ایمپلنت سینه چیست

ایمپلنت سینه

ایمپلنت سینه یک روش جراحی است که جهت افزایش حجم، تغییر شکل و بهبود اندازه و ظاهر سینه‌ها انجام می‌شود. در این روش، پروتزهایی از جنس سیلیکون یا سالین (آب نمک)، زیر بافت پستان یا عضلات سینه قرار داده می‌شوند. ایمپلنت‌های سینه معمولاً به دو دلیل انجام می‌شود: ارتقاء زیبایی‌شناختی برای افرادی که مایل به بهبود ظاهر خود هستند، و بازسازی سینه پس از عمل‌هایی مانند ماستکتومی ناشی از سرطان سینه. انتخاب اندازه، شکل و نوع ایمپلنت بر اساس ترجیحات فردی بیمار و توصیه‌های جراح انجام می‌گیرد

از افزایش زیبایی تا بازسازی پستان

هدف از انجام ایمپلنت سینه معمولاً در دو دسته کلی قرار می‌گیرد:

زیبایی‌شناختی (کازمتیک):

بسیاری از زنان برای بهبود اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر بدن خود تصمیم به این جراحی می‌گیرند. اهداف زیبایی‌شناختی می‌توانند شامل: افزایش حجم و سفتی سینه‌هابهبود تناسب و تعادل اندام‌های بدنایجاد تقارن در صورتی که یک سینه نسبت به دیگری کوچک‌تر باشد . بازیابی شکل و حجم سینه‌ها پس از تغییرات ناشی از بارداری، شیردهی یا کاهش وزن

ترمیمی و بازسازی

ایمپلنت‌های سینه همچنین به منظور بازسازی سینه بعد از عملیات جراحی مانند ماستکتومی به دلیل سرطان سینه یا سایر اختلالات انجام می‌شوند. بازسازی شکل طبیعی و ظاهر سینه‌ها پس از خارج سازی بافت سینه احیای حس تمامیت بدنی و افزایش اعتماد به نفس بعد از جراحی‌های ترمیمیکمک به حفظ تعادل وزنی بدن

در هر دو مورد، جراحی به گونه ای برنامه‌ریزی می‌شود تا نتایج به اهداف زیبایی‌شناختی و سلامتی مورد نظر بیمار نزدیک باشد. هنگامی که تصمیم به ایمپلنت سینه میگیرید عواملی مانند سلامتی کلی، انتظارات واقع‌بینانه از نتایج جراحی، درک ریسک‌ها و مزایای انواع مختلف ایمپلنت‌ها را می بایست در نظر داشه باشید.

چه کسانی برای ایمپلنت سینه مناسب هستند: شرایط و پیش نیازهای اساسی

 1. سلامت عمومی خوبی دارند: جراحی ایمپلنت سینه یک عمل جراحی است و نیازمند این است که فرد عاری از بیماری‌های جدی باشد و قادر به بهبودی پس از عمل.
 2. اهداف واقع‌بینانه دارند: افرادی که از نتایج جراحی انتظارات واقع‌بینانه دارند و درک کاملی از آنچه این جراحی می‌تواند و نمی‌تواند ارائه دهد، کاندیدای بهتری هستند.
 3. سن قانونی دارند: افراد باید به سن قانونی برای انجام ایمپلنت سینه رسیده باشند که معمولاً 18 سال برای ایمپلنت‌های سالین و 22 سال برای ایمپلنت‌های سیلیکونی است.
 4. ناراضی از اندازه یا شکل فعلی سینه‌های خود هستند: این ممکن است شامل زنانی باشد که پس از بارداری، شیردهی یا کاهش وزن، تغییراتی در حجم یا شکل سینه‌های خود مشاهده کرده‌اند.
 5. تجربه از دست دادن بافت سینه: زنانی که به علت بیماری مانند سرطان سینه، جراحی ماستکتومی داشته‌اند و به دنبال بازسازی سینه می‌باشند.
 6. عدم بارداری یا برنامه شیردهی: حاملگی و شیردهی می‌توانند روی شکل و اندازه سینه‌ها تأثیر بگذارند، بنابراین پیشنهاد می‌شود این جراحی‌ها پس از دوره بارداری و شیردهی انجام شوند.
 7. نداشتن بیماری‌های فعال و شرایط پزشکی خاص: مواردی مانند اختلال خونریزی، دیابت نامنظم و بیماری‌های قلبی می‌توانند خطرات جراحی را افزایش دهند.
 8. استعمال دخانیات : سیگار کشیدن می‌تواند فرایند بهبود را کند کند و احتمال عوارض را بالا ببرد. پزشکان غالباً توصیه می‌کنند که بیماران قبل و بعد از جراحی از استعمال دخانیات خودداری کنند.

بسیار مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای ایمپلنت سینه، با جراح پلاستیک مشاوره کنید تا سلامت کلی، انتظارات و خطرات احتمالی جراحی را بسنجید.

گزینه‌های مختلف ایمپلنت سینه: نوع، شکل، و روش‌های جراحی

برای ایمپلنت سینه، راه حل‌ها و گزینه‌های مختلفی بر اساس نیازها، خواسته‌ها، و وضعیت پزشکی بیماران وجود دارد. در زیر برخی از این گزینه‌ها آورده شده‌اند:

 1. نوع ایمپلنت:
  • ایمپلنت‌های سیلیکونی: محبوب‌ترین نوع، که احساس بیشتری شبیه به بافت طبیعی سینه دارند.
  • ایمپلنت‌های سالین: پر شده با آب نمک استریل، و اگر پاره شوند، مایع به آرامی توسط بدن جذب می‌شود.
  • ایمپلنت‌های جامد سیلیکونی (گومی بیر): این ایمپلنت‌ها جدیدتر هستند و شکل خود را حفظ می‌کنند حتی اگر پوسته آنها آسیب ببیند.
 2. شکل ایمپلنت:
  • دایره‌ای (گرد): به منظور ایجاد یک ظاهر پرتر در قسمت بالایی سینه.
  • تخم‌مرغی یا آناتومیکال (قطره‌ای): شکل طبیعی‌تر و مخروطی‌شکل‌تری دارند و می‌توانند به خط بیشتری به نمای جانبی سینه‌ها کمک کنند.
 3. مسیر دسترسی جراحی (اینسیژن):
  • اینسیژن زیر سینه (اینفرامامری): اینسیژن در زیر خط سینه انجام می‌شود و معمولاً پنهان است.
  • اینسیژن دور هاله (پری آرئولار): اینسیژن در اطراف هاله سینه انجام می‌شود و به جراح اجازه دسترسی مستقیم‌تری می‌دهد.
  • اینسیژن زیر بغل (ترانس اکسیلار): برای پنهان کردن اسکارها از زیر بغل دسترسی می‌یابند.
 4. محل قرارگیری ایمپلنت:
  • روی عضله پکتورال (subglandular): ایمپلنت زیر بافت سینه قرار داده می‌شود.
  • زیر عضله پکتورال (submuscular): ایمپلنت کاملاً یا بخشی زیر عضله قرار می‌گیرد.
 5. تصمیمات شخصی و سفارشی‌سازی:
  • انتخاب اندازه ایمپلنت بر اساس جثه، هدف زیبایی و ترجیحات شخصی
  • استفاده از تجهیزات سه‌بعدی و نرم‌افزار برای شبیه‌سازی نتایج مورد انتظار قبل از جراحی
 6. جایگزین‌های غیر ایمپلنتی:
  • فت گرافت: استفاده از چربی خود بدن برای افزایش حجم سینه.
  • برداشتن بافت: به عنوان بخشی از فرآیند کاهش سینه و یا تغییر شکل آن

گزینه های جایگزین ایمپلنت سینه

روش‌های مختلفی غیر از ایمپلنت به منظور افزایش سایز سینه وجود دارند. برخی از این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند

تزریق چربی: این روش شامل برداشتن چربی از یک ناحیه از بدن، مانند شکم یا ران، و تزریق آن به سینه‌ها می‌شود.

ورزش‌های مخصوص: برخی ورزش‌ها می‌توانند به تقویت عضلات سینه کمک کنند که این امر ممکن است به نظر سینه‌ها پرتر بیاید.

محصولات بزرگ‌کننده سینه: برخی کرم‌ها، ژل ، و مکمل‌های دیگر وجود دارند که ادعا می‌شود می‌توانند در افزایش سایز سینه مؤثر باشند.

پروتزهای خارجی: استفاده از پد‌ها یا پروتزهای سیلیکونی که در زیر لباس قرار می‌گیرند.

ماساژ: برخی اعتقاد دارند که ماساژ سینه می‌تواند به افزایش جریان خون و احتمالاً افزایش حجم سینه کمک کند.

پوشیدن لباس مناسب: استفاده از سوتین‌های push-up یا سوتین‌های با پرکننده که می‌توانند سینه‌ها را بزرگ‌تر نشان دهند.

هورمون‌درمانی: در برخی موارد، هورمون‌درمانی (مانند استروژن یا پروژسترون) ممکن است برای افرادی که می‌خواهند حجم سینه‌های خود را افزایش دهند، استفاده شود، اما این روش معمولاً توصیه نمی‌شود به سبب عوارض جانبی احتمالی.

استفاده از حجم دهنده‌های موقت: مانند حشو که می‌تواند در زیر پوست برای مدتی سینه را بزرگ تر نشان دهد.

قبل از انتخاب هر گونه درمان، مشاوره با یک پزشک متخصص بسیار مهم است. انتخاب روش مناسب بستگی به نیازها و ترجیحات شما و البته مشورت پزشکی دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها