آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود

آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود
آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود

ابتلا به سرطان و یا احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان بعد از جراحی پروتز سینه، یکی از نگرانی های خانم هایی می باشد که مایل به انجام جراحی پروتز سینه هستند. در جواب به این سوال که آیا پروتز سینه باعث ایجاد سرطان می شود و یا درصد احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟ با قاطعیت جواب منفی است.

در حال حاضر هیچ تحقیق پزشکی اثبات شده ای مبنی بر تاثیر پروتز سینه در ابتلا به سرطان وجود ندارد و نمی توان ابتلا به سرطان سینه را از عوارض جانبی پروتز سینه دانست.

بعضی از افراد اعتقاد دارند قرارگرفتن یک جسم خارجی در بدن ( پروتز سینه ) سلول های بدن را مستعد سرطانی شدن کرده و وجود همین جسم خارجی از تشخیص به موقع سرطان سینه جلوگیری می کند. در حقیقه هیچ کدام از این باورهای صحیح نمی باشد و هیچ ارتباطی بین افزایش احتمال سرطان و پروتز سینه وجود ندارد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شوید:
آیا پارگی پروتز سینه باعث سرطان می شود؟
آیا پروتز سینه در تشخیص سرطان سینه اختلال ایجاد می کند؟

آیا پارگی پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

یکی از نگرانی های اصلی در مورد خطر بروز سرطان سینه مربوط به زمان پارگی پروتز سینه می شود. در مورد خطر ابتلا به سرطان و پارگی پروتز سینه توضیح دو نکته ضروری است.

1- با این که نگرانی از ترکیدن و پارگی پروتز سینه در همه موارد وجود دارد ولی در صورتی که از پروتز سینه با برندهای معتبر استفاده کرده باشید، احتمال پارگی پروتز سینه به شدت کاهش پیدا می کند.

برندهای معتبر تولیدکننده پروتز سینه، برای جلوگیری از نشت مواد داخل پروتز و مقاومت بیشتر، محصولات خود را به صورت لایه لایه تولید می کنند. همین امر باعث می شود تا در صورت پاره شدن یکی از لایه های پروتز، باقی لایه ها فرم پروتز را حفظ کرده و از خروج مواد جلوگیری کنند.

2- در تولید پروتزهای سینه بسته به نوع پروتز از دو ماده سیلیکون و یا آب نمک با درجه کیفی طبی و پایین سطح سمیت ممکن استفاده می شود.

در پروتزهای سیلیکونی مواد تشکیل دهنده پروتز حالت نمیه جامد و چسبنده داشته ودر صورت پاره شدن پروتز مواد به بیرون از پروتز نشت نمی کند. در پروتزهای آب نمکی نیز مواد داخل پروتز خاصیت استریل داشته به هیچ وجه باعث بروز سرطان نمی شود.

باید توجه داشته باشید که برای تشخیص وضعیت پروتز سینه باید به صورت منظم در بازه های زمانی مشخص شده توسط پزشک جراح، برای معاینه مراجعه کنید تا در صورت تشخیص پارگی سریعا پروتز سینه معیوب تعویض شود.

در صورت تمایل برای آشنایی با بهترین برندهای پروتز سینه می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

آیا پروتز سینه در تشخیص سرطان سینه اختلال ایجاد می کند؟

برای تشخیص سرطان سینه می توان از آزمایش ها و تست های مختلفی مانند آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی و ماموگرافی و تست های آزمایشگاهی استفاده کرد.

با پیشرفت تکنولوژی تصویربرداری پزشکی، پروتز سینه هیچ اختلالی در تشخیص به موقع سرطان سینه ایجاد نمی کند. انجام دقیق ماموگرافی بستگی زیادی به مهارت و دقت رادیولوژیست دارد. در روش های جدید، ماموگرافی از چند ناحیه و با جابجایی مختصر پروتز صورت می گیرد تا هیچ نقطه ای از دید خارج نماند.

دکتر اسماعیل اسلامیایمپلنت سینه باعث سرطان سینه نمی شود. آنها شانس سرطان سینه شما را نیز افزایش نمی دهند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که زنان دارای پروتز سینه شانس بیشتری برای ابتلا به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک (ALCL) دارند. ALCL نوعی لنفوم غیر هوچکین است. این سرطانی است که در سیستم لنفاوی شما (سیستمی که به بدن شما کمک می کند تا با عفونت و بیماری مبارزه کند) شروع می شود و در سلول های خونی شما قوی تر می شود. اگر پروتز سینه دارید یا به فکر انجام آن بوده اید، نکاتی وجود دارد که باید بدانید. چرا ایمپلنت ها با سرطان مرتبط هستند؟ کارشناسان کاملاً مطمئن نیستند که چرا پروتز سینه احتمال ابتلا به ALCL را افزایش می دهد. چیزی که آنها می دانند این است که 93٪ تا 96٪ از زنانی که ALCL دریافت می کنند، ایمپلنت بافت دارند. این بدان معناست که بدنه آنها به جای صاف بودن، ناهموار است. مانند ایمپلنت های صاف، ایمپلنت های بافت دار برای جراحی زیبایی و ترمیمی سینه استفاده می شوند. ایمپلنت های بافت دار کمتر متحرک می شوند یا باعث ایجاد موج در پوست شما می شوند. اما کارشناسان بر این باورند که سطح بافت آنها ممکن است سیستم ایمنی برخی زنان را تحریک کند تا به روشی واکنش نشان دهد که منجر به سرطان شود. چه کسی در معرض خطر است؟ ALCL شکل نادری از سرطان است. حتی اگر ایمپلنت دارید، شانس شما برای دریافت ALCL بسیار کم است. کارشناسان تخمین می زنند که از هر 50000 زنی که ایمپلنت دارند، 1 نفر به این بیماری مبتلا می شود. زنانی که از گسترش دهنده های بافت بافتی استفاده می کنند (که گاهی در طی جراحی ترمیمی پس از ماستکتومی استفاده می شود) نیز شانس بیشتری برای ALCL دارند. اینکه ایمپلنت شما دارای محلول سیلیکون یا نمکی باشد، به نظر نمی رسد مهم باشد. اگر ایمپلنت دارید چه کاری باید انجام دهید؟ با پزشک خود صحبت کنید. اکثر متخصصان حذف ایمپلنت های بافت دار را فقط به دلیل پیوند آنها با ALCL توصیه نمی کنند. اما اگر ایمپلنت های بافت دار دارید و نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. مهم است که مراقب علائم ALCL باشید. این می تواند در هر جایی از بدن شما ظاهر شود آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود اما اکثر زنانی که پروتز سینه دارند، آن را در نزدیکی بافت اسکار جایی که ایمپلنت‌هایشان قرار دارد، می‌گیرند. سینه های خود را به طور منظم بررسی کنید: تورم جدید توده یا سایر تغییرات در شکل سینه شما درد در سینه یا نزدیکی آن که منظم یا ثابت باشد بثورات پوستی در نزدیکی سینه شما سفت شدن در سینه یا بافت اسکار جدید مقاله مرتبط همچنین به دنبال: جمع شدن مایع در نزدیکی سینه شما ریزش مو خستگی، که می تواند نشانه ضعف سیستم ایمنی باشد اینها می توانند نشانه هایی باشند که شما ALCL دارید. اما آنها همچنین می توانند نشانه چیزهای دیگری مانند پاره شدن ایمپلنت باشند آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود به همین دلیل است که اگر متوجه تغییراتی در سینه خود شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ALCL معمولاً قابل درمان است، به خصوص زمانی که زود تشخیص داده شود. برای اینکه متوجه شود آیا ALCL دارید یا خیر، پزشک بیوپسی سوزنی و آزمایش تصویربرداری مانند سونوگرافی یا ماموگرافی را انجام می دهد. درمان اولیه معمولاً شامل برداشتن ایمپلنت و هر بافتی است که سرطان دارد. آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین