دوره نقاهت جراحی پروتز سینه

سایز سینه خانم ها تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون ژنتیک و چاقی و لاغری است. بسیاری از خانم ها از فرم و اندازه سینه های خود ناراضی هستند همین مساله موجب می شود تا در زندگی خود، روابط اجتماعی و در موقعیت های گوناگون دچار کمبود اعتماد به نفس شوند. برخی از بانوان ترجیح می‌دهند با انجام عمل جراحی، سینه خود را بزرگ کرده و یا فرم آن را تغییر دهند.

یکی از جراحی های زیبایی که منظور تغییر فرم، اندازه و حالت سینه ها انجام می شود، عمل جراحی پروتز سینه است. در جراحی پروتز سینه به همان اندازه که عواملی مانند مهارت جراح، شرایط بیمار، استفاده از پروتز مرغوب و با مارک معتبر در نتیجه نهایی کار و رضایت کامل بیمار تاثیر دارد، مراقبت های بعد از جراحی نیز موثر هستند.

شاید تکرار این موضوع که بیمار در جراحی پروتز سینه مانند سایر جراحی های زیبایی و درمانی نیاز به مراقبت های بعد از عمل دارد و باید به تمام به تمام دستورات پزشک عمل کرده و مصرف به موقع و دقیق داروهای تجویز شده را فراموش نکند، اهمیت مسئله را نشان دهد.

توجه داشته باشید که با رعایت تمام نکاتی که در زیر عنوان می شود می توانید دوره نقاهت جراحی پروتز سینه را با کمترین درد و عارضه ای پشت سر بگذارید. مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه از زمان خروج بیمار از اتاق ریکاوری شروع می‌شود. به معنای دقیق‌تر، رعایت نکات دستورالعمل های بعد از پروتز سینه توسط بیمار، ادامه روند تغییر شکل بدن شما بوده و شاید به همان اندازه که کار جراح مهم و حساس بوده، مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه نیز حساس باشد. درواقع توصیه به انجام این نکات به این دلیل است که به عوارض بعد از جراحی پروتز سینه دچار نشوید.

به صورت کلی دوره نقاهت جراحی پروتز سینه حداکثر تا هفت هفته بعد از انجام جراحی طول می کشد که در ادامه آنرا توضیح می دهیم.

بعد از جراحی پروتز سینه:

بیمار پس از انجام جراحی پروتز سینه به قسمت ریکاوری منتقل می شود و پس از به دست آوردن کامل هوشیاری و بررسی وضعیت کلی بیمار، به بخش منتقل می شود. معمولا بیمار چند ساعت بعد از جراحی و یا یک روز بعد از آن مرخص شده و می تواند به منزل مراجعت کند.

در 72 ساعت اولیه بعد از جراحی و تا زمان از بین رفتن کامل اثر داروی بیهوشی نیاز است که یکی از اعضای خانواده همراه شما باشد تا همراه علاوه بر مراقبت های اولیه، در نشستن و راه رفتن به شما کمک کند.

توجه داشته باشید که رایج ترین عارضه بعد از انجام هر عمل جراحی لخته شدن خون می باشد که به راحتی می توانید با کمی پیاده روی و نشستن از آن جلوگیری کنید. اکیدا توصیه می کنیم که در این دوره فقط به راه رفتن کوتاه و نشستن در منزل بسنده کنید و در حد توان از بازوهای خود استفاده نکنید.

 • از همان روز جراحی کمی راه بروید. آهسته قدم زدن باعث کاهش تورم و لخته شدن در پاها خواهد شد.
 • برای جلوگیری از ایجاد عفونت و کنترل درد بعد از جراحی، مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را به موقع و به اندازه مصرف کنید.
 • معمولا زمان استحمام روز دوم بعد از جراحی می باشد ولی این مسئله بسته به نظر پزشک و شرایط بیمار تغییر می کند. زمان حمام کردن در روزهای ابتدایی بعد از عمل پروتز سینه نباید بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد و دمای آب نباید بالاتر از 40 درجه باشد.
 • از خوردن غذاهای پرحجم پرهیز کنید رژیم غذایی می بایست شامل مایعات فراوان، غذای سبک که ایجاد نفخ نکند و مواد غذایی حاوی پروتئین و ویتامین ‌باشد و از خوردن غذای چرب پرهیز کنید.
 • به هیچ وجه روی شکم و پهلو نخوابید.
 • از در آغوش گرفتن کودک و نوزاد خودداری کنید.

هفته اول

 • در هفته اول جراحی پروتز سینه احساس درد و ایجاد تورم و کبودی امری طبیعی است. برای کنترل درد از مسکن ها و داروهای ضد التهاب تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید و در صورت وجود درد غیر قابل تحمل با پزشک خود تماس بگیرید.
 • ممکن است مایعاتی از محل زخم جراحی نشت کنند که این نیز طبیعی می باشید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرده و حتی المکان از بازوهای خود استفاده نکنید.
 • پیاده روی آهسته و کوتاه را فراموش نکنید.
 • در چند هفته اول بعد از جراحی نباید رانندگی کنید.
 • تعویض به موقع پانسمان و رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از ایجاد عفونت بسیار مهم است.
 • بسته به نظر پزشک از کمپرس سرد و یا کمپرس گرم استفاده کنید.
 • انجام هر گونه فعالیت بدنی و ورزش در چند هفته ابتدایی ممنوع است.
 • برای جلوگیری از خونریزی از آسپرین استفاده نکنید.

هفته دوم

در هفته دوم احساس درد و تورم بعد از جراحی پروتز سینه به صورت نسبی کاهش خواهد داشت. از انجام فعالیت هایی که باعث بالا رفتن گردش خون در بدن می شوند خودداری کنید.

 از انجام فعالیت های سنگین، خم و راست شدن زیادی و فعالیت های کششی شدید خود داری کنید.

هفته سوم

معمولا در هفته سوم جراحی درد و تورم به مقدار بسیار زیادی از بین رفته است و در اکثر موارد شما نیازی به مصرف مسکن ندارید. در طول هفته سوم می توانید به مرور فعالیت های روزمره را از سرگرفته و یا اینکه به محل کار خود بازگردید.

توجه داشته باشید که انجام فعالیت های ورزشی و بلند کردن اجسام سنگین همچنان برای شما ممنوع است.

هفته چهارم

معمولا پس از یک ماه از جراحی پروتز سینه، اعصاب فعال شده و بی‌حسی در بدن از بین می‌رود. در این بازه ممکن است حس سوزن سوزن شدن کمی شما را بیازارد. معمولا این موضوع با درد همراه نیست و بهتر است که از مسکن استفاده نکنید. در صورت بروز موارد خارج از تحمل شما، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تا پایان هفته چهارم معمولا بخیه‌ها را نیز کشیده‌اند. در صورتی که شغلتان به فعالیت بدنی نیاز دارد، حتما پس از سه الی چهار هفته آن هم با نظر پزشک جراح به کار خود برگردید. فعالیت‌های روزمره خود را می‌توانید به راحتی انجام دهید. اما همچنان ورزش و فعالیت بعد از پروتز سینه را به تعویق بیندازید.

توصیه می‌کنیم همچنان به سمت ورزش‌هایی که بالاتنه شما را درگیر می‌کند، نروید. فعالیت‌های سنگین، ورزش عضلات سینه، شکم، بازوها و شانه فشار زیادی را به بدن و پروتز شما وارد می‌کند.

در این بازه بهتر است اجسام سنگین نیز بلند نکنید.

هفته پنجم تا هفتم

در طول هفته پنجم تا هفتم بعد از جراحی پروتز سینه درد و تورم به مقدار زیادی از بین رفته و شما می توانید فعالیت های بدنی روزمره خود را مانند قبل از عمل شروع کنید.

توجه داشته باشید که زخم جراحی تا هفته ششم به مقدار بسیار زیادی بهبود پیدا کرده ولی همچنان واضح و قرمز هستند. درک این نکته بسیار مهم است که جای زخم های جراحی یک سال کامل طول می کشد تا کاملاً بهبود پیدا کنند.

شما به تدریج می توانید فعالیت های ورزشی را شروع کنید ولی برای انجام ورزش های سنگین با وزنه همچنان به دستورات پزشک توجه داشته باشید. بهتر است در دوران نقاهت و پس از آن زمانی‌که می‌خواهید ورزش کنید، حتما از سوتین‌های ورزشی محکم استفاده کنید. فعالیت بدون سوتین مناسب بعد از عمل پروتز ممکن است باعث افتادگی پروتز شود.

کلام آخر

رعایت نکات و دستورات پزشک در زمان دوره نقاهت جراحی پروتز سینه تاثیر بسیار زیادی در نتیجه جراحی دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها