ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست

ابدومینوپلاستی یا جراحي شكم در جهت حذف چربی اضافه در ناحیه شکم و فرم دهی به آن استفاده می شود. عمل ابدو پلاستی تفاوت های زیادی با لیپوساکشن و لیپوماتیک داشته و روش آن نسبت به درصد حجم چربی و بافت شکم، توسط پزشک متخصص انتخاب می شود.

نمونه کار ابدومینوپلاستی
نمونه کار ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم راه آخر برای افرادی است که با معضل چربی زیاد و پوست اضافه و افتاده در شکم و پهلوی خود دست و پنجه نرم می کنند. وقتی افزایش وزن بیش از حد و برای مدت طولانی باشد، پوست و بافت های بدن و شکم کش آمده و حالت افتاده پیدا می کنند. در این حال لاغری و کاهش وزن به تنهایی ممکن است نتواند مشکل پوست و بافت اضافه را برطرف کند و نیاز به روش تهاجمی جراحی مانند ابدومینوپلاستی یا تامی تاک باشد.

از دیگر مواردی که نیاز به عمل زیبایی شکم را تشدید می کند، سابقه حاملگی و بارداری است. در این حالت عضلات شکم نیز از هم فاصله گرفته و باعث ظاهر نامناسب شکم و میان تنه می شود. همینطور که می بینید این مشکلات باعث می شود تا ظاهر شکم مانند قبل نشده و نیاز به جراحی موثر و کاربردی مانند ابدومنیوپلاستی شکم کاملا احساس شود.

به طور کلی برای کاهش حجم شکم دو روش وجود دارد که شامل ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) و روش های مختلف لیپوساکشن می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که ابدومینوپلاستی فقط در ناحیه شکم قابل انجام است. بنابراین اگر قصد کاهش حجم در اعضای دیگر خود را دارید، باید لیپوساکشن یا لیپوماتیک را انتخاب کنید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شوید:

جراحی ابدومینوپلاستی برای چه افردایست
آیا عمل جراحی ابدومینوپلاستی فقط مخصوص خانم‌ها است؟
آیا فرد بعد از انجام آخرین زایمان می تواند تحت عمل آبدومینوپلاستی قرار گیرد؟
ابدومینوپلاستی کامل
مینی ابدومینوپلاستی
تفاوت ابدومینوپلاستی کامل و مینی ابدومینوپلاستی
مزایای ابدومینوپلاستی
عوارض ابدومینوپلاستی
اقدامات قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی
دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی
مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی
چه مدت پس از ابدومینوپلاستی زخم ها بهبود می یابد؟
چه مدت پس از عمل ابدومینوپلاستی می توان فعالیت های روزمره را از سر گرفت؟
آیا پس از انجام ابدومینوپلاستی جای برش باقی می ماند؟
تاثیر استفاده از گن روی نتیجه ابدومینوپلاستی
بعد از ترخیص بیمار چه داروهایی برای وی تجویز می شود؟

جراحی ابدومینوپلاستی برای چه افردایست

خانم هایی که بدنبال یک یا چند زایمان دچار شلی پوست ، تجمع چربی و کاهش تونیسته عضلات جدار شکن و ترک های پوستی بر روی شکم شده اند.

افرادی که وزن قابل توجهی از دست داده اند و می خواهند پوست شل باقی مانده از تغییر وزن خود را از بین ببرند.

افرادی که دچار چاقی مرضی بوده اند و تحت اعمال جراحی Bariatric (نظیر گاستریک باندینگ یا بای پاس معده به روش لاپاروسکوپیک) قرار گرفته و دچار کاهش وزن شدید شده ودچار افتادگی و شلی پوست در سرتاسر بدن و از جمله شکم و پهلو ها شده اند.

کسانی که به دنبال رسیدن به اندام ایده آل و اصلاح فرم بدن خود هستند.

نمونه کار ابدومینوپلاستی
نمونه کار ابدومینوپلاستی

آیا عمل جراحی ابدومینوپلاستی فقط مخصوص خانم‌ها است؟

خیر، این عمل در آقایان نیز قابل انجام می باشد، با افزایش اعمال جراحی bariatric تعداد آقایانی که کاندید این عمل می شوند رو به افزایش است. آقایان و خانم ها امروزه به تناسب اندام خود اهمیت می دهند و عمل های جراحی آبدومینوپلاستی طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

آیا فرد بعد از انجام آخرین زایمان می تواند تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار گیرد؟

توصیه می شود حداقل به مدت 6 ماه بعد از انجام زایمان، اقدام به عمل جراحی آبدومینوپلاستی نمایند، تا تغییرات ایجاد شده در دوران بارداری به حالت اولیه خود برگردند و به همین  دلیل انجام همزمان آبدومینوپلاستی با عمل سزارین توصیه نمی شود.

ابدومینوپلاستی به چند دسته تقسیم می شود؟

ابدو به دو روش انجام می‌ شود. تفاوت این دو روش در وسعت و گستردگی تغییرات است. در برخی از موارد لازم است بیمار به صورت کامل عمل را انجام دهد که به آن ابدومینوپلاستی کامل گفته می شود و در مواردی هم به دلیل چاقی کم فقط نیاز به مینی ابدومینوپلاستی است.

ابدومینوپلاستی کامل

این عمل در حالت بیهوشی انجام می‌ شود. برای انجام این روش در دو طرف لگن برش های طولی ایجاد می ‌شود. همچنین اطراف ناف هم برش زده می شود. با کمک این برش ها پوست شکم بالا زده می شود، به شکلی که می توان عضلات طولی شکم را مشاهده کرد. جراح این عضلات را به هم نزدیک کرده و با استفاده از بخیه در جای جدید خود ثابت می کند. در نتیجه ساختار شکم جمع تر شده و ناحیه شکمی فرم بهتری به خود می گیرد. پس از آن قسمت های اضافه پوست بریده شده، باقیمانده پوست به شکم بخیه زده می شود و منطقه قرار گیری ناف مشخص می شود. بسته به اینکه حجم اولیه شکم، طول برش های ایجاد شده تفاوت پیدا می‌ کند. پس از عمل برای خارج شدن خونابه، لوله های درن در زیر پوست جاگذاری می‌ شود. این درن ها توسط پزشک برداشته می شود.

نمونه کار ابدومینوپلاستی
نمونه کار ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل شامل موارد زیر می باشد:

کشیدن و به هم رساندن پوست باقی مانده و بخیه کردن آن

تعبیه سوراخ جدیدی برای ناف و قرار دادن آن سر جای خود

انجام برشی بزرگ در سر تا سر زیر شکم، به موازات پهلو چپ به راست یا برعکس

انجام برشی دیگر برای آزاد کردن ناف از بافت های اطرافش

در آوردن چربی ها و پوست های اضافی

جداکردن پوست از دیواره شکمی

همتراز و صاف کردن عضلات شکمی

مینی ابدومینوپلاستی

این عمل برای افرادی که دارای شکم های کوچک تر هستند و بیشتر حجم چربی در ناحیه زیرین شکم تجمع یافته، به کار می ‌رود. دوره نقاهت مینی ابدومینوپلاستی کوتاه ‌تر است و عمل در مدت زمان کمتری انجام می‌ شود. همچنین تعداد برش هایی که در این روش زده می ‌شود کمتر است. تفاوت اصلی این دو روش این است که در جراحی زیبایی شکم به روش مینی، موقعیت ناف تغییر نکرده و عضلات شکم نیز سفت تر نمی شود. زمان انجام این عمل حداکثر دو ساعت است.

نمونه کار ابدومینوپلاستی
نمونه کار ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

ایجاد برش بزرگی سرتاسر زیر شکم

جداکردن پوست از دیواره شکمی زیر ناف

برداشتن چربی های اضافی

بریدن پوست های اضافی

کشیدن و به هم رساندن پوست دو طرف شکم و بخیه کردن آن

تفاوت ابدومینوپلاستی کامل و مینی ابدومینوپلاستی

روش انجام عمل مینی تامی تاک یا مینی ابدو ساده تر بوده و دوره نقاهت کوتاه تری دارد. مینی تامی تاک برای افرادی به کار می رود که نیاز به تغییرات گسترده نداشته باشند.

جای برش کمتری در روش مینی ابدومینوپلاستی به جا می ماند.

در روش تامی تاک کامل (عمل ابدو کامل)، عضلات شکمی با کمک بخیه به هم نزدیک تر شده و سفت می شود.

در روش مینی تامی تاک جای ناف تغییر نمی کند.

ابدومینوپلاستی اطراف شکم

این عمل جراحی در ناحیه پشت و پایین پهلو ها انجام می گیرد و مناسب افرادی است که چاقی در آن ها محدود به شکم نیست و شامل پهلو ها و نواحی اطراف هم می شود. هنگامی که چربی اضافی در قسمت پشت و همچنین شکم وجود دارد، لیپوساکشن پشت یا ابدومینوپلاستی اطراف شکم هر دو گزینه های درمانی مناسبی هستند اما در روش دوم علاوه بر امکان از بین بردن چربی ناحیه لگن و پشت، پوست اضافی نیز خارج می شود که باعث اصلاح و بهبود شکل بدن خواهد شد.

بعد از انجام جراحی، محل برش ها بخیه شده و پانسمان می شوند. پزشک شما ممکن است بعد از عمل از یک بانداژ مخصوص الاستیکی نیز در پوشش ناحیه ی تحت عمل استفاده کند.

ابدومینوپلاستی معکوس

در مواردی دیگر و به تشخیص پزشک مانند کاهش وزن ناگهانی و زیاد و یا داشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم، نوع دیگری از این جراحی انجام می شود که به آن ابدومینوپلاستی معکوس می گویند. در این عمل برشی در زیر استخوان سینه ایجاد شده و پوست به جای آن که به سمت پایین کشیده شود به سمت بالا کشیده شده و بافت های اضافی از این ناحیه خارج می شوند.

مزایای ابدومینوپلاستی

با وجود روش جراحی تهاجمی و پیچیدگی عمل، مزایای جراحی ابدومینوپلاستی آن را به انتخاب اصلی اکثر افرادی که از چاقی ناحیه شکم رنج می برند، بدل کرده است. در ادامه با مزایای این عمل آشنا می شویم.

بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴، طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریكا، انجام جراحی ابدومینوپلاستی ۸۷ درصد افزایش داشته که این آمار بسیار چشمگیر است. تقریبا تمام این عمل ها به دلایل زیبایی و نه درمانی انجام شده اند، اما انجام ابدومینوپلاستی علاوه بر اهداف زیبایی، مزایای درمانی نیز به دنبال دارد؛ از جمله:

کاهش بی اختیاری ادرار

پس از زایمان طبیعی، برخی از خانم ها دچار بی اختیاری ادرار هنگام سرفه، عطسه، ورزش یا حتی خندیدن می شوند. در بیشتر موارد، این مشکل  بدون جراحی درمان می شود. اما در مورد افرادی که به مراقبت بیشتری احتیاج دارند، مطالعات متعددی نشان داده است که ابدومینوپلاستی می تواند به بهبودی آن ها کمک کند.

در طی این عمل با استفاده از بافتی نرم در نزدیکی ناحیه لگن، انسدادی جزئی در مثانه  ایجاد می شود و از این طریق بی اختیاری در ادرار کاهش می یابد.

بهبود و اصلاح فرم شکم

پس از کاهش شدید وزن یا حاملگی های متعدد، عضلات معده تحریک و متورم شده و رژیم یا ورزش به تنهایی نمی توانند کمکی به بهبود این وضع بکنند. ابدومینوپلاستی ماهیچه های ضعیف را محکم می کند و ضمن از بین بردن پوست و چربی اضافی، شکم را صاف کرده و تورم را از بین می برد.

ضعف عضلات شکمی غالبا با انحنای ستون فقرات به جلو یا عقب همراه است. بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، به لطف عضلات سفت شده ستون فقرات می تواند به حالیت اولیه ی خود باز گردد. این مورد  در تسکین انواع خاصی از کمردرد و بهبود وضعیت بدنی نیز نقش دارد، همچنین در ادامه باعث از بین بردن ترک های پوست شکم می شود.

در مواردی که پس از انجام لیپوساکشن پوست اضافه ایجاد شده باشد با استفاده از جراحی زیبایی شکم، پوست اضافه بریده شده و شکم صاف و یک دست برای بیمار ایجاد می شود.

باعث سفت شدن عضلات دیواره شکم می شود.

باعث از بین بردن حجم بالایی از چربی ها می شود.

با استفاده از این جراحی افتادگی شکم رفع خواهد شد.

به غیر از ابدومینوپلاستی هیچ راهی برای از بین بردن پوست اضافه شکم وجود ندارد. با این روش می ‌توان پوست شکم را جمع کرد.

عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض جراحی زیبایی شکم بسته به دلایل مختلفی تغییر می‌ کند و می‌توان گفت عوارض ابدومینوپلاستی برای تمام افراد یکسان نیست بسیاری از عوارض عمل شکم موقتی بوده و با رعایت دقیق مراقبت های بعد از عمل از بین می رود.

مانند هر عمل جراحی دیگر، خطرات و عوارضی در مورد ابدومینوپلاستی نیز وجود دارد. در صورت داشتن شرایط و بیماری هایی مانند عدم گردش خون مناسب، دیابت، نارسایی قلب و ریه، بیماری کبدی یا سیگار کشیدن ممکن است ریسک ایجاد عوارض بیشتر شود. این عوارض می توانند شامل موارد زیر باشند.

-ایجاد زخم
-خونریزی
-عفونت
-سروما و یا تجمع مایعات در بافت
-لخته شدن خون
-تهوع و یا تغییر در حواس
-خطرات و عوارض مربوط به داروهای بیهوشی
– نکروز چربی (مرگ بافت چربی در اعماق پوست)
-همچنین ممکن است در این دوره دچار بی حسی، کبودی و خستگی عمومی نیز بشوید.

بعد از عمل شکم، درد و تورم در محل جراحی به وجود می آید که موقتی بوده و با مسکن قابل رفع است.

در نواحی مختلف بدن ممکن است احساس خستگی و کمبود انرژی به وجود آید. همچنین در قسمت شکم و اطراف آن نیز کبودی ایجاد می‌ شود.

در صورتی که جراح با مهارت و دقت بالا ابدومینوپلاستی را انجام دهد، امکان بروز این مشکلات کمتر می شود. همچنین مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم نیز نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض و مشکلات ذکر شده دارد.

اقدامات قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی

برای تضمین موفقیت جراحی زیبایی شکم، وظایف خاصی بر عهده بیمار است که باید پیش از جراحی انجام شود. در ادامه اقدامات قبل از عمل ابدومینوپلاستی را مرور می کنیم.

مهم ترین اقدام، جستجو و یافتن بهترین جراح ابدومینوپلاستی است تا از روند استاندارد و ماهرانه جراحی اطمینان حاصل شود.

بیمار حتماً باید در جلسه مشاوره شرکت کرده و به توصیه‌ های جراح توجه کند.

قبل از عمل به مدت دو هفته نباید سیگار مصرف شود. البته بهتر است که بیمار به صورت کامل مصرف سیگار را قطع کند.

بیمار باید یک ماه قبل از عمل ابدومینوپلاستی شکم غذاهای مقوی و سالم مصرف کند.

باید سوابق پزشکی خود را در اختیار جراح بگذارد.

در صورتی که حساسیت پزشکی و تغذیه ای خاصی وجود داشته باشد باید به پزشک اطلاع دهد.

باید منزل خود را برای بعد از عمل آماده کند.

بیمار نباید 15 روز قبل از عمل، رژیم غذایی داشته باشد.

مصرف دارو های ضد التهاب و یا مکمل های گیاهی باید قطع شود.

مواد نیکوتین دار نباید مصرف شود. همچنین مصرف الکل باید قطع شود.

بیمار در روز عمل باید ناشتا باشد‌. به این منظور نباید 8 ساعت قبل از عمل چیزی میل کرد.

شب قبل از ابدومینوپلاستی باید دوش بگیرد.

دو ساعت قبل از عمل باید مصرف آب را قطع کند.

در صورتی که از قرص های ویتامین مصرف می کند باید به جراح اطلاع دهد.

بهتر است موهای روی شکم و اطراف آن تراشیده شوند.

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی به تایپ بدنی بیمار و حجم عمل بستگی دارد.

تا 2 الی 3 روز بعد از جراحی، احساس درد وجود دارد. برای کاهش این درد ها مسکن معمولی مصرف می شود. فقط باید از مسکن هایی که جراح تجویز کرده است، استفاده کرد.

بیمار تا چند روز ترشحات خونابه ای دارد. به همین دلیل ممکن است از لوله درن استفاده شود. در صورتی که خونریزی وجود داشته باشد بهتر است جراح در جریان قرار بگیرد.

با تشخیص جراح پس از چند روز لوله درن جدا می شود.

با انجام دقیق مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل و ویزیت های منظم جراح، می توان دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی را به سرعت و با بهترین شکل طی کرد.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی توسط پزشک یا کادر درمانی به بیمار آموزش داده می شوند. انجام مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم، ضروری بوده و نقش مهمی در نتیجه عمل دارد.

بیمار تا چند روز پس از عمل شکم باید برای جلوگیری از لخته شدن خون فعالیت های معمولی و قدم زدن آهسته انجام دهد.

بهتر است در هنگام استراحت سر بالاتر از دیگر اعضای بدن قرار گیرد. به منظور این کار می توان از چند بالش استفاده کرد.

نباید روی شکم خوابید. در صورتی که بیمار بخواهد روی پهلو ها بخوابد باید پاهای خود را جمع کند.

نباید تا چند هفته فعالیت های سنگین و ورزش های پرتحرک انجام شود.

بیمار نباید به صورت طولانی مدت استراحت کند.

در محل عمل مقداری کبودی به وجود می‌ آید که کاملاً طبیعی است.

مصرف میوه می‌ تواند باعث تسریع روند بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی شود. بهتر است آناناس تازه مصرف شود. مصرف ماهی و میگو نیز توصیه می شود.

بیمار تا دو هفته پس از عمل باید مصرف نمک و چربی را به حداقل برساند.

پس از عمل باید گن مخصوص عمل شکم را تهیه و استفاده کرد. اندازه گن ها نباید بیش از حد تنگ یا گشاد باشد.

تا دو هفته پس از عمل باید مصرف سدیم را کاهش داد.

داروهای تجویز شده را باید به طور کامل مصرف کرد.

چه مدت پس از ابدومینوپلاستی زخم ها بهبود می یابد؟

در روزهای اول بعد از جراحی، زخم ها قرمز و حساس بوده و ظاهر نسبتا خوبی دارند. پس از گذشت دو ماه از عمل شکم، زخم ها تیره تر شده و هرچه زمان می ‌گذرد این تیرگی بیشتر می شود. اما در نهایت زخم ها کمرنگ تر شده و با رنگ نواحی اطراف هماهنگ می شود. همچنین سطح روی زخم نیز صاف می ‌شود و یک سال پس از انجام جراحی ابدومینوپلاستی فقط خط باریکی به جا می ماند. در صورتی که این خط ها بیمار را اذیت کند، می ‌توان با استفاده از روش‌های جراحی ساده برای کمرنگ تر شدن آن اقدام کرد.

چه مدت پس از عمل ابدومینوپلاستی می توان فعالیت های روزمره را از سر گرفت؟

بیمار پس از انجام جراحی زیبایی شکم می تواند به انجام کارهای معمولی خود بپردازد. انجام ورزش های سخت و کارهای سنگین تا یک الی دو ماه (بسته به سطح جراحی) ممنوع است. همچنین فرد پس از انجام جراحی زیبایی شکم تا یک ماه نباید رانندگی کند.

آیا پس از انجام ابدومینوپلاستی جای برش باقی می ماند؟

برش مورد نیاز برای جراحی ابدومینوپلاستی کامل از یک استخوان ران تا استخوان ران دیگرایجاد می‌شود و ممکن است به شکل  V یا U  باشد، به ‌گونه ای ‌که جای زخم در خط بیکینی پنهان شود. جراح بر اساس ترجیحات شما و میزان اصلاح مورد نیاز، شکل و طول برش را تعیین می‌ کند. همچنین ممکن است برشی در اطراف ناف ایجاد شود.

پس از انجام این عمل جای بخیه ها از بین می رود اما جای برش به جا می ماند. البته جای برش به صورت خط باریکی بوده و با مرور زمان کمرنگ می شود. روش های جراحی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آنها می توان جای برش ها را از بین برد. همچنین استفاده از پماد های مخصوص می ‌تواند باعث کمرنگ شدن جای برش عمل ابدومینوپلاستی شکم شود.

تاثیر استفاده از گن روی نتیجه ابدومینوپلاستی

پس از انجام جراحی زیبایی شکم فضای خالی در ناحیه شکم به وجود می‌آید. بنابراین در این فضا مایعاتی هم چون خونابه جمع می ‌شود. در صورتی که این مایعات خارج نشود ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. با پوشیدن گن مخصوص، مایعات از فضای زیرپوست خارج شده و پوست شکم به بافت‌ های زیرین خود اتصال پیدا می کند. با استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی، تورم زودتر و بهتر کاهش یافته و دوره بهبودی بیماری سریع تر طی می شود.

همچنین استفاده از گن پس از عمل زیبایی شکم باعث به وجود آمدن سطح صاف در شکم خواهد شد. گن باعث می ‌شود پوست در جای خود قرار گرفته و به صورت درست به بافت زیرین خود متصل شود. این گن ها فشار یکنواختی را بر روی شکم وارد کرده و از ایجاد ناهمواری جلوگیری می‌ کند. علاوه بر این استفاده از گن باعث می ‌شود که زخم ها سریع تر بهبود یابند. زمانی که زخم ها آزاد باشند و بر روی هم بلغزند، هم دیرتر بهبود پیدا کرده و هم سطح روی آن ها ناهموار می شود.

بعد از ترخیص بیمار چه داروهایی برای وی تجویز می شود؟

جهت جلوگیری از عفونت محل عمل، آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود که بسته به نوع آنتی بیوتیک نحوه و مدت مصرف آن توضیح داده می شود.

جهت کنترل درد بعد از عمل ، برای بیمار داروهایی مانند استامینوفن کدئین یا شیاف و در مواری آمپول تزریقی استفاده می شود که نحوه مصرف آن در هنگام ترخیص توضیح داده می شود.

 در صورت داشتن یبوست (قبل از عمل جراحی) به پزشک جراح خود اطلاع دهید تا دارو ی مناسب تجویز شود.

استفاده از چه مواردی می تواند باعث تسریع در التیام محل جراحی شود؟

            استفاده از ترکیبات Vitamin C

لیفت شکمبهبود ظاهر شما با جراحی زیبایی شکم شکم سفت و خوش فرم یکی از معیارهای تناسب اندام بوده و تقریباً تمامی بانوان و آقایان تلاش می کنند تا با ورزش کردن و کنترل وزن به این مهم دست پیدا نمایند. اما برخی اوقات حتی با انجام این روش ها نیز نمی توان به زیبایی و تناسب اندام رسید. در این میان حتی افرادی با وزن نه چندان زیاد نیز می توانند شکم بیرون زده یا افتاده داشته باشند. در ذیل به برخی از دلایل بد فرمی های شکم اشاره می نماییم: افزایش سن عوامل موروثی تجربه حاملگی جراحی هایی در ناحیه شکم افزایش و کاهش وزن ناگهانی و در کل نوسانات مکرر وزن جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، به منظور از بین بردن چربی و یا پوست اضافی شکم صورت می پذیرد. در ابدومینوپلاستی با بازیابی بخش سست شده و تحلیل رفته بافت ماهیچه ای شکم می توان تا حد زیادی به سفت کردن این ناحیه کمک نمود. آنچه این عمل انجام نمی‌دهد: گرچه ابدومینوپلاستی می تواند تأثیر بسزایی در خوش فرمی اندام شما داشته باشد، اما موجب کاهش وزن نشده و جایگزینی برای برنامه های ورزشی محسوب نمی شود. همچنین ماندگاری نتایج مثبت حاصل از ابدومینوپلاستی به میزان زیادی به برنامه های ورزشی شما بستگی دارد. لذا توصیه می شود افرادی که تصمیم به کاهش وزن بیشتری دارند و یا می خواهند در آینده حاملگی را تجربه نمایند، ابدومینوپلاستی را به زمان آینده موکول نمایند

ترک های پوستی به علت کشیده شدن پوست در پی افزایش و کاهش وزن به وجود می آیند. این عارضه های پوستی که در بیش تر افراد نیز یافت می شوند، با ابدومینوپلاستی بر طرف نمی شوند. گفتنی است با برداشتن پوست اضافی در طول جراحی زیبایی شکم تنها ممکن است تا حد زیادی از میزان این ترک های پوستی کاسته شود.   آیا این عمل برای من مناسب است؟ تامی تاک یا ابدومینوپلاستی کاملاً به انتخاب شخص (بدون توجه به نظر اطرافیان یا نزدیک شدن به یک تصویر ایده آل ذهنی) بستگی دارد. در حالت کلی ابدومینوپلاستی برای افراد ذیل می تواند مفید واقع شود: افرادی که از لحاظ فیزیکی در سلامت کامل بوده و وزن ثابتی دارند. افرادی که با عوارض این عمل آشنایی داشته و تصور منطقی از نتایج عمل دارند. افرادی که سیگاری نیستند. افرادی که از بد فرمی های شکم خود ناراضی هستند.   طی جلسه مشاوره چه باید کرد؟ موفقیت و ایمنی جراحی زیبایی شکم به میزان زیادی به وضعیت شما پیش از عمل وابسته می باشد. لذا بهتر است کلیه اطلاعات لازم را در مورد سبک زندگی و حال عمومی خود در اختیار جراح فوق تخصص پلاستیک مربوطه قرار دهید. آماده صحبت کردن در مورد نکات زیر باشید: اهداف شما از انجام جراحی ابدومینوپلاستی شرایط سلامتی فرد، آلرژی های دارویی و داروهای درمانی که شما استفاده می نمایید. وضعیت استفاده از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر جراحی های قبلی جراح فوق تخصص پلاستیک در جلسات مشاوره ای قبل از ابدومینوپلاستی می بایست پیرامون مباحث ذیل با شما گفت و گو نماید: ارزیابی وضعیت سلامت عمومی، مراقبت های بیمار و عوارض جانبی عمل تصویر برداری هایی که لازمه عمل ابدومینوپلاستی می باشند. گزینه هایی که در مورد ابدومینوپلاستی وجود دارد. توصیه های درمانی   آماده شدن برای جراحی برای ایجاد آمادگی پیش از انجام ابدومینوپلاستی، جراح فوق تخصص پلاستیک موارد ذیل را توصیه می نماید: انجام آزمایش‌های روتین قبل از عمل مانند‌CBC‌، قندخون، اوره، کراتینین، تست‌های انعقادی و سایر آزمایش‌ها طبق نظر جراح داروهای خاصی را مصرف کرده یا طرز مصرف داروهای فعلی خود را تغییر دهید. سیگار کشیدن واستفاده ازمحصولات تنباکوشامل مشتقات نیکوتین ، ادامس وسیگارهای الکترونیکی را مدتی قبل از جراحی ترک کنید 4)تا 6 هفته قبل از جراحی (،سیگار می تواند باعث تاخیردر ترمیم زخم ونکروزپوستی وعفونت قفسه سینه گردد. از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب( Advil,Motrin,Aleve )و مکمل‌های غذایی و گیاهی )ویتامین E ،اسیدهای چرب امگا 3 وچای سبز) که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند، اجتناب نمایید. از مصرف قرص ضدبارداری 6 هفته قبل از جراحی خودداری وازیک روش جایگزین جهت کاهش خطر ترومبوزیا لخته خون استفاده شود. آموزش‌های ویژه شما شامل موارد زیر خواهد بود: اقدامات لازم در روز عمل جراحی استفاده از بیهوشی طی عمل جراحی شکم. نکات مراقبتی بعد از جراحی و پیگیری های مورد نیاز   حقایق مهم درباره مخاطرات ابدومینوپلاستی هر چند که ابدومینوپلاستی می تواند شما را به اهداف زیبایی خود نزدیک نماید اما این عمل معمولاً از جراحی های ضروری به شمار نیامده و فرد می تواند شخصاً در مورد انجام دادن یا ندادن آن تصمیم گیری نماید.

لذا بهتر است پیش از انجام جراحی زیبایی شکم با عوارض احتمالی آن آشنا شده و خود را بیش تر برای انجام دادن آن آماده نمایید. از شما خواسته خواهد شد که برگه‌های رضایت را امضاء کنید تا مشخص شود که شما نوع عمل جراحی، مخاطرات و عوارض احتمالی آن را کاملا فهمیده‌اید. عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی عبارتند از: عوارض ناشی از بیهوشی خونریزی عفونت آمبولی هوا در حین تزریق سرم روند کند ترمیم زخم و اسکارهای ناشی از جراحی از بین رفتن بخش زیادی از پوست بی حسی و کم شدن حساسیت پوست بدرنگی پوست و تورم طولانی مدت شکم بعد از جراحی اسکارهای نامطلوب و محسوس برداشتن بیش از حد پوست و بخیه زدن نادرست نکروز چربی به این معنا که بخشی از بافت چربی در زیر پوست به نحوی از بین می رود که موجب فرورفتگی پوست می شود. ترومبوز وریدی عمیق، قلبی و ریوی ممکن است در طول جراحی به وجود آید. ناهمگونی های بافت شکم و عدم زیبایی ظاهری ناحیه ابدومینال درد های پیاپی اگر جراحی ابدومینوپلاستی شما به صورت سرپایی انجام می شود، نیاز است یک نفر را همراه خود داشته باشید، تا شما را به محل عمل برساند و بتواند شما را به منزل برگرداند. پیامدهای ابدومینوپلاستی چیست ؟ دربیمار اسکارهای قابل ملاحظه (توجه) باقی می ماند.اسکار اصلی به صورت اریب درقسمت پایین شکم ودر ابدومینوپلاستی استاندارد اسکار اطراف (دور) ناف ایجاد می شود. اسکارهای مختلف دیگر ممکن است نتیجه مشکلات شخصی بیمار باشد. اسکار (جای زخم) دربعضی از بیماران بهتر است. درهمه موارد همه اسکارها ابتدا قرمز ومتورم هستند. ضروری است که بیمار درمورد این اسکارها قبل از جراحی با جراح خود مشورت و از نتیجه آن آگاه باشد. اگرچه جراح سعی در پوشاندن اسکار زیر لباس زیر و لباس شنا (مایو) میکند. بی حسی در قسمت پایین شکم بعد از جراحی به طور موقتی وجود دارد ولی دائمی نیست. تورم بالای اسکار که معمولا نتیجه جمع شدن مایع میان بافتی است، که به طور نرمال ازکشاله ران کشیده می شود.   چه محدودیت هایی وجود دارد؟ به علت کشیدگی پوست به سمت پایین، کمر حالت کشیده و سفت به خود نمی گیرد. اگر بخواهیم کمر را سفت کنیم، باید پوست اضافی و چربی را توسط برش عمودی از وسط خارج کنیم. در حالیکه اسکار ناشی از برش عمودی، نمای زیبایی در اندام فرد ایجاد نمی کند. به طور معمول، جدار شکمی دارای بافت چربی بیشتری نسبت به کشاله ی ران می باشد. بنابراین اگر عمل لیپوساکشن صورت نگیرد، شاهد یک برآمدگی ناشی از بافت های چربی موجود در سطح بالای اسکارهای باقی مانده، می باشیم.   دوره بهبودی پس از آنکه ابدومینوپلاستی تمام شد، شکم شما و بخیه هایتان بانداژ می شود. ناحیه ای که جراحی بر روی آن انجام شده با باند استریل شده به گونه ای که نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد پوشیده شده و تا بهبود کامل زخم ها می بایست به طور مکرر این پوشش تعویض گردد. لوله کوچکی ممکن است به صورت موقتی و برای جمع آوری خون آبه و یا محتویات دیگر در زیر پوست کار گذاشته شود. جهت تسریع در روند بهبود، جراح پلاستیک موارد ذیل را به شما یادآوری می نماید: نحوه نگهداری و خشک کردن زخم های باقی مانده از جراحی زیبایی شکم داروهایی که لازم است به منظور بهبود سریع تر و جلوگیری از عفونت بدن مصرف نمایید. نگرانی هایی که ممکن است در مورد سلامت عمومی و محل جراحی وجود داشته باشد. حتما از جراح پلاستیک خود، سوالات خاص در مورد دوره بهبود را بپرسید: پس از جراحی به کجا برده خواهم شد؟ چه داروهایی پس از عمل تجویز می‌گردد؟ آیا پس از عمل پانسمان یا بانداژ خواهم داشت، چه هنگام باید پانسمان را برداشت؟ آیا باید بخیه‌ها را کشید، چه موقع؟ از چه هنگام می‌توانم فعالیت طبیعی یا ورزش کردن را از سر بگیرم؟ چه موقع برای پیگیری مراجعه کنم؟ اعمال جراحی قبلی شکم ممکن است نتایج عمل ابدومینوپلاستی را محدود نمایند. در زنانی که سابقه ی زایمان سزارین داشته اند، جوشگاه موجود از زایمان را می‌توان در داخل جوشگاه جدید قرار داد.   هزینه عمل جراحی شکم چقدر است؟ هزینه همواره یکی از ملاحظات جراحی‌های غیر اورژانس است. هزینه‌های جراحی شکم ممکن است بسیار متغیر باشد. هزینه یک جراح برای عمل جراحی شکم ممکن است بر اساس تجربه او یا موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد. بسیاری از جراحان پلاستیک در مورد هزینه‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کنند، بنابراین حتما در این مورد بپرسید. هزینه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد: هزینه حق العمل جراح هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی هزینه بیهوشی هزینه نسخه‌های دارویی هزینه لباس‌های بعد از عمل هزینه آزمایش‌های پزشکی رضایت شما مهمتر از میزان هزینه ی پرداختی است. همچنین دستمزد جراح پلاستیک بسته به میزان تجربه وی، تکنیک استفاده شده در حین جراحی و موقعیت مکانی کلینیک می تواند متفاوت باشد. در هنگام انتخاب جراح پلاستیک خود فراموش نکنید که به مواردی همچون راحتی خود با وی توجه ویژه نمایید.   آشنایی با واژگان ابدومینوپلاستی: عمل جراحی برای تصحیح پوست اضافه که بر روی شکم، آویزان شده است. دیاستاز: وضعیت باز شدن عضلات شکم از هم. بیهوشی عمومی: مصرف داروها یا گازها حین عمل جراحی برای تسکین درد یا تغییر هوشیاری. هماتوم: جمع شدن خون زیر پوست. تسکین داخل وریدی: تزریق مسکن‌ها به داخل ورید به منظور آرام بخشی. لیپوساکشن: لیپوپلاستی و ساکشن لیپکتومی نیز نامیده می‌شود، که برای خارج کردن بافت چربی از زیر سطح پوست و کاهش پری ناحیه صورت می گیرد. بی حسی موضعی: تزریق مستقیم دارو به محل برش جراحی برای تسکین درد. بخیه: نخ‌هایی که جراحان برای نگه داشتن پوست و بافت‌ها در کنار یکدیگر به کار می‌برند. جراحی شکم: عمل جراحی برای تصحیح پوست اضافه که بر روی شکم آویزان شده است.   سوالاتی که از جراح پلاستیک خود می‌پرسم. آیا شما دانشنامه بورد جراحی پلاستیک دارید؟ آیا شما عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران هستید؟ آیا شما مشخصا دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک را گذرانده‌اید؟ چند سال دوره آموزش جراحی پلاستیک را گذرانده‌اید؟ شما در کدامیک از بیمارستان‌ها اجازه انجام این عمل را دارید؟ در صورت انجام عمل در مرکز جراحی یا مطب، آیا این مرکز پروانه قانونی فعالیت دارد؟ تاکنون چند بار این عمل را انجام داده‌اید؟ آیا من کاندید مناسبی برای این عمل هستم؟ برای حصول بهترین نتیجه، چه کارهایی را باید انجام دهم؟ کجا و چگونه عمل مرا انجام می‌دهید؟ کدام روش جراحی را برای من توصیه می‌کنید؟ چه نوع برش جراحی، به چه اندازه، به چه شکل و در چه مناطقی را برای من توصیه می‌کنید؟ دوره بهبودی من چقدر طول می‌کشد و طی آن به چه کمک‌هایی نیاز خواهم داشت؟ مخاطرات و عوارض احتمالی عمل من چیست؟ چگونه باید عوارض را درمان نمود؟ پس از گذشت زمان و بعد از بارداری، شکم من چطور به نظر خواهد رسید؟ اگر از عمل خود ناراضی باشم، چه گزینه‌هایی در اختیار خواهم داشت؟ نتایج احتمالی عمل من چگونه است؟   مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی درد تا سه روز به حداکثر رسیده و سپس کاهش می‌یابد که طی این دوره، مسکن جوابگو خواهد بود. برای کاهش درد، هنگام استراحت سر را بالاتر از معمول و بدن را خم نگه دارید. تا چند هفته از فعالیت سنگین پرهیز کنید (فعالیت معمول ضرری ندارد اما استراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش می‌دهد). در صورت عدم رعایت موارد فوق، امکان ورم طولانی و از بین رفتن لبه‌های فلاپ به علت کاهش خونرسانی وجود دارد. کبودی خفیف شکم طبیعی است. آناناس تازه (نه کمپوت آن) حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود، بهتر است. مصرف میوه‌جات، ماهی، میگو و امگا 3 به وفور توصیه می‌شود. نوشیدن مقدار فراوان مایعات درروز ترشح خونابه تا چند روز طبیعی است اما در صورت خونریزی واضح و قابل توجه، باید اطلاع داده شود (این احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد). ویزیت روز سوم برای بررسی محل عمل و خروج درن (در صورت وجود) لازم است. ویزیت هفته اول برای بررسی محل عمل لازم است. بخیه‌ها در روز دهم تا چهاردهم (به جز موارد خاص) برداشته می‌شوند. گاهی لبه‌های فلاپ به علت کاهش خونرسانی از بین می‌روند که نیازمند اصلاح پس از بهبودی کامل، در مطب خواهد بود. مقدار ورم تا سه روز ممکن است بیشتر شود که طبیعی است. با این وجود در صورت داشتن درد قابل ملاحظه، تماس گرفته شود. مقدار ورم متغیر بوده و صبح‌ها بیشتر است که با بالاتر قرار دادن سر و خم نگه داشتن بدن هنگام استراحت و پرداختن به فعالیت معمولی، به حداقل می‌رسد. تا ۱۵ روز، مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود. داروهای خود را تا آخر مصرف کنید. مصرف دخانیات تا چند هفته پس از عمل موجب تاخیر در بهبودی و افزایش عوارض می‌شود. پوشیدن گن حداقل به مدت یک ماه سبب کاهش تورم وبهبود می گردد. توجه: در صورت وجود هر گونه سوال که پاسخ آن ذکر نشده، با پزشک خود تماس بگیرید. مانند هر عمل زیبایی، ابدومینوپلاستی هم ممکن است به اعمال اصلاحی جزئی بعدی نیاز داشته باشد. ماندگاری اثرات مفید حاصل از جراحی با مد نظر قرار دادن تمرینات ورزشی و مصرف مواد غذایی مناسب، بیشتر می شود. ابدومینوپلاستی

مشاوره آنلاین