آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود

ابتلا به سرطان و یا احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان بعد از جراحی پروتز سینه، یکی از نگرانی های خانم هایی می باشد که مایل به انجام جراحی پروتز سینه هستند. در جواب به این سوال که آیا پروتز سینه باعث ایجاد سرطان می شود و یا درصد احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟ با قاطعیت جواب منفی است.

در حال حاضر هیچ تحقیق پزشکی اثبات شده ای مبنی بر تاثیر پروتز سینه در ابتلا به سرطان وجود ندارد و نمی توان ابتلا به سرطان سینه را از عوارض جانبی پروتز سینه دانست.

بعضی از افراد اعتقاد دارند قرارگرفتن یک جسم خارجی در بدن ( پروتز سینه ) سلول های بدن را مستعد سرطانی شدن کرده و وجود همین جسم خارجی از تشخیص به موقع سرطان سینه جلوگیری می کند. در حقیقه هیچ کدام از این باورهای صحیح نمی باشد و هیچ ارتباطی بین افزایش احتمال سرطان و پروتز سینه وجود ندارد.

آیا پارگی پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

یکی از نگرانی های اصلی در مورد خطر بروز سرطان سینه مربوط به زمان پارگی پروتز سینه می شود. در مورد خطر ابتلا به سرطان و پارگی پروتز سینه توضیح دو نکته ضروری است.1- با این که نگرانی از ترکیدن و پارگی پروتز سینه در همه موارد وجود دارد ولی در صورتی که از پروتز سینه با برندهای معتبر استفاده کرده باشید، احتمال پارگی پروتز سینه به شدت کاهش پیدا می کند. برندهای معتبر تولیدکننده پروتز سینه، برای جلوگیری از نشت مواد داخل پروتز و مقاومت بیشتر، محصولات خود را به صورت لایه لایه تولید می کنند. همین امر باعث می شود تا در صورت پاره شدن یکی از لایه های پروتز، باقی لایه ها فرم پروتز را حفظ کرده و از خروج مواد جلوگیری کنند.2- در تولید پروتزهای سینه بسته به نوع پروتز از دو ماده سیلیکون و یا آب نمک با درجه کیفی طبی و پایین سطح سمیت ممکن استفاده می شود.

در پروتزهای سیلیکونی مواد تشکیل دهنده پروتز حالت نمیه جامد و چسبنده داشته ودر صورت پاره شدن پروتز مواد به بیرون از پروتز نشت نمی کند. در پروتزهای آب نمکی نیز مواد داخل پروتز خاصیت استریل داشته به هیچ وجه باعث بروز سرطان نمی شود.

باید توجه داشته باشید که برای تشخیص وضعیت پروتز سینه باید به صورت منظم در بازه های زمانی مشخص شده توسط پزشک جراح، برای معاینه مراجعه کنید تا در صورت تشخیص پارگی سریعا پروتز سینه معیوب تعویض شود.

در صورت تمایل برای آشنایی با بهترین برندهای پروتز سینه می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

آیا پروتز سینه در تشخیص سرطان سینه اختلال ایجاد می کند؟

برای تشخیص سرطان سینه می توان از آزمایش ها و تست های مختلفی مانند آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی و ماموگرافی و تست های آزمایشگاهی استفاده کرد.

با پیشرفت تکنولوژی تصویربرداری پزشکی، پروتز سینه هیچ اختلالی در تشخیص به موقع سرطان سینه ایجاد نمی کند. انجام دقیق ماموگرافی بستگی زیادی به مهارت و دقت رادیولوژیست دارد. در روش های جدید، ماموگرافی از چند ناحیه و با جابجایی مختصر پروتز صورت می گیرد تا هیچ نقطه ای از دید خارج نماند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها