید.

برای جلوگیری از ایجاد تورم از مصرف نمک و خوردن غذاهای چرب خودداری کنید.

تا چند هفته بعد از انجام رینوپلاستی کاملا مراقب باشید که ضربه ای به بینی شما وارد نشود. زیرا بینی طی چند هفته بعد از عمل آسیب پذیر بوده و ممکن است شما را مجبور به انجام عمل مجدد کند.

بعد از انجام رینوپلاستی تا چند هفته آب بسیار بنوشید.

سعی کنید تا یک هفته بعد از انجام عمل در برابر نور خورشید قرار نگیرید.

حداقل تا ۳ هفته بعد از انجام عمل، استخر نرفته و تا ۳ ماه فعالیت های ورزشی سنگین انجام ندهید.

حتما بعد از عمل تا حداقل دو هفته به پشت بخوابید و مراقب باشید حالت خوابیدنتان به شکلی نباشد که به بینی فشار بیاید.

حداقل تا ۳ روز بعد از رینوپلاستی دوش نگیرید.

سعی کنید از خودتان مراقبت کرده تا سرما نخورید. عطسه و سرفه های مداوم می تواند بر نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.

برای کاهش تورم روی سطح شیب دار بخوابید.

در طی مدتی که بینی شما گچ یا آتل دارد از خیس و مرطوب شدن آن جلوگیری کنید.

حتما برای جلوگیری از ایجاد عفونت آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید.

حتما در حالت نشسته نیز سرتان را بالا نگهدارید.

غذاهای نرم استفاده کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشد

تحت هیچ شرایطی تا یک ماه (حداقل) فین نکنید و هیچ فشاری به بینی وارد نکنید.

در صورت اجبار برای خروج از خانه، حتما از ضد آفتاب SPF30 و بالاتر استفاده کنید.

مصرف مشروبات الکلی، سیگار و قلیان حداقل برای یک الی دو ماه ممنوع است (درغیر اینصورت ریسک نکروز، عفونت افرایش یافته و عدم بهبودی سریع کاهش می‌یابد).

انجام ورزش های سنگین تا 3 ماه ممنوع است.

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی رینوپلاستی

اطلاع از مدت زمان دوران نقاهت برای افراد شاغل و دارای مسئولیت، آیتم کلیدی در جراحی بینی محسوب می‌شود. معمولا بخش زیادی از برنامه‌ریزی‌ها برای انجام جراحی بینی، باتوجه به همین دوران نقاهت انجام می‌شود. باید مطلع باشید که این دوران نقاهت برای هر فرد حدود دو هفته زمان می‌برد.

اما در بعضی افراد کم‌تر و در بعضی بیشتر خواهد بود. افزایش زمان دوران نقاهت کاملا به‌دلیل تفاوت در نوع بینی، بافت پوست بینی، میزان جراحات وارد شده در طی جراحی به بافت‌های مجاور و همچنین تفاوت‌ در سبک زندگی افراد است. در دو هفته ابتدایی بعد از عمل بینی کبودی زیر چشم و اطراف بینی به مرور بهبود پیدا می‌کند و شما می‌توانید با گذشت زمان و توجه به مراقبت‌های بعد از عمل، از شدت تورم و کبودی بکاهید.

نمای کلی استخوان و غضروف بینی محل استخوان بینی و غضروف باز کردن کادر محاوره ای بازشو قبل و بعد از جراحی بینی نتایج قبل و بعد از جراحی بینی باز کردن جعبه گفتگوی پاپ آپ بینی رینوپلاستی (RIE-no-plas-tee) جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد. با جراح خود در مورد اینکه آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است و چه چیزی می تواند به دست آورد صحبت کنید. هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی، جراح سایر ویژگی های صورت شما، پوست روی بینی و آنچه که می خواهید تغییر دهید را در نظر می گیرد. اگر کاندیدای جراحی هستید، جراح شما یک طرح سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد. گاهی اوقات بخشی یا تمام جراحی بینی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. کتاب محصولات و خدمات: کتاب سلامت خانواده کلینیک مایو، ویرایش پنجم نمایش محصولات بیشتر از کلینیک مایو چرا انجام می شود جراحی بینی می تواند اندازه، شکل یا نسبت بینی شما را تغییر دهد. ممکن است برای ترمیم بدشکلی های ناشی از آسیب، اصلاح نقص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام شود. درخواست قرار ملاقات در کلینیک مایو خطرات مانند هر عمل جراحی بزرگ، جراحی بینی دارای خطراتی مانند: عفونت خونریزی یک واکنش نامطلوب به بیهوشی سایر خطرات احتمالی خاص برای جراحی بینی عبارتند از: مشکل در تنفس از طریق بینی بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی شما احتمال ظاهر ناهموار بینی درد، تغییر رنگ یا تورم که ممکن است ادامه داشته باشد جای زخم سوراخ در سپتوم (سوراخ شدن سپتوم) نیاز به جراحی اضافی با پزشک خود در مورد چگونگی اعمال این خطرات در مورد شما صحبت کنید. چگونه آماده می شوید قبل از برنامه ریزی برای جراحی بینی، باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد عوامل مهمی که تعیین می کنند آیا جراحی برای شما خوب عمل می کند یا خیر صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است: سابقه پزشکی شما. مهمترین سوالی که پزشک از شما می پرسد در مورد انگیزه شما برای جراحی و اهداف شما است. پزشک شما همچنین سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد – از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی ها و هر دارویی که مصرف می کنید. اگر یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارید، ممکن است کاندیدای جراحی بینی نباشید. یک معاینه فیزیکی پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل، از جمله هر گونه آزمایش آزمایشگاهی، مانند آزمایش خون، انجام خواهد داد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند. معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید انجام شود و چگونه ویژگی های فیزیکی شما، مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف انتهای بینی، ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد. معاینه فیزیکی نیز برای تعیین تاثیر جراحی بینی بر تنفس شما حیاتی است. عکس ها شخصی از مطب دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. جراح شما ممکن است از نرم افزار کامپیوتری برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به شما نشان دهد چه نوع نتایجی ممکن است. پزشک شما از این عکس‌ها برای ارزیابی‌های قبل و بعد، مرجع در حین جراحی و بررسی‌های طولانی مدت استفاده می‌کند. مهمتر از همه، عکس ها اجازه می دهد تا بحث خاصی در مورد اهداف جراحی وجود داشته باشد. بحث در مورد انتظارات شما شما و پزشکتان باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که جراحی بینی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و چه کاری را نمی تواند انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد. طبیعی است که در مورد ظاهر خود کمی خودآگاه باشید، اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد خواسته ها و اهداف خود برای جراحی صحبت کنید. اگر چانه کوچکی دارید، جراح ممکن است با شما در مورد انجام جراحی برای بزرگ کردن چانه صحبت کند. این به این دلیل است که چانه کوچک باعث ایجاد توهم بزرگتر شدن بینی می شود. در این شرایط نیازی به جراحی چانه نیست، اما ممکن است باعث تعادل بهتر نمایه صورت شود. هنگامی که جراحی برنامه ریزی شد، باید ترتیبی دهید که در صورت انجام یک عمل جراحی سرپایی، شخصی شما را به خانه برساند. در چند روز اول پس از بیهوشی، ممکن است دچار نقص حافظه، کاهش زمان واکنش و اختلال در قضاوت شوید. بنابراین ترتیبی دهید که یکی از اعضای خانواده یا دوستتان یک یا دو شب در کنار شما بماند تا در انجام کارهای مراقبت شخصی در حین بهبودی از جراحی کمک کند. غذا و داروها از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، سایرین) به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است. همچنین از داروهای گیاهی و مکمل های بدون نسخه خودداری کنید. اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار روند بهبودی پس از جراحی را کند می کند و ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد. آنچه می توانید انتظار داشته باشید جراحی بینی دارای یک سری مراحل منظم نیست. هر جراحی منحصر به فرد است و برای آناتومی و اهداف خاص فردی که جراحی می کند سفارشی شده است. در حین جراحی رینوپلاستی به بی حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی نیاز دارد، بسته به اینکه جراحی شما چقدر پیچیده است و جراح شما چه چیزی را ترجیح می دهد. قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب است. بی حسی موضعی همراه با آرامبخش. این نوع بیهوشی معمولاً در محیط سرپایی استفاده می شود. این به ناحیه خاصی از بدن شما محدود می شود. پزشک یک داروی بی‌حس کننده را به بافت‌های بینی تزریق می‌کند و با داروهایی که از طریق خط داخل وریدی (IV) تزریق می‌شود، آرام‌بخش می‌شود. این باعث می شود شما گیج شوید اما کاملاً نخوابید. بیهوشی عمومی. دارو (بیهوشی) را با استنشاق یا از طریق یک لوله کوچک (خط IV) که در رگ دست، گردن یا قفسه سینه قرار داده شده دریافت می کنید. بیهوشی عمومی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود در حین جراحی بیهوش شوید. بیهوشی عمومی نیاز به یک لوله تنفسی دارد. رینوپلاستی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی (برش) در پایه بینی، بین سوراخ های بینی انجام شود. جراح شما احتمالاً استخوان و غضروف زیر پوست شما را دوباره تنظیم می کند. جراح شما می تواند شکل استخوان یا غضروف بینی شما را به روش های مختلفی تغییر دهد، بسته به میزان نیاز به برداشتن یا اضافه کردن، ساختار بینی و مواد موجود. برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف هایی که از عمق داخل بینی یا گوش شما گرفته شده استفاده کند. برای تغییرات بزرگتر، جراح می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمت های بدن شما استفاده کند. پس از ایجاد این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار می دهد و برش ها را در بینی شما بخیه می زند. اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند. پس از جراحی، شما در اتاق ریکاوری خواهید بود، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند. ممکن است بعداً همان روز آنجا را ترک کنید یا اگر مشکلات سلامتی دیگری دارید، ممکن است یک شب بمانید. بعد از عمل جراحی پس از جراحی باید در رختخواب استراحت کنید و سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید تا خونریزی و تورم کاهش یابد. بینی شما ممکن است به دلیل تورم یا آتل هایی که در حین جراحی در داخل بینی شما قرار داده شده، گرفتگی داشته باشد. در بیشتر موارد، پانسمان های داخلی برای یک تا هفت روز پس از جراحی در جای خود باقی می مانند. پزشک شما همچنین یک آتل را برای محافظت و حمایت به بینی شما می چسباند. معمولاً حدود یک هفته در محل است. خونریزی خفیف و تخلیه مخاط و خون قدیمی تا چند روز پس از جراحی یا پس از برداشتن پانسمان شایع است. پزشک شما ممکن است یک “پد قطره ای” – یک تکه گاز کوچک که با چسب در جای خود نگه داشته شده است – زیر بینی شما قرار دهد تا زهکشی را جذب کند. گاز را طبق دستور پزشک تغییر دهید. پد قطره را محکم روی بینی خود قرار ندهید. برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا چند هفته پس از جراحی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. پزشک ممکن است از شما بخواهد: از انجام فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید. زمانی که روی بینی خود بانداژ دارید به جای دوش حمام بگیرید. دماغت را باد نکن برای جلوگیری از یبوست از غذاهای پر فیبر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست می تواند باعث زور زدن شما شود و به محل جراحی فشار وارد کند. از حالات شدید چهره مانند لبخند زدن یا خنده خودداری کنید. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی را محدود کنید. لباس هایی بپوشید که در جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید. علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی، برای جلوگیری از فشار بر بینی، عینک یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید. می‌توانید از گونه‌ها استفاده کنید یا عینک را به پیشانی‌تان بچسبانید تا زمانی که بینی‌تان خوب شود. هنگامی که بیرون هستید، به خصوص روی بینی خود از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد ممکن است باعث تغییر رنگ نامنظم دائمی در پوست بینی شما شود. مقداری تورم موقت یا تغییر رنگ سیاه و آبی پلک های شما می تواند دو تا سه هفته پس از جراحی بینی رخ دهد. رفع تورم بینی زمان بیشتری می برد. محدود کردن سدیم رژیم غذایی به بهبود سریعتر تورم کمک می کند. پس از جراحی، چیزی مانند یخ یا کیسه های سرد را روی بینی خود قرار ندهید. بینی شما در طول زندگی شما تغییر می کند، چه جراحی داشته باشید یا نه. به همین دلیل، دشوار است که بگوییم چه زمانی “نتیجه نهایی” خود را به دست آورده اید. با این حال، بیشتر تورم در عرض یک سال از بین می رود. نتایج تغییرات بسیار جزئی در ساختار بینی شما – اغلب با میلی متر اندازه گیری می شود – می تواند تفاوت زیادی در ظاهر بینی شما ایجاد کند. اغلب اوقات، یک جراح با تجربه می تواند نتایجی را که هر دوی شما از آن راضی هستید به دست آورد. اما در برخی موارد، تغییرات جزئی کافی نیست و شما و جراحتان ممکن است تصمیم بگیرید برای تغییرات بیشتر، جراحی دوم را انجام دهید. در این صورت، باید حداقل یک سال برای جراحی بعدی صبر کنید، زیرا بینی شما در این مدت ممکن است دچار تغییراتی شود. سوالات متداول رینوپلاستی چه تفاوتی با سپتوپلاستی دارد؟ رینوپلاستی نوعی جراحی برای تغییر شکل بینی است. از آنجایی که هم تنفس و هم شکل بینی به هم مرتبط هستند، گاهی اوقات ممکن است رینوپلاستی نه تنها برای تغییر ظاهر بینی بلکه برای بهبود تنفس از طریق بینی انجام شود. سپتوپلاستی یک جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخل بینی است که مجاری بینی را به سمت راست و چپ (تیغه بینی) تقسیم می‌کند. هنگامی که سپتوم کج است، تنفس از طریق بینی دشوارتر می شود. سپتوپلاستی اغلب با رینوپلاستی ترکیب می شود. آیا جراحی بینی یک عمل ساده است؟ خیر. جراحی بینی یک عمل چالش برانگیز است. این ناشی از چندین عامل است. اول اینکه بینی یک شکل سه بعدی پیچیده است که در وسط صورت قرار دارد. تغییرات ایجاد شده در حین جراحی بینی اغلب بسیار کوچک است. اما این تغییرات می تواند تفاوت عمده ای در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کند. از آنجایی که این تغییرات کوچک هستند، حاشیه خطا نیز کم است. تورم و قرار دادن بی حس کننده موضعی در پوست بینی را در حین جراحی منحرف می کند و بسیاری از تغییرات ظریف ایجاد شده را پنهان می کند. رینوپلاستی همچنین برنامه استاندارد یا ترتیب مراحل مشخصی ندارد. پزشکان هر عمل را با توجه به نیازهای بیمار انجام می دهند. آیا لازم است در بیمارستان بمانم؟ تقریباً تمام افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند می توانند با خیال راحت بیمارستان را در همان روز پس از جراحی ترک کنند. در موارد نادر، در صورت داشتن حالت تهوع یا سایر مشکلات سلامتی که نیاز به نظارت دارند، ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید. دوره نقاهت چقدر است؟ برای یک هفته مرخصی از محل کار، مدرسه یا سایر تعهدات برنامه ریزی کنید. در هفته اول هر روز احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته پس از جراحی، افراد معمولاً احساس می کنند دوباره خودشان هستند. پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت. رفع تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد، اگرچه اکثر مردم بعد از چند ماه دیگر متوجه آن نمی شوند. افراد معمولاً پس از یک هفته به انجام بیشتر فعالیت‌ها برمی‌گردند و بعد از دو تا چهار هفته همه فعالیت‌ها را از سر می‌گیرند. آیا خطراتی وجود دارد؟ ال

آیا جراحی بینی خطرناک است؟ رینوپلاستی که همان عمل زیبایی پلاستیک بینی است که با حفظ تمام عملکرد های بینی به رفع مشکلاتی از قبیل قوز در بینی های گوشتی یا استخوانی می پردازد. این نوع جراحی زیبایی بینی با بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل فرد انجام می شود.جراحی بینی یا رینوپلاستی، یکی از جراحی‌های زیبایی رایج در جهان است. این جراحی با هدف بهبود ظاهر بینی، جذابیت بیشتر بینی و درمان احتمالی مشکلاتی مثل پولیپ بینی و انحراف بینی انجام می‌شود. رینوپلاستی یکی از جدیدترین روش های جراحی زیبایی بینی است که می تواند کاربرد درمانی نیز داشته باشد. با استفاده از این روش می توانید بینی زیبا و دقیقا به شکلی که می خواهید داشته باشید. عمل جراحی رینوپلاستی که برای زیبایی بینی یا بهبود عملکرد آن و یا به هر دوی این دلایل انجام می‌شود، ساختار بینی تان را تغییر دهید. Rhinoplasty تصور ما از جراحی‌ها خصوصا در زمینه زیبایی، پر از خطر و رویدادهای ناخوش‌آیند است. اما بهتر است در این خصوص به اظهارات کلینیک مایو آمریکا توجه کنید. این کلینیک باتوجه به کلیه جراحی‌های بینی که انجام داده‌است، اظهار می‌کند که عمل بینی در صورتی‌که توسط پزشک متخصص و قابل اعتماد انجام شود، هیچ خطر چندانی ندارد. اما پدید آمدن شرایط خاص و عوارض هر چند نادر، طبیعی است. در ادامه به این عوارض وخطرات اشاره خواهیم کرد. خونریزی بعد از جراحی زیبایی بینی حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی رینوپلاستی عفونت و بروز مشکلات ناشی از عدم مصرف آنتی بیوتیک مناسب اختلالات تنفسی ناشی از آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی عدم تقارن در پره‌های بینی انحراف نوک بینی و عدم قرینگی اسکار پوستی در پره‌های بینی بی‌حسی دائمی بینی و محل اطراف جراحی آسیب به عصب بویایی مزایای جراحی بینی چیست؟ معمولا با اطلاع از مزایای هر یک از عمل‌های زیبایی، انگیزه بیشتری برای انجام آن به‌دست می‌آوریم. مزایای جراحی بینی نیز، چنین حالتی در ذهن ایجاد می‌کند. در ادامه به مزایای جراحی بینی که توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا اعلام شده است، می‌پردازیم. بهبود تنفس از بینی دستیابی به بینی خوش فرم و مناسب صورت نشان دادن زیبایی‌های دیگر اجزا صورت بهبود حالات خلقی و انرژی مثبت بهبود روابط اجتماعی و افسردگی طبق تحقیقات انجام شده توسط دکتر جیسون روستاییان، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار بالینی در بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی در دانشگاه گفن و انجام آزمایش در خانم‌های بالای ۴۰ سال که جراحی بینی زیبایی انجام داده‌اند، ثابت شد که به‌طور متوسط سن هر فرد بعد از جراحی و بهبودی کامل، به حدود ۷ سال جوان‌تر رسید. برای انجام این ازمایش، صورت هر فرد پیش از جراحی توسط دوربین‌های سه بعدی هوش مصنوعی اسکن گردید و دوربین سن فرد را باتوجه به آنالیز پوست و چهره تخمین زد. باوجود این‌که جراحی بینی هیچ‌گاه یک جراحی جوانسازی محسوب نمی‌شد، امروزه می‌توان ادعا کرد که باتوجه به تغییراتی که در روند رینوپلاستی اتفاق می‌افتد و افراد دچار تقویت غضروف، استخوان بینی و پره‌های بینی می‌شوند، تغییرات به‌طور مستقیم در سن و سال آن‌ها اثرگذار است. جدیدترین تکنولوژی جراحی بینی با کم‌ترین تهاجم شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، جدیدترین نوع عمل بینی با کم‌ترین تهاجم، این روزها بسیار پرطرفدار شده است. طبق اطلاعات ارائه شده از دکتر داتون که در انستیتو جراحی بینی شیکاگو بیان شده است، استفاده از تکنولوژی تصویر برداری سه بعدی به پزشکان متخصص جراحی زیبایی این امکان را می‌دهد که بدون ایجاد برش‌های زیاد و آسیب شدید به بافت بینی، جراحی رینوپلاستی را انجام دهند. جراحی بینی گوشتی توسط دکتر نجف بیگی در این روش از جراحی بینی، برش‌ها کوچک و محدودی در نقاط مختلف بینی ایجاد می‌شود که بتوان لوله آندوسکوپ را وارد محل برش خورده کرد. سر لوله آندوسکوپ با استفاده از دوربین پوشیده شده است و به پزشک این امکان را می‌دهد تا به‌صورت واضح، اجزا داخل بینی را مشاهده کند. پزشک با استفاده از همین دوربین و ابزارآلات دیگر، به غضروف و استخوان‌های بینی دسترسی دارد. اعمال تغییرات بسیار ظریف و مطلوب انجام می‌شود و فرد هیچ برش اضافی بعد از جراحی نخواهد دید. این تکنولوژی کم‌ترین آسیب را در بینی اعمال می‌کند و به همین جهت، دیگر شاهد کبودی، تورم و شرایط این‌چنینی نخواهیم بود. در بسیاری از کشورها، جراحی زیبایی بینی تحت پوشش بیمه نیست. سوالات متداول پرداختن به پرسش سوالاتی که در خصوص جراحی زیبایی بینی در ذهن مخاطبان ایجاد می‌شود، بخش زیادی از استرس و نگرانی‌های آن‌ها را کاهش می‌دهد. بر همین اساس در این بخش به پاسخ دهی این سوالات پرداخته‌ایم. هزینه جراحی بینی چقدر است؟ شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، به گفته دکتر جیکوب صدق متخصص جراحی پلاستیک در آمریکا: مردم معمولا برای سفر، گردش و سفر پول‌های محدود‌تری خرج می‌کنند، اما به راحتی حاضر هستند تا مقادیر زیادی از پس اندازشان را برای رسیدگی به تناسب اندام و زیبایی ظاهری خرج کنند. این موضوع نشان می‌دهد که هزینه رینوپلاستی هرچقدر که باشد، عده زیادی علاقه‌مند به انجام آن هستند. هزینه جراحی بینی معمولا ارتباط مستقیمی با نوع بینی، میزان پیچیدگی جراحی بینی، تخصص و تجربه پزشک، محل جراحی بینی و خدمات جانبی آن دارد. آیا با جراحی بینی به بهترین شکل بینی دست پیدا می‌کنیم؟ طبق ادعای سایت WebMD هیچ بینی ایده‌آل و کاملی وجود ندارد. چرا که زیبایی بی انتها است و برای درک زیبایی، سلایق در آن دخیل است. میلیون‌ها انسان، میلیون‌ها سلیقه مختلف دارند و بر همین اساس می‌توان گفت که شما با انجام یک جراحی استاندارد توسط پزشک متخصص، شانس دستیابی به بینی موردعلاقه‌تان را دارا هستید. هرچند باید به این نکته توجه کنید که تنها زمانی می‌توانید به بینی دل‌خواه برسید که انتظارات و علایقتان را به خوبی، برای پزشکتان شرح داده باشید. آیا جراح تمام انتظارات کاندید عمل بینی را برآورده می‌کند؟ جراح در جلسه مشاوره، با صبر و حوصله به انتظارات شما از جراحی بینی گوش می‌کند. بعد از این مرحله، باتوجه به انتظاراتتان و واقعیت‌های موجود که در چهره و بینی‌تان قرار گرفته است، تحلیل جراحی بینی را آغاز می‌کند. پزشک توانایی ارزیابی انتظارات شما به‌عنوان کاندید جراحی را دارا است. بعد از این مرحله، منطقی و واقع‌بینانه بودن این انتظارات توسط پزشک بررسی می‌شود و نتیجه نهایی با شما درمیان گذاشته می‌شود. آیا جراحی بینی تحت پوشش بیمه است؟ در بسیاری از کشورها، جراحی زیبایی بینی تحت پوشش بیمه نیست. اما برخی بیمه‌ها تحت شرایطی خاص، این پوشش را برای برخی از بیمه‌گرها فراهم می‌کنند. پس بهتر است، برای کسب اطلاعات دقیق، با دفتر بیمه خودتان تماس بگیرید. این موضوع را درنظر داشته باشید که برخی شرکت‌های بیمه، هزینه‌های جراحی بینی درمانی را تا حدودی پرداخت می‌کنند. در این خصوص نیز، باید از کارشناس بیمه متخصص کسب اطلاعات کنید. آیا جراحی بینی در کلینیک انجام می‌شود؟ معمولا پزشکان متخصص، جراحی بینی را در کلینیک، مرکز جراحی و بیمارستان انجام می‌دهند. تشخیص امکان جراحی هر فرد در کلینیک، بر عهده پزشک متخصص است. معمولا زمانی که فرد سابقه بیماری خاصی داشته باشد یا برای انجام جراحی بینی نیازمند دستگاه‌های خاصی باشد، جراحی در اتاق عمل بیمارستان انجام می‌شود. تغییرات بعد از رینوپلاستی تغییراتی که بعد از انجام رینوپلاستی در بینی افراد به وجود می آید: 1- اندازه بینی تغییر می کند. 2- در زاویه آن تغییر به وجود می آید. 3- برآمدگی هایی که در بینی وجود دارند از بین می رود. 4- نوک بینی به هر مدلی که فرد می خواهد تغییر پیدا می کند. 5- در بعضی از موارد باعث باریک شدن بینی افراد می شود. برای رینوپلاستی بینی در افراد بهتر است که توجه کنیم که استخوان بینی فرد کاملا رشد پیدا کرده است و قرار بر رشد دوباره نیست. که برای دختران و پسران فرق می کند بطوری که استخوان های دختران نسبت به پسران زودتر از رشد خود می ایستند و غضروف استخوان هایشان و صفحات رشد آن ها زودتر باز می ایستد. اما اگر در افراد مشکلات تنفسی از ناحیه ی بینی وجود دارد و نیاز به رینوپلاستی می باشد بهتر است که از همان سنین کوچک برای انجام این عمل اقدام شود. تفاوتی بین رینوپلاستی بینی با عمل بینی تفاوتی که بین رینوپلاستی بینی با عمل بینی وجود دارد این است که رینوپلاستی برای از بین بردن موارد زیر بکار می رود: 1- برای از بین بردن قوز بینی یا به عبارتی فرورفتگی که در بینی وجود دارد بکار می رود. 2- ایجاد ارتفاع در نوک بینی افراد که بعضی از افراد علاقه دارند که نوک بینیشان بالا تر باشد که باعث تغییراتی در چهره ی آن ها و زیبایی آن می شود. 3- کوچک کردن پره های بینی که این عمل باعث کوچک دیده شدن سوراخ های بینی می‌شود. 4- تغییر زاویه ی بین بینی و لب افراد 5- کاستن از عرض بینی اما در عمل بینی این موارد انجام نمی شود و مواردی که در عمل بینی به آن‌ها پرداخته می شود می تواند شامل موارد زیر باشد: 1- عمل شکستگی بینی که ممکن است در اثر ضرب دیدگی یا تصادف و هر گونه اتفاق دیگری رخ دهد. 2- عمل کردن انحراف بینی که ممکن است در هر فردی به صورت ارثی یا در اثر تصادف اتفاق افتاده باشد. 3- کوچک کردن شاخک‌های بینی 4- از بین بردن پولیپ بینی عوارض ظاهری پس از جراحی بینی عوارض جراحی زیبایی بینی به ندرت رخ می دهد اما بهتر است پیش از اقدام از آن ها آگاه باشید. این عوارض شامل موارد زیر می شود: 1-عدم تقارن سوراخ های بینی به طور معمول جراح بینی پیش از عمل، سوراخ بینی فرد را به طور دقیق اندازه گیری می کند. اما ممکن است به دلیل تورم حاصل از عمل، مشکل عدم تقارن سوراخ بینی به وجود آید که اغلب پس از برطرف شدن تورم و کاهش آن، این اختلاف نیز از بین می رود. 2-زینی شکل شدن بینی این مشکل به دلیل تراشیدن بیش از حد استخوان پشت بینی به وجود می آید. اگر جراح کم تجربه باشد و یا اندازه گیری های خود را به درستی انجام نداده باشد، ممکن است این عارضه به وجود آید. 3-آسیب به پوست بینی در صورتی که جراح در حین عمل دقت نکرده و به پوست بینی آسیب برساند، ممکن است پوست سیاه شده و از بین برود. بدترین عارضه پس از عمل بینی، آسیب پوستی است که ترمیم آن به شدت سخت است. 4- باریک شدن بیش از حد نوک بینی این عارضه اغلب به علت اصرار بیش از حد فرد به وجود می آید که نه تنها ظاهر آن را زیبا نمی کند، بلکه باعث می شود بینی فرد، غیر طبیعی و مصنوعی دیده شود. 5- بینی خوکی شکل زاویه مناسب برای نوک بینی خانم ها ۱۱۰ درجه و آقایان 90 درجه است. در صورتی که جراح به این اندازه های استاندارد توجه نکند، نوک بینی بیش از اندازه بالا رفته و ظاهر آن بسیار نامطلوب خواهد شد. این عارضه اصطلاحاً بینی خوکی شکل نام دارد. دکتر اسماعیل اسلامی 6- کوچک شدن بیش از حد پره های بینی در افرادی که بینی گوشتی دارند و یا پره های بینی آن ها بیش از حد بزرگ است، با کوچک کردن پره های بینی می توان به ظاهر بسیار زیبایی رسید. اما در صورتی که این کوچک کردن بیش از حد مجاز انجام شود، علاوه بر آن که ظاهر زیبای خود را از دست خواهد داد، مشکلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت. 7- بزرگ و کوچک شدن پره وسط بینی در صورتی که جراح دقت به خرج ندهد و پره وسطی بینی را در محلی متناسب با پره های بیرونی قرار ندهد، ممکن است پره ها به سمت داخل یا بیرون بینی قرار بگیرد که در این صورت ظاهر نازیبایی در نیم رخ فرد به وجود خواهد آورد. رینوپلاستی هزینه رینوپلاستی چقدر است؟ هزینه جراحی زیبایی برای هر فرد و بسته به شرایط وی متفاوت است. هزینه جراحی بسته به یک سری فاکتورها از جمله دستمزد جراح و تیم وی و همچنین محل جراحی متفاوت است.Rhinoplasty

مشاوره آنلاین